Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Archiwum prywatne
Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Archiwum prywatne
Grób kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Grób kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Osoba cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego to pochodząca z Przybiernowa siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.
To cud związany z uzdrowieniem zakonnicy posłużył do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Kard. Stefan Wyszyński zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła Katolickiego 12 września w Warszawie.

Lekarze postawili diagnozę w 1988 roku. Do uzdrowienia doszło w Gliwicach w 1989 roku. Siostra zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty m.in. do gardła. Guz miał 5 centymetrów.

Siostra Nulla przyznaje, że jej związek z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jest nierozerwalny.

- Mogę powiedzieć słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, że tutaj wszystko się zaczęło. Tutaj się urodziłam, tutaj chodziłam do szkoły, tutaj odkryłam, rozpoznałam swoje powołanie, tutaj na terenie archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pracowałam przez 23 lata (głównie w Szczecinie - przyp. red.), również tutaj rozpoczęła się choroba i tu w diecezji siostry wymodliły dla mnie cud uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego - opowiada s. Nulla.

Lekarze dawali maksymalnie trzy miesiące życia.

- W związku z tym siostry modliły się o cud za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego, również ja i moi bliscy. Bóg wysłuchał tego wołania. Dziś doświadczam tej radości, że Kościół uznał to wydarzenie i potwierdził decyzja papieża Franciszka - przyznaje siostra Nulla.

Siostra należy do Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża od 35 lat. Od sierpnia tego roku rozpoczęła posługę w Poznaniu. Wcześniej, przez osiem lat pracowała na Podhalu. Dom Generalny Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża znajduje się w Szczecinie.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.

Razem z Prymasem zostanie beatyfikowana siostra Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok, poświęciła życie służąc niewidomym. Była ceniona przez prymasa i nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach, gdzie prowadziła zakład dla niewidomych.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-04-01, godz. 07:01 Wielki Czwartek w Kościele Katolickim W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii, czyli Komunii Święt… » więcej 2021-03-28, godz. 16:50 Fundacja Małych Stópek pomaga DPS-om Wielkopostne porządki to akcja szczecińskiej Fundacji Małych Stópek, tym razem skierowana do Domów Pomocy Społecznej. Udało się dostarczyć chemię gospodarczą do ponad 80 placówek w całej Polsce. » więcej 2021-03-28, godz. 09:30 Rekolekcje wielkopostne "Na progu Paschy" To może być jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje wielkopostne 'Na progu Paschy' rozpoczną się w niedzielę w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła. » więcej 2021-03-28, godz. 08:31 Niedziela Palmowa, czyli zapowiedź zmartwychwstania Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele Katolickim. Nazywana jest też Niedzielą Męki Pańskiej i otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie… » więcej 2021-03-28, godz. 08:06 Wielkanoc w czasie pandemii. Obostrzenia m.in. w kościołach Święta Wielkanocne to dla katolików najważniejszy moment w roku - przyznał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. » więcej 2021-03-27, godz. 07:51 Ekstremalna Droga Krzyżowa, czyli Rewolucja pięknych ludzi [WIDEO, ZDJĘCIA] Blisko 40 kilometrów nocą, piechotą w ciszy, modlitwie i skupieniu. Już po raz kolejny odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa. » więcej 2021-03-26, godz. 13:26 W Szczecinie ruszy cykl spotkań dot. relacji polsko-niemieckich 'Kolokwia Ottonianum' - tak ma się nazywać cykl spotkań, poświęconych relacjom polsko-niemieckim, które będą odbywać się w Szczecinie. » więcej 2021-03-25, godz. 14:17 Msza św. za życie w kościele nad Odrą 25 marca w Kościele Katolickim uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest obchodzona jako Dzień Świętości Życia. W Szczecinie odbędzie się msza św. bez prądu u księży pallotynów nad Odrą. » więcej 2021-03-25, godz. 11:49 Ekstremalne wyzwanie. Zapisy trwają Do ostatnich chwil trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Uczestnicy w piątek wieczorem przejdą ponad 40 km na kilkunastu trasach na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2021-03-23, godz. 16:58 Nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Koloseum W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z powodu pandemii nabożeństwo Drogi Krzyżowej nie odbędzie się w Koloseum, a przed bazyliką św. Piotra z udziałem niewielkiej liczby wiernych. » więcej
57585960616263