Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Przestańmy się kłócić w polskim domu ojczystym. Szukajmy tego, co wspólne i co pozwoli budować - mówił w homilii abp Jan Pawłowski. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej, podczas której zostało ustanowione sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy i oczywiście mieszkańcy regionu. Także ci, którzy pamiętają jeszcze wizyty kardynała w Kobylance.

- Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia. Głosił społeczną naukę Kościoła, która nie zawsze podobała się wtedy rządzącym. Gdy trzeba było, wraz z biskupami, zakrzyknął "Non possumus!" - podkreślał abp Jan Pawłowski w homilii.

Abp Jan Pawłowski mówiąc o nauczaniu Prymasa podkreślał, że Jezus był w jego w codziennym życiu, szczególną rolę pełniła też Maryja. Drugim ważnym aspektem tego nauczania był szacunek do każdego człowieka, w tym ogromny szacunek do kobiet. Papieski delegat mówił też, jak ważną rolę Prymas przyznawał rodzinie i jak bardzo podkreślał znaczenie silnej ojczyzny.

- Pamiętam, gdy witaliśmy tu kardynała Wyszyńskiego. Miałam 10 lat i byłam harcerką, ale jeszcze taką z niebieskimi chustami. Bardzo się cieszyliśmy, było tutaj bardzo dużo ludzi - pani Krystyna z Kobylanki.

- Starał się pokazać, że nie tylko proste i przyziemne rzeczy są ważne dla ludzi, ale także wiara w Boga, która niesie człowieka - dodał z kolei pan Tomasz ze Szczecina.

Prymas lubił zatrzymywać się w Kobylance podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, a dodatkowo łączyła go przyjaźń z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat trwały tu modlitwy o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. I właśnie wtedy powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

Po mszy św. zaplanowano świętowanie: poczęstunek dla pielgrzymów, koncert orkiestry Wojska Polskiego, a także chóru Soli Deo. W niedzielę festyn parafialny i koncert Siewców Lednicy.

Uroczystości przygotowujące trwały cały tydzień, kiedy przybyły relikwie błogosławionego. Najpierw były trzydniowe rekolekcje i wreszcie dziś od rana wielkie święto w parafii. Podczas uroczystości na zewnątrz małego kościółka ustawiono telebimy. Wierni, którzy nie zmieścili się w środku, mogli oglądać liturgię i oczywiście uczestniczyć w modlitwie.

W poniedziałek rodzinny kościół w Zuzeli, został ustanowiony sanktuarium jego imienia. Teraz Prymas ma też miejsce kultu w Kobylance koło Stargardu. A jak podkreśla proboszcz parafii salezjanin ks. Paweł Żurawiński, kult rozszerza się z miesiąca na miesiąc. O modlitwę proszą bowiem osoby z całej Polski.

Kilka godzin wcześniej kościół w Chominie w powiecie kamieńskim otrzymał za patrona bł. kard. Wyszyńskiego.

W ubiegłą niedzielę kardynał Stefan Wyszyński został uznany błogosławionym Kościoła Katolickiego.

Więcej w audycji katolickiej "Religia na fali" w niedzielę 26 września.
Abp Jan Pawłowski i wierni podczas uroczystości.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt
Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt

Zobacz także

2021-07-04, godz. 10:59 US: trwa nabór na teologię Asystent rodziny czy też mediator - m.in. takie specjalności można skończyć, studiując na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2021-07-04, godz. 10:22 Ruszyły przygotowania do beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego Rozpoczęły się duchowe przygotowania do beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego. » więcej 2021-07-04, godz. 08:39 Rekolekcje na dwóch kółkach, czyli rowerem na Jasną Górę To już ostatni moment, żeby zapisać się na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-07-02, godz. 10:10 Rowerem na Jasną Górę. Zapisz się na pielgrzymkę Trwają zapisy na Szczecińską Rowerową Pielgrzymkę na Jasną Górę. Uczestnicy wystartują w poniedziałek ze Szczecina. » więcej 2021-06-23, godz. 20:18 25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności… » więcej 2021-06-12, godz. 08:59 Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. » więcej 2021-06-11, godz. 18:00 Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową. » więcej 2021-06-03, godz. 17:45 "Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało" Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez… » więcej 2021-06-03, godz. 09:47 "Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary" Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku. » więcej
55565758596061