Zieloni chcą podpowiedzieć miastu, jak odzyskać długi lokatorów mieszkań komunalnych w Szczecinie. Chodzi o zmodyfikowanie programu "Odpracuj dług", który kilka lat temu przestał działać.
Dłużnicy byli zatrudniani w spółkach miejskich, a jedna trzecia ich zarobków była przeznaczana na spłatę zobowiązań wobec miasta. Zainteresowanie programem malało z każdym rokiem, dlatego został wygaszony.
Trzeba go zmodyfikować - mówi Andrzej Radziwinowicz z Zielonych.
- Miasto tak naprawdę skierowało to do ludzi, którzy nie mają pracy, którzy są zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy. Natomiast w innych miastach jest to tak prowadzone, że osoba może zarabiać, jest pewne kryterium dochodowe, przy którym może korzystać z danego programu "Odpracuj swój dług" i nie jest to w formie umowy o pracę, tylko w formie świadczenia rzeczowego. Polecam też ewentualnie urzędnikom, żeby popatrzyli, jak to jest rozwiązane w innych miastach - mówi Radziwinowicz.
Obecnie dług lokatorów mieszkań komunalnych wynosi ponad 191 milionów złotych. Mimo, że zadłużenie minimalnie spada, to zastępca prezydenta Szczecina Anna Szotkowska jasno informuje: ponad 132 mln zł to pieniądze nie do ściągnięcia.
Trzeba go zmodyfikować - mówi Andrzej Radziwinowicz z Zielonych.
- Miasto tak naprawdę skierowało to do ludzi, którzy nie mają pracy, którzy są zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy. Natomiast w innych miastach jest to tak prowadzone, że osoba może zarabiać, jest pewne kryterium dochodowe, przy którym może korzystać z danego programu "Odpracuj swój dług" i nie jest to w formie umowy o pracę, tylko w formie świadczenia rzeczowego. Polecam też ewentualnie urzędnikom, żeby popatrzyli, jak to jest rozwiązane w innych miastach - mówi Radziwinowicz.
Obecnie dług lokatorów mieszkań komunalnych wynosi ponad 191 milionów złotych. Mimo, że zadłużenie minimalnie spada, to zastępca prezydenta Szczecina Anna Szotkowska jasno informuje: ponad 132 mln zł to pieniądze nie do ściągnięcia.

Radio Szczecin