Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
"To jest historia, która uczy nas patriotyzmu" - mówią uczniowie szkół ponadpodstawowych z naszego regionu, którzy wzięli udział w finale konkursu wojewódzkiego Powstanie Styczniowe. Zorganizowany został z okazji 160. rocznicy wybuchu walk.
To kolejny konkurs poświęcony wydarzeniom historycznym zorganizowany przez szczecińskie Archiwum Państwowe i Kuratorium Oświaty. W środę podczas finału wyłoniono najlepszych, którzy jak sami mówią, historią naszego kraju interesują się od małego.

- Moja fascynacja Powstaniem Styczniowym? To jest ważny moment w dziejach Polski, bo jest to najdłuższe, takie działające powstanie. - Było taką inspiracją do powstania polskiego państwa podziemnego podczas II wojny światowej. - Walka o wolność, o Polskę. Przelew krwi, że się nie bali, choć armia rosyjska była o wiele większa od nich, lepiej wyposażona i wyszkolona. Powstańcy brali udział w walce partyzanckiej, więc nie prowadzili nawet regularnej wojny - mówią uczestnicy.

- Jestem mile zaskoczony, że młodzież zainteresowała się tym konkursem, bo wydawałoby się, że to historia bardzo odległa. Chcemy zachęcić młodzież z naszego województwa do poznawania tej ważnej historii dla Polski - mówi prof. US Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt szkól z naszego regionu. 1. miejsce zajął Oskar Misterek z XIII LO w Szczecinie.
Relacja Krzysztofa Cichockiego.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty