Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie rozpoczyna realizację projektu zatytułowanego ”Bezpieczni obywatele Świata Ciszy”. Głównym jego celem jest usprawnienie pracy policji w regionie na rzecz Głuchych, a także upowszechnienie wiedzy na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez pokrzywdzone, niesłyszące osoby.
Zaplanowano w projekcie wiele ciekawych i pożytecznych działań. Na przykład policjanci wezmą udział w warsztatach podczas, których zapoznają się z najważniejszymi aspektami funkcjonowania tej społeczności, medycznym i społecznym modelem głuchoty, mitami i faktami dotyczącymi języka migowego i Głuchych, savoir vivre -u wobec Głuchych, sposobów nawiązywania kontaktu z Głuchymi, przeszkodami w komunikacji. Warsztaty będą miały również na celu walkę ze stereotypami na temat Głuchych, które przejawiają się w postrzeganiu ich jako agresywnych osób (mylenie języka migowego i towarzyszącej znakom migowym mimiki i gestów z agresją), mylnej interpretacji mowy Głuchych i słabo słyszących jako bełkotliwej, mylnym przekonaniem, że z osobą Głuchą zawsze można porozumieć się na piśmie.
Z kolei poprzez przeprowadzenie cyklu prelekcji niesłyszący i niedosłyszący zdobędą informację na temat działań policji: ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych, przestrzegania prawa i ścigania przestępstw, walki z przemocą.
Zaproponowane przez OZ PZG i KW Policji tematy prelekcji to m.in. informacje na temat struktur policji, przemoc w rodzinie, uzależnienia i ich prawne konsekwencje, bezpieczeństwo w Internecie (w tym m.in. transakcje internetowe, fałszywe strony internetowe, zawieranie znajomości, przemoc w Internecie, przestępstwa wobec małoletnich internautów) oraz oszustwa i wyłudzenia, elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieka nad małoletnimi i jej konsekwencje oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Spotkania odbędą się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu, gdzie mieszczą się oddziały Związku. Dodatkowo najważniejsze informacje dla Głuchych zostaną zamieszczone na stronach internetowych partnerów, natomiast policjanci
otrzymają multimedialny, bezpłatny słownik języka migowego zawierający podstawowe znaki języka migowego oraz słownictwo specjalistyczne (tematyka: prawo i policja) ułatwiające pracę policjantów (będzie uwzględniał również wulgaryzmy w j. migowym).
Ale Głusi i policjanci nie tylko będą zdobywać ważne dla siebie informacje. Opracują scenariusz gry miejskiej uwzględniającej informacje nt. bezpiecznych zachowań. Zorganizowany zostanie także konkurs plastyczny i fotograficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z wadą słuchu. Poprzez to działanie promowane będą treści projektu, a więc w jaki sposób korzystać z pomocy policji i w jakich sytuacjach. Tytuł konkursu plastycznego dla najmłodszych: „ Policjant moim przyjacielem”. Konkurs fotograficzny dla młodzieży i dorosłych będzie zatytułowany: „Kiedy potrzebujesz pomocy policji”.
Pomysłodawcy projektu chcą dotrzeć z ważnymi informacjami na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone przestępstwem do niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, członków ich rodzin, pracowników – tłumaczy j. migowego oraz wolontariuszy pracujących na rzecz środowiska niesłyszących
Ważne jest zbudowanie poczucia zaufania i sprawiedliwości, a także tego, że Głusi są pełnoprawnymi obywatelami, na problemy których reszta społeczeństwa nie pozostaje obojętna. Przedsięwzięcie to będzie miało na celu budowanie zaufania środowiska Głuchych do służb policyjnych, rozwijanie wzajemnych, pozytywnych relacji i integrację.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
 

Zobacz także

2020-09-17, godz. 09:44 [17.09.2020] Dzień Otwarty Poradni FAS w Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie "Tęcza Serc" Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc” zaprasza w dniu 19 września (sobota) w godz. 10.00-14.00 na DZIEŃ OTWARTY SPECJALISTYCZNEJ PORADNI… » więcej 2020-08-16, godz. 07:00 [16.8.2020] Dzieciaki pobiegną na pomoc zwierzakom! Bieg na krótkim dystansie dla dzieci do lat 7. Numery startowe specjalnie dla dzieci zaprojektowała wolontariuszka Kinga, a na mecie dla wszystkich uczestników… » więcej 2020-04-02, godz. 16:22 [2.04.2020] Infolinia dla osób głuchych Polski Związek Głuchych uruchamia od 1 kwietnia infolinię dla osób głuchych potrzebujących informacji w związku z epidemią Covid-19. Infolinia powstała… » więcej 2020-03-16, godz. 08:25 [16.03.2020] Pomagamy Nadii Chojnowskiej Wraz ze słuchaczami Pożytecznych pomagamy Nadii Chojnowskiej. » więcej 2019-12-16, godz. 11:11 [16.12.2019] „Kalendarz Schroniska 2020” Zakład Usług Komunalnych - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na Wernisaż „Kalendarz Schroniska… » więcej 2019-11-17, godz. 17:35 [17.11.2019] Barwy Wolontariatu 2019 na Pomorzu Zachodnim Czy w Państwa organizacji działają wolontariusze? Jest ktoś komu chcielibyście szczególnie podziękować? Jest ku temu dobra okazja! Zapraszamy do udziału… » więcej 2019-11-17, godz. 17:23 [17.11.2019] Winter Polish Open - Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych 22 listopada w stolicy Pomorza Zachodniego zmierzy się w pływaniu około 200 sportowców z niepełnosprawnościami z całego świata. Do 24 listopada po raz… » więcej 2019-10-15, godz. 10:35 [15.10.2019] Konkurs „Pozarządowy Szczecin” edycja 2019 Koła akrobatyczne i pilates w Parku Żeromskiego, mobilne drzewa, Przystanek Północ na wesoło, walka na miecze świetlne, Ostrobój 5. To promil wydarzeń… » więcej 2019-10-07, godz. 21:09 [7.10.2019]Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "MOST" Koło nr 1 w Gryfinie organizuje pomoc dla Wierzbowego… Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "MOST" Koło nr 1 w Gryfinie postanowiło pomóc Przyjaciołom z Wierzbowego Lasu w Starym Czarnowie - Monice… » więcej 2019-09-28, godz. 07:58 [28.09.2019] Szczeciński Paprykarz Modelarski 5-6 października Szczeciński Paprykarz Modelarski jest nieoficjalna grupą zrzeszającą Modelarzy ze Szczecina i regionu. Naszą wspólną pasją jest tworzenie dokładnych modeli… » więcej
12345