Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie rozpoczyna realizację projektu zatytułowanego ”Bezpieczni obywatele Świata Ciszy”. Głównym jego celem jest usprawnienie pracy policji w regionie na rzecz Głuchych, a także upowszechnienie wiedzy na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez pokrzywdzone, niesłyszące osoby.
Zaplanowano w projekcie wiele ciekawych i pożytecznych działań. Na przykład policjanci wezmą udział w warsztatach podczas, których zapoznają się z najważniejszymi aspektami funkcjonowania tej społeczności, medycznym i społecznym modelem głuchoty, mitami i faktami dotyczącymi języka migowego i Głuchych, savoir vivre -u wobec Głuchych, sposobów nawiązywania kontaktu z Głuchymi, przeszkodami w komunikacji. Warsztaty będą miały również na celu walkę ze stereotypami na temat Głuchych, które przejawiają się w postrzeganiu ich jako agresywnych osób (mylenie języka migowego i towarzyszącej znakom migowym mimiki i gestów z agresją), mylnej interpretacji mowy Głuchych i słabo słyszących jako bełkotliwej, mylnym przekonaniem, że z osobą Głuchą zawsze można porozumieć się na piśmie.
Z kolei poprzez przeprowadzenie cyklu prelekcji niesłyszący i niedosłyszący zdobędą informację na temat działań policji: ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych, przestrzegania prawa i ścigania przestępstw, walki z przemocą.
Zaproponowane przez OZ PZG i KW Policji tematy prelekcji to m.in. informacje na temat struktur policji, przemoc w rodzinie, uzależnienia i ich prawne konsekwencje, bezpieczeństwo w Internecie (w tym m.in. transakcje internetowe, fałszywe strony internetowe, zawieranie znajomości, przemoc w Internecie, przestępstwa wobec małoletnich internautów) oraz oszustwa i wyłudzenia, elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieka nad małoletnimi i jej konsekwencje oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Spotkania odbędą się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu, gdzie mieszczą się oddziały Związku. Dodatkowo najważniejsze informacje dla Głuchych zostaną zamieszczone na stronach internetowych partnerów, natomiast policjanci
otrzymają multimedialny, bezpłatny słownik języka migowego zawierający podstawowe znaki języka migowego oraz słownictwo specjalistyczne (tematyka: prawo i policja) ułatwiające pracę policjantów (będzie uwzględniał również wulgaryzmy w j. migowym).
Ale Głusi i policjanci nie tylko będą zdobywać ważne dla siebie informacje. Opracują scenariusz gry miejskiej uwzględniającej informacje nt. bezpiecznych zachowań. Zorganizowany zostanie także konkurs plastyczny i fotograficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z wadą słuchu. Poprzez to działanie promowane będą treści projektu, a więc w jaki sposób korzystać z pomocy policji i w jakich sytuacjach. Tytuł konkursu plastycznego dla najmłodszych: „ Policjant moim przyjacielem”. Konkurs fotograficzny dla młodzieży i dorosłych będzie zatytułowany: „Kiedy potrzebujesz pomocy policji”.
Pomysłodawcy projektu chcą dotrzeć z ważnymi informacjami na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone przestępstwem do niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, członków ich rodzin, pracowników – tłumaczy j. migowego oraz wolontariuszy pracujących na rzecz środowiska niesłyszących
Ważne jest zbudowanie poczucia zaufania i sprawiedliwości, a także tego, że Głusi są pełnoprawnymi obywatelami, na problemy których reszta społeczeństwa nie pozostaje obojętna. Przedsięwzięcie to będzie miało na celu budowanie zaufania środowiska Głuchych do służb policyjnych, rozwijanie wzajemnych, pozytywnych relacji i integrację.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
 

Zobacz także

2021-09-18, godz. 14:00 [18.09.2021] 100-lecie Młodzieży PCK na Jasnych Błoniach Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie 18 września zorganizował na Jasnych Błoniach festyn pod tytułem „Profilaktyka… » więcej 2021-09-18, godz. 09:39 [18.09.2021] Fundacja Siepomaga i Fundacja Moc Pomocy wspierają Kubę Znojka ze Szczecina Dzisiaj postanowiłam zachęcić państwa do wsparcia jednego z podopiecznych Fundacji Siepomaga i Fundacji Moc Pomocy. Dlaczego? Otóż tą osobą jest Jakub… » więcej 2021-09-16, godz. 11:25 [16.09.2021] Stowarzyszenie Feniks i uczestnicy projektu „Nowy Start” zapraszają na Festyn pod nazwą "Festyn Są… Festyn odbędzie się 19 września i jest oficjalnym podsumowaniem realizowanego przez Stowarzyszenie Feniks projektu „Nowy Start” w którym udział wezmą… » więcej 2021-09-07, godz. 09:17 [7.09.2021] Coaching dla PAR „Razem” w Centrum Rozwoju Rodziny, Fundacji Prawobrzeże Pary i małżeństwa pragnące poprawić jakość swojego związku lub dowiedzieć się jak można w przyszłości uniknąć zagrożeń, zapraszamy do udziału… » więcej 2021-09-03, godz. 14:55 [3.09.2021] Dzień Otwarty ADHD i Zespołu Aspergera w Szczecinie Zapraszamy do Świata Ludzi z ADHD i Zespołem Aspergera dzisiaj o godz.17-ej przy ul. Pocztowej 31-33 w Szczecinie. Będziemy dla Państwa dostępni offline i… » więcej 2021-08-30, godz. 10:50 [1.09.2021] Dzień otwarty specjalistycznej poradni FAS, konkurs plastyczny „Ważne dziewięć miesięcy bez alkohol… Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc” zaprasza w dniu 04 września 2021 r. (sobota) w godz. 10.00-14.00 na DZIEŃ OTWARTY SPECJALISTYCZNEJ… » więcej 2021-08-23, godz. 11:03 [22.08.2021] Sportowcy Klubu Sportowego Inwalidów START Szczecin zawalczą o medale w Paraolimpiadzie 24 sierpnia rozpocznie się paraolimpiada w Tokio. Zawodnicy zawalczą o medale w dwunastu dyscyplinach. Szczecińscy sportowcy z Klubu Sportowego Inwalidów START… » więcej 2021-08-05, godz. 15:40 [5.08.2021]Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci uruchamia Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny dla mieszkańców… Z początkiem sierpnia br. Zachodniopomorski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy wsparciu ze środków Gminy Miasta Szczecin uruchomił Centrum… » więcej 2021-07-26, godz. 18:36 [26.07.2021] Fundacja Siepomaga wspiera Ingę z Przęsocina Odwiedziłam kilka dni temu rodzinę małej Ingi z Przęsocina chorej na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Rodzice i przyjaciele od kilku m-cy zbierają fundusze… » więcej 2021-06-28, godz. 06:48 [27.06.2021] Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie otworzyło Klub… Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie w miniony piątek oficjalnie otworzyło placówkę wsparcia dziennego Klub… » więcej
12345