To był pierwszy przypadek w bloku komunistycznym, gdy pierwszy sekretarz partii przyjeżdża do strajkujących robotników negocjować porozumienie. W styczniu 1971 roku w Stoczni Szczecińskiej wybuchł strajk.
Do spotkania doszło 24 stycznia - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz ze szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy: - Przypomnę, słynna debata robotników, stoczniowców z Gierkiem w 1971 roku. To był absolutnie wyjątkowy strajk i wyjątkowe wydarzenie, bowiem pierwszy raz w historii całego obozu komunistycznego władza najwyższa partyjna i państwowa przyjechała tutaj i na zasadach dyktowanych przez robotników prowadziła rozmowy.
W historycznej stoczniowej świetlicy byli wtedy m.in. Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski. Stoczniowców reprezentował Edmund Bałuka.
Dziś w południe przed pomnikiem Bohaterom Stycznia 1971 roku, przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie, odbędą się uroczystości upamiętniające ten protest. O godz. 17:00 odbędzie się projekcja filmu pt. "Trzy dni w Szczecinie".
W historycznej stoczniowej świetlicy byli wtedy m.in. Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski. Stoczniowców reprezentował Edmund Bałuka.
Dziś w południe przed pomnikiem Bohaterom Stycznia 1971 roku, przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie, odbędą się uroczystości upamiętniające ten protest. O godz. 17:00 odbędzie się projekcja filmu pt. "Trzy dni w Szczecinie".

Radio Szczecin