Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / rafatar (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / rafatar (CC0 domena publiczna)
Zanieczyszczone powietrze w Szczecinie i regionie niepokoi mieszkańców. W ostatnich dniach, normy stężenia pyłów zawieszonych są mocno przekroczone. To pył znad Sahary - wyjaśnia Renata Pałyska z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Szczecinie.
- W powietrzu unoszone są bardzo drobne frakcje pyłu. Tylko tak drobne i lekkie cząsteczki mogą być przeniesione na tak ogromne odległości. Wtedy rzeczywiście następuje to osadzanie tutaj, w naszych rejonach, czegoś tak egzotycznego jak pył saharyjski - dodaje Pałyska.

Jak obecnie wygląda stan powietrza na Pomorzu Zachodnim?

- Epizod saharyjski właściwie mamy za sobą i przeszliśmy przez niego, można powiedzieć, w miarę bezpiecznie. I myślę, że teraz jakość powietrza będzie zupełnie niezła. Na razie powinniśmy być spokojni, bo nie powinno się nic takiego dziać, co by zagrażało zdrowiu mieszkańców - tłumaczy Pałyska.

W najbliższych dniach, jakość powietrza powinna się poprawić. Stacje pomiarowe mogą jednak wskazywać kolor pomarańczowy i czerwony jeszcze pod koniec tego i na początku przyszłego tygodnia. To z powodu zapowiadanych niższych temperatur.
- Wtedy rzeczywiście następuje to osadzanie tutaj, w naszych rejonach, czegoś tak egzotycznego jak pył saharyjski - dodaje Pałyska.
- I myślę, że teraz jakość powietrza będzie zupełnie niezła. Na razie powinniśmy być spokojni, bo nie powinno się nic takiego dziać, co by zagrażało zdrowiu mieszkańców - tłumaczy Pałyska.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty