Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

W styczniu 1971 roku w Stoczni Szczecińskiej wybuchł strajk. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W styczniu 1971 roku w Stoczni Szczecińskiej wybuchł strajk. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
To był pierwszy przypadek w bloku komunistycznym, gdy pierwszy sekretarz partii przyjeżdża do strajkujących robotników negocjować porozumienie. W styczniu 1971 roku w Stoczni Szczecińskiej wybuchł strajk.
Do spotkania doszło 24 stycznia - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz ze szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy: - Przypomnę, słynna debata robotników, stoczniowców z Gierkiem w 1971 roku. To był absolutnie wyjątkowy strajk i wyjątkowe wydarzenie, bowiem pierwszy raz w historii całego obozu komunistycznego władza najwyższa partyjna i państwowa przyjechała tutaj i na zasadach dyktowanych przez robotników prowadziła rozmowy.

W historycznej stoczniowej świetlicy byli wtedy m.in. Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski. Stoczniowców reprezentował Edmund Bałuka.

Dziś w południe przed pomnikiem Bohaterom Stycznia 1971 roku, przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie, odbędą się uroczystości upamiętniające ten protest. O godz. 17:00 odbędzie się projekcja filmu pt. "Trzy dni w Szczecinie".
Do spotkania doszło 24 stycznia - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz ze szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty