Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Bitwa o Monte Cassino 1944" to tytuł wystawy plenerowej, którą można już oglądać na placu Zgody w Szczecinie. Powstała z okazji 80. rocznicy bitwy.
Ekspozycja składa się 21 plansz. Opowiada o działaniach zbrojnych 2. Korpusu Polskiego związanych ze zdobyciem klasztoru na Monte Cassino. Wystawa przedstawia bitwę z perspektywy polskiej, alianckiej i niemieckiej. Zawiera zdjęcia, wśród których są także dotąd niepublikowane i nieznane.

- Wszyscy Polacy powinni pamiętać o tym niezwykłym wysiłku zbrojnym - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński. - O wielkim poświęceniu polskich żołnierzy w walce na froncie włoskim. Polacy byli czwartą siłą aliancką w czasie II wojny światowej i brali udział w wyzwalaniu Europy i m.in. w zdobyciu tego najważniejszego punktu oporu Linii Gustawa, co otworzyło drogę na Rzym.

Bitwa pod Monte Cassino to była też bitwa o wartości - mówi współtwórca wystawy profesor Bogusław Polak z Politechniki Koszalińskiej. - Działanie 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie to było w obronie Europy, cywilizacji, chrześcijaństwa. O tym musimy pamiętać, o wielkich wartościach, nie tylko wąskich, narodowych, ale to była walka o niepodległą Europę.

Wystawie towarzyszy ogólnopolska konferencja naukowa „Miejsce bitwy o Monte Cassino w pamięci zbiorowej Polaków i percepcji międzynarodowej". Odbywa się w Przystanku Historia IPN.
Wszyscy Polacy powinni pamiętać o tym niezwykłym wysiłku zbrojnym - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński.
Bitwa pod Monte Cassino to była też bitwa o wartości - mówi współtwórca wystawy profesor Bogusław Polak z Politechniki Koszalińskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty