Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Róża Czacka zostali w niedzielę ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Relikwie nowego błogosławionego wniosła do świątyni s. Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Pochodząca z Przybiernowa zakonnica w 1989 roku została uzdrowiona z raka, dzięki modlitwie sióstr za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie ten cud posłużył do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

To ogromna radość dla Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża - przyznaje siostra Letycja ze szczecińskiej wspólnoty, obecna na uroczystościach w Warszawie. - Przez tyle lat modliłyśmy się, żeby móc dziś świętować beatyfikację. Dziś świętujemy radość tego, że możemy być świadkami ogromnego wydarzenia dla całego naszego narodu i całej naszej wspólnoty. Słowa są dziś za małe, żeby pomieścić radość w sobie - mówi s. Letycja.

Lekarze postawili diagnozę w 1988 roku. Do uzdrowienia doszło w Gliwicach w 1989 roku. Siostra zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty m.in. do gardła. Guz miał 5 centymetrów.

Siostra Nulla przyznaje, że jej związek z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jest nierozerwalny, o czym m.in. przekonuje w rozmowie w audycji katolickiej "Religia na fali".

Pani Krystyna była dziś na uroczystościach w Warszawie wraz z pielgrzymką ze Szczecina. - Cieszę się bardzo, że jestem w tym miejscu, w taki wielkim wydarzeniu, które się już nie powtórzy, a pozostanie na długo w naszych sercach. Niesamowite przeżycie duchowe - przyznaje pani Krystyna.

W przyszłą sobotę z kolei w Kobylance ważna uroczystość - mówi ks. Paweł Żurawiński, salezjanin i proboszcz parafii w Kobylance, w której lubił zatrzymywać się kardynał Stefan Wyszyński. - Będziemy przeżywać ustanowienie pierwszego na świecie sanktuarium bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Drugi kościół archidiecezji, którego patronem zostanie bł. Stefan Wyszyński to świątynia w Chominie.

Prymas Stefan Wyszyński mówił o sobie, że jest "kardynałem szczecińskim". - To w Szczecinie dowiedział się o nominacji kardynalskiej w Szczecinie w 1952 roku - mówi ks. dr hab. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 r. był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 roku, został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Razem z Prymasem została beatyfikowana Matka Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok i poświęciła życie służąc niewidomym. Zakonnica była ceniona przez prymasa i nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach, gdzie prowadziła zakład dla niewidomych.
To ogromna radość dla Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża - przyznaje siostra Letycja ze szczecińskiej wspólnoty, obecna na uroczystościach w Warszawie.
Pani Krystyna była dziś na uroczystościach w Warszawie wraz z pielgrzymką ze Szczecina.
W przyszłą sobotę z kolei w Kobylance ważna uroczystość - mówi ks. Paweł Żurawiński, salezjanin i proboszcz parafii w Kobylance, w której lubił zatrzymywać się kardynał Stefan Wyszyński.

Zobacz także

2021-12-05, godz. 10:43 Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. Są nagrody Konkurs na wykonanie Szopki Bożonarodzeniowej organizuje Fundacja Małych Stópek wraz z sekretariatem do spraw Apostolstwa, Księży Pallotynów. » więcej 2021-12-05, godz. 09:56 Przez sport do Kościoła. "To dobra wędka" Od dziecka był miłośnikiem sportu, grał w piłkę, a potem poszedł do seminarium, został księdzem i wciąż realizuje tą pasję. Gra w piłkarskiej reprezentacji polskich księży. Ks. Emil Kancir jest kapłanem Archidiecezji Lubelskiej… » więcej 2021-11-29, godz. 17:54 Kamień Pomorski świętuje nadanie honorowego obywatelstwa papieżowi W Kamieniu Pomorskim upamiętniono 20. rocznicę nadania honorowego obywatelstwa miasta papieżowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2021-11-28, godz. 17:01 Zerwij chlebek i pomóż potrzebującej rodzinie [ZDJĘCIA] Parafianie zrywają symboliczne chlebki z choinki w kościele, aby zamienić bochenki na paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin na święta Bożego Narodzenia. Akcję - od kilku lat - prowadzi Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia… » więcej 2021-11-21, godz. 09:47 "By zatroszczyć się także o dzieci, które mają przyjść na świat" Szczecińska Fundacja Małych Stópek zachęca do pomocy dzieciom w ramach akcji Paczuszka dla Maluszka. » więcej 2021-11-21, godz. 09:08 Caritas zbiera na migrantów, również na szczeciński ośrodek Dziś w kościołach w całej Polsce trwa zbiórka na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Pol… » więcej 2021-11-21, godz. 08:19 Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Kościele W niedzielę w Kościele Katolickim uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jej początki to pierwsza połowa XX wieku. » więcej 2021-11-11, godz. 13:04 "Chodzi o rozbudzenie kultu św. Ottona" Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. » więcej 2021-11-11, godz. 11:43 Duchowieństwo, a niepodległość Polski Cały naród polski pracował nad odbudową państwa polskiego, a cząstką, która odegrała wybitną rolę było duchowieństwo. W 1924 roku było prawie osiem tysięcy kapłanów. » więcej 2021-11-11, godz. 08:55 Biskup z Bambergu ewangelizował Pomorze Zachodnie. Przygotowania do jubileuszu W czwartek rozpocznie się trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. » więcej
48495051525354