Ciekawe o czym będą myśleli biegacze szczecińskiego 36. PKO Półmaratonu podczas pokonywania 21 kilometrów.
Eksperci z Uniwersytetu Stanowego w kalifornijskim Northridge postanowili zbadać co myśli człowiek podczas biegu i dziesięciorgu biegaczom długodystansowym rozdali rejestratory audio. Kiedy biegli miały one zapisywać wypowiadane na głos myśli zawodników.
Okazało się, że 40 proc. biegaczy myśli o czasie biegu o tym, że "już godzina za mną, jest dobrze" i motywuje się do dalszego wysiłku, np. "wypchnij biodra do przodu", "ładne wybicie". Tym, co zadziwiło naukowców jest fakt, że aż 32 proc. długodystansowców myśli, jak bardzo bolesne jest bieganie i po co w ogóle to robią. W tej grupie są też biegacze, którzy ubliżają sobie w myślach. Natomiast 28 proc. zawodników na dystansach długich myśli o otaczającym krajobrazie np. "te drzewa wyglądają fantastycznie, kiedy wieje wiatr".
Badania opublikowano w magazynie "International Journal of Sport and Exercise Psychology".
Okazało się, że 40 proc. biegaczy myśli o czasie biegu o tym, że "już godzina za mną, jest dobrze" i motywuje się do dalszego wysiłku, np. "wypchnij biodra do przodu", "ładne wybicie". Tym, co zadziwiło naukowców jest fakt, że aż 32 proc. długodystansowców myśli, jak bardzo bolesne jest bieganie i po co w ogóle to robią. W tej grupie są też biegacze, którzy ubliżają sobie w myślach. Natomiast 28 proc. zawodników na dystansach długich myśli o otaczającym krajobrazie np. "te drzewa wyglądają fantastycznie, kiedy wieje wiatr".
Badania opublikowano w magazynie "International Journal of Sport and Exercise Psychology".

Radio Szczecin