Katolicy w Polsce są z Kościołem na Wschodzie od początku wojny w Iraku, pomagają też uchodźcom od 2009 roku przez różne zbiórki w diecezjach. Pomoc trafia nie tylko do chrześcijan - przypomina ks. prof. Waldemar Cisło.
Ks. Cisło przypomina, że stanowisko polskiego Episkopatu w sprawie uchodźców zostało przedstawione we wrześniu ubiegłego roku, kiedy w liście biskupi napisali m.in. że "konieczna jest pomoc tym, którzy cierpią z powodu wojen w krajach ich pochodzenia". Pomoc uchodźcom w Polsce to już domena władzy świeckiej.
Ks. Cisło odpowiada, że apeli papieża dotyczących uchodźców też nie należy traktować jak dogmat, bo to nie jest oficjalne nauczanie Kościoła, ale zachęta Głowy Kościoła i troska o drugiego człowieka. Dodaje, że słowa Franciszka trzeba brać w kontekście, bo zachęca nas do pomocy temu, który doznaje krzywdy i cierpi. Ojciec Święty jednak zauważa też, że pośród uchodźców mogą być terroryści. Jak więc radzić sobie z napływem muzułmanów?
- Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest powrót do korzeni chrześcijańskich, o których Europa zapomniała. Druga sprawa to aspekt demograficzny. Muzułmanie mówią, że pokonają nas w Europie jednym - demografią. Jeśli nawet na Bliskim Wschodzie typowy model rodziny muzułmańskiej to około pięciorga dzieci, a chrześcijańskiej to dwoje, troje, to już tam chrześcijanie przegrywają. Nie wspominając już o Europie - stwierdził ks. Cisło.
Teraz w planach jest zakup narzędzi medycznych i leków dla szpitala w Damaszku prowadzonego przez siostry. Koszt tego projektu to ponad 92 tys. euro.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które z polecenia Konferencji Episkopatu Polski prowadzi pomoc uchodźcom w miejscu ich przebywania poza Polską od listopada ubiegłego roku przekazało na rzecz ofiar konfliktu w Syrii ponad 4 mln zł z różnych zbiórek. Zostały one przeznaczone na zakup odzieży oraz podstawowych środków żywności i lekarstw.
Zobacz także
2020-03-12, godz. 19:09
Episkopat rekomenduje dyspensę od uczestnictwa we mszy
Rada Stała Episkopatu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.
» więcej
2020-03-10, godz. 17:26
Plac Świętego Piotra zamknięty
W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe.
» więcej
2020-03-09, godz. 16:01
Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów
Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej…
» więcej
2020-03-08, godz. 08:46
Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990
Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno…
» więcej
2020-03-07, godz. 08:54
Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnych rekolekcjach. Jak powiedział duchowny, rekolekcje są doskonałą okazją do spojrzenia na życie z innej perspektywy i dokonania…
» więcej
2020-03-02, godz. 08:01
Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII
W poniedziałek archiwa watykańskie udostępnią dokumenty dotyczące Piusa XII - papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu.
» więcej
2020-02-26, godz. 07:00
Rozpoczyna się Wielki Post
Środą Popielcową rozpoczyna się 40-dniowy czas Wielkiego Postu, czyli bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijan. Popielec to dzień, w którym katolicy uczestniczą we mszy św. a także…
» więcej
2020-02-24, godz. 10:45
Uczczenie pamięci niemieckiego księdza, który walczył z nazizmem
To męczennik, który wciąż czeka na bliższe poznanie - tak o byłym proboszczu parafii w Podjuchach mówił ks. arcybiskup Andrze Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Chodzi o ks. Alberta Willimsky'ego, niemieckiego księdza…
» więcej
2020-02-23, godz. 13:42
Watykańska msza w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
17 maja na Placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka.
» więcej
2020-02-23, godz. 12:19
Bal charytatywny Bractwa Małych Stópek
Piłka z podpisem koszykarza Marcina Gortata, koszulka z autografem piłkarza Kamila Grosickiego - to tylko niektóre z cennych rzeczy, jakie można było kupić podczas licytacji na Balu Charytatywnym Bractwa Małych Stópek.
» więcej