Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Tablicę upamiętniającą Janinę Trojanowską - opozycjonistkę w czasach PRL i współzałożycielkę szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy - odsłonięto na murach kościoła św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie.
Jej sylwetkę wspomina Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN. - Za swoją działalność antykomunistyczną była wielokrotnie zatrzymywana na 48 godzin. Była nawet pobita, internowana w ośrodku odosobnienia. Jest to osoba, która w tamtych trudnych czasach poświęciła swoje życie w imię wolnej i niepodległej Polski i dzisiaj oddajemy jej pamięć.

- Panią Janinę poznałem w 1984 roku, kiedy powstało w Szczecinie duszpasterstwo ludzi pracy - wspomina ksiądz Andrzej Steckiewicz. - Była niezwykle twórczym człowiekiem. Jednocześnie to było miejsce spotkania podziemia, bo innego miejsca nie było w Szczecinie. Esbecja likwidowała i nie pozwalała na tego rodzaju spotkania. Pani Janeczka, jako główny organizator Duszpasterstwa Ludzi Pracy, była postacią nadającą cech temu Duszpasterstwu.

Tablica została ufundowana przez szczeciński Oddział IPN.
Jej sylwetkę wspomina Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN.
Panią Janinę poznałem w 1984 roku, kiedy powstało w Szczecinie Duszpasterstwo Ludzi Pracy - wspomina ksiądz Andrzej Steckiewicz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty