Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Róża Czacka zostali w niedzielę ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Relikwie nowego błogosławionego wniosła do świątyni s. Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Pochodząca z Przybiernowa zakonnica w 1989 roku została uzdrowiona z raka, dzięki modlitwie sióstr za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie ten cud posłużył do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

To ogromna radość dla Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża - przyznaje siostra Letycja ze szczecińskiej wspólnoty, obecna na uroczystościach w Warszawie. - Przez tyle lat modliłyśmy się, żeby móc dziś świętować beatyfikację. Dziś świętujemy radość tego, że możemy być świadkami ogromnego wydarzenia dla całego naszego narodu i całej naszej wspólnoty. Słowa są dziś za małe, żeby pomieścić radość w sobie - mówi s. Letycja.

Lekarze postawili diagnozę w 1988 roku. Do uzdrowienia doszło w Gliwicach w 1989 roku. Siostra zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty m.in. do gardła. Guz miał 5 centymetrów.

Siostra Nulla przyznaje, że jej związek z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jest nierozerwalny, o czym m.in. przekonuje w rozmowie w audycji katolickiej "Religia na fali".

Pani Krystyna była dziś na uroczystościach w Warszawie wraz z pielgrzymką ze Szczecina. - Cieszę się bardzo, że jestem w tym miejscu, w taki wielkim wydarzeniu, które się już nie powtórzy, a pozostanie na długo w naszych sercach. Niesamowite przeżycie duchowe - przyznaje pani Krystyna.

W przyszłą sobotę z kolei w Kobylance ważna uroczystość - mówi ks. Paweł Żurawiński, salezjanin i proboszcz parafii w Kobylance, w której lubił zatrzymywać się kardynał Stefan Wyszyński. - Będziemy przeżywać ustanowienie pierwszego na świecie sanktuarium bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Drugi kościół archidiecezji, którego patronem zostanie bł. Stefan Wyszyński to świątynia w Chominie.

Prymas Stefan Wyszyński mówił o sobie, że jest "kardynałem szczecińskim". - To w Szczecinie dowiedział się o nominacji kardynalskiej w Szczecinie w 1952 roku - mówi ks. dr hab. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 r. był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 roku, został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Razem z Prymasem została beatyfikowana Matka Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok i poświęciła życie służąc niewidomym. Zakonnica była ceniona przez prymasa i nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach, gdzie prowadziła zakład dla niewidomych.
To ogromna radość dla Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża - przyznaje siostra Letycja ze szczecińskiej wspólnoty, obecna na uroczystościach w Warszawie.
Pani Krystyna była dziś na uroczystościach w Warszawie wraz z pielgrzymką ze Szczecina.
W przyszłą sobotę z kolei w Kobylance ważna uroczystość - mówi ks. Paweł Żurawiński, salezjanin i proboszcz parafii w Kobylance, w której lubił zatrzymywać się kardynał Stefan Wyszyński.

Zobacz także

2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] "Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej
62636465666768