Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Coraz częściej słyszy się o atakach na krzyż - na krzyże przydrożne, na krzyże nagrobne, krzyże misyjne... - mówił ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński w katedrze w Kamieniu Pomorskim, podczas mszy odpustowej w święto Podwyższenia Krzyża.
- Ataki coraz bardziej bezczelne, więcej - coraz większa odwaga wchodzi w sercach tych, którzy uważają, że tylko w ziemię patrząc zadbają o wszystkie ludzkie sprawy, i Bóg im nie potrzebny. Są pokusy ograniczania słowa bożego i katechezy w szkole - przestrzegał arcybiskup Dzięga.

Arcybiskup przypomniał historię walki z krzyżem, jaką prowadziły władze komunistyczne w czasach PRL: - Jeszcze za Stalina, krzyże wyrzucano z urzędów i szkół... Powróciły w roku 1956, po kilku latach znowu wyrzucane, bronione przez rodziców, musiały czekać cierpliwie na Solidarność.

Kapłan wspominał także o niedawnym wyrzuceniu krzyży z jednego ze szczecińskich przedszkoli: - Ostatnio w jednym z przedszkoli, prowadzonych przez miasto - dzisiaj już mogę o tym powiedzieć - pojawił się pomysł dyrekcji, żeby krzyże ze ścian pozdejmować... Dlaczego bronicie dzieciom, by mogły patrzeć na znak życia i miłości. Na znak, który jest przywołaniem Chrystusa umęczonego i zmartwychwstałego.

Chodzi o przedszkole publiczne nr 75 na osiedlu Zawadzkiego w Szczecinie. W poniedziałek, dyrektorka placówki zarządziła zdjęcie krzyży we wszystkich klasach.

Lena Tomaszewska tłumaczy swoją decyzję tym, że jeden z rodziców nie życzył sobie krzyży w przedszkolu.
- Są pokusy ograniczania słowa bożego i katechezy w szkole - przestrzegał arcybiskup Dzięga.
Arcybiskup wspominał także o wyrzuceniu krzyży z jednego ze szczecińskich przedszkoli: - Ostatnio w jednym z przedszkoli, prowadzonych przez miasto - dzisiaj już mogę o tym powiedzieć - pojawił się pomysł dyrekcji, żeby krzyże ze ścian pozdejmować...
Arcybiskup przypomniał historię walki z krzyżem, jaką prowadziły władze komunistyczne w czasach PRL: - Jeszcze za Stalina, krzyże wyrzucano z urzędów i szkół...

Zobacz także

2021-04-04, godz. 09:10 "Dzisiaj większość koszyków jest z marketów" Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa. » więcej 2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] "Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej
60616263646566