Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
"To historia polskich żołnierzy opowiedziana w sposób przyjazny dla dzieci" - szczeciński IPN przybliżył przedszkolakom "Historię Misia Wojtka", brunatnego niedźwiedzia, którym zaopiekowali się żołnierze 2 Korpusu Polskiego.
Miś brał udział w bitwie o Monte Cassino i stał się symbolem 22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa.

W formie interaktywnego spektaklu dzieci poznają m.in. dzieje Polaków wysiedlonych na terenach okupowanych przez Związek Radziecki.

Postać misia Wojtka jest dzieciom dobrze znana i bardzo ją polubili - mówi Beata Czapiewska, nauczycielka Katolickiej Szkoły Podstawowej w Szczecinie.

- To jest opowieść, której na szczęście nie musieli być uczestnikami, ale są zainteresowani. Tu jest bardzo dużo dzieci, które dużo też wiedzą o historii naszej armii Andersa. To będzie takim uzupełnieniem i dopełnieniem tej ich wiedzy - mówi Czapiewska.

- Jest tak przygotowany, żeby dzieci razem z aktorami uczestniczyli w tym wydarzeniu, w tym spektaklu, razem śpiewają. W przystępny sposób opowiadając historię tego małego niedźwiadka brunatnego, który urósł później na dużego, silnego niedźwiedzia, opowiadamy historię o losach polskich żołnierzy - mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Spektakl został już wystawiony około 500 razy. Obejrzało go łącznie około 50 tysięcy dzieci w Polsce i na świecie. W Szczecinie został odegrany kilkakrotnie.
Relacja Krzysztofa Cichockiego.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty