Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś w szczecińskiej katedrze rozpoczęcie obchodów jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Mszy św. o 18 będzie przewodniczył administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej biskup Zbigniew Zieliński.
Biskup Zbigniew Zieliński zaprasza w niedzielę o 18 do szczecińskiej katedry. - Poprzez modlitwy, głoszone słowo, przywoływane treści nawiązujemy do misji ewangelizacyjnej, którą rozpoczął 900 lat temu na tych ziemiach św. Otton z Bambergu. W archikatedrze będziemy przeżywać tą uroczystość w łączności ze wszystkimi kościołami. Zapraszamy przedstawicieli parafii - mówi bp Zieliński.

Bp Zieliński podkreśla, że św. Otton miał doskonałe wyczucie, przybywając z misją ewangelizacyjną na Pomorze w XII wieku. - Był w szczęśliwym położeniu, przyniósł tutaj cywilizację europejską. Reprezentował środowisko wysokiej kultury, osiągnięcia na wysokim poziomie w dziedzinie sztuki, muzyki, to wszystko przyniósł ze sobą głosząc Ewangelię. To robiło ogromne wrażenie na tutejszych mieszkańcach i stanowiło dodatkową siłę, która przełożyła się na powodzenie tej misji ewangelizacyjnej.

Obchody jubileuszowe potrwają do czerwca przyszłego roku.

Niemiecki biskup doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan w XII wieku. Zaproszony przez księcia Bolesława Krzywoustego przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Otton z Bambergu wyruszył z misją ewangelizacyjną w latach 1124-1125 odwiedzając dziewięć miejscowości: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Gardziec, Lubin, Kłodzień, Kołobrzeg i Białogard. W tym czasie ochrzcił ponad 22 tysiące osób, co stanowiło 1/5 tutejszych mieszkańców. W tym czasie założył 11 kościołów.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty