Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Około 200 osób wspominało we wtorek wieczorem pontyfikat Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. 2 kwietnia mija 14 lat od śmierci papieża Polaka, a tradycją w Szczecinie jest już wieczór czuwania organizowany przez młodzież z 13 LO oraz ich opiekuna ks. Grzegorza Adamskiego.
Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do Polski odwiedził Szczecin. Na Jasnych Błoniach w wystąpieniu (nie ujętym w programie wizyty) powiedział do małżeństw m.in. o gwałtownych wichrach i uderzeniach różnych słabości.

Zaapelował wtedy, by nie przewracać się za lada podmuchem, ale stać jak żeglarz i dopłynąć.

- Przypomnij tchnienie ducha, które masz w sobie, od chrztu, od bierzmowania - zwracał się też do młodych. Ostatnie słowa, jakie skierował do młodych przed śmiercią też przeszły do historii. - Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie - powiedział.

Młodzież - ale nie tylko - co roku wspomina Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Choć dziś jest już świętym Kościoła Rzymskokatolickiego, to ta data wciąż, po ludzku, wywołuje w Polakach refleksje i wyciszenie. Dziś coraz mocniej dorobek papieża staje się zadaniem, by przypominać i żyć według słów i wielu przemówień, które zostawił po sobie.

- Jan Paweł II zmarł, emocje ostygły i naszym zadaniem; młodych ludzi-patriotów jest wspominanie papieża nie tylko jako postaci historycznej, ale też jako wręcz autorytetu, przywoływanie nauk. Na tych spotkaniach dwa razy w roku mamy możliwość obcowania z jego myślami, dziś będziemy odczytywać jego dziennik osobisty i poznawać jego naukę - powiedziała Natalia, tegoroczna maturzystka.

We wtorek zebrani mogli posłuchać fragmentów wspomnień z osobistych notatek Jana Pawła II.

- Nigdy nie poznałem bliżej Jana Pawła II niż po lekturze notatek z jego życia osobistego. On w wieku 40 lat, kiedy zaczął prowadzić te notatki duchowe..., wtedy był już święty, czuje się, że Bóg dla niego był ponad inne wartości i był najważniejszy - podkreśla ks. Grzegorz Adamski.

- Coraz mniej ludzi pamięta o tym, a należałoby to - jak najbardziej kultywować. - Jestem organistką, gram w kościele, ale rzadko zaglądam do jego dokumentów i homilii - mówili uczestnicy czuwania.

O 21.37 zabrzmiała ulubiona pieśń papieża "Barka" odśpiewana po Apelu Jasnogórskim.
Relacja Piotra Kołodziejskiego z godz. 21
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2016-11-20, godz. 08:30 Ważny akt polskich katolików we wszystkich kościołach Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana zostanie odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce, w tym także na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. » więcej 2016-11-19, godz. 23:30 Zaduszki Poetyckie na Wzgórzu Hetmańskim. "Ks. Karol wycisnął łzy z moich oczu" Piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Czesława Niemena czy Bułata Okudżawy wybrzmiały w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na szczecińskich Pomorzanach. W sobotni wieczór słuchacze wzięli udział w Zaduszkach Poetyc… » więcej 2016-11-19, godz. 10:53 Katecheci motywują się przed lekcjami religii Jak sobie radzić ze stresem czy wypaleniem zawodowym? To niektóre tematy warsztatów motywacyjnych dla katechetów. » więcej 2016-11-19, godz. 09:05 Historyczne wydarzenie dla wierzących To nie akt polityczny czy społeczny, ale bardzo osobisty, pod którym może podpisać się każdy - tak Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana komentuje abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2016-11-11, godz. 10:56 Wielkie otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej [ZDJĘCIA] To bardzo ważne dzieło duchowe - mówi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga o wybudowanej w Warszawie na Polach Wilanowskich Świątyni Opatrzności Bożej. W piątek w kościele odprawiona została pierwsza msza świ… » więcej 2016-11-09, godz. 13:45 "Bez Kościoła nie byłoby wolności" Właśnie wiara w dużej mierze pozwalała Polakom przetrwać czasy PRL - uważają teolodzy, którzy biorą udział w szczecińskiej konferencji "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1956-72". » więcej 2016-11-06, godz. 08:47 Nowy portal dla szukających więcej w swojej wierze. Twórcą ksiądz z Cedyni Jak wybrać odpowiednie dla siebie rekolekcje w całej Polsce i jak odnaleźć właściwy dom pielgrzyma? M.in. na te pytania odpowiada portal, którego twórcą jest kapłan z Cedyni. » więcej 2016-11-02, godz. 07:39 Czas modlitwy za zmarłych. Dziś Zaduszki 2 listopada to w Kościele Rzymskokatolickim Dzień Zaduszny. To czas modlitwy za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. » więcej 2016-11-01, godz. 11:57 Papież Franciszek spotkał się z wiernymi w Malmö [WIDEO] Nabożeństwo w hali widowiskowo-sportowej było elementem wspólnych katolicko-luterańskich obchodów 500-lecia reformacji oraz 50-lecia dialogu między tymi Kościołami. » więcej 2016-11-01, godz. 08:39 Zbiórka wypominków na cmentarzach Klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego będą przyjmować 1 listopada "wypominki", czyli kartki z imionami naszych zmarłych. » więcej
144145146147148149150