Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie rozpoczyna realizację projektu zatytułowanego ”Bezpieczni obywatele Świata Ciszy”. Głównym jego celem jest usprawnienie pracy policji w regionie na rzecz Głuchych, a także upowszechnienie wiedzy na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez pokrzywdzone, niesłyszące osoby.
Zaplanowano w projekcie wiele ciekawych i pożytecznych działań. Na przykład policjanci wezmą udział w warsztatach podczas, których zapoznają się z najważniejszymi aspektami funkcjonowania tej społeczności, medycznym i społecznym modelem głuchoty, mitami i faktami dotyczącymi języka migowego i Głuchych, savoir vivre -u wobec Głuchych, sposobów nawiązywania kontaktu z Głuchymi, przeszkodami w komunikacji. Warsztaty będą miały również na celu walkę ze stereotypami na temat Głuchych, które przejawiają się w postrzeganiu ich jako agresywnych osób (mylenie języka migowego i towarzyszącej znakom migowym mimiki i gestów z agresją), mylnej interpretacji mowy Głuchych i słabo słyszących jako bełkotliwej, mylnym przekonaniem, że z osobą Głuchą zawsze można porozumieć się na piśmie.
Z kolei poprzez przeprowadzenie cyklu prelekcji niesłyszący i niedosłyszący zdobędą informację na temat działań policji: ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych, przestrzegania prawa i ścigania przestępstw, walki z przemocą.
Zaproponowane przez OZ PZG i KW Policji tematy prelekcji to m.in. informacje na temat struktur policji, przemoc w rodzinie, uzależnienia i ich prawne konsekwencje, bezpieczeństwo w Internecie (w tym m.in. transakcje internetowe, fałszywe strony internetowe, zawieranie znajomości, przemoc w Internecie, przestępstwa wobec małoletnich internautów) oraz oszustwa i wyłudzenia, elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieka nad małoletnimi i jej konsekwencje oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Spotkania odbędą się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu, gdzie mieszczą się oddziały Związku. Dodatkowo najważniejsze informacje dla Głuchych zostaną zamieszczone na stronach internetowych partnerów, natomiast policjanci
otrzymają multimedialny, bezpłatny słownik języka migowego zawierający podstawowe znaki języka migowego oraz słownictwo specjalistyczne (tematyka: prawo i policja) ułatwiające pracę policjantów (będzie uwzględniał również wulgaryzmy w j. migowym).
Ale Głusi i policjanci nie tylko będą zdobywać ważne dla siebie informacje. Opracują scenariusz gry miejskiej uwzględniającej informacje nt. bezpiecznych zachowań. Zorganizowany zostanie także konkurs plastyczny i fotograficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych z wadą słuchu. Poprzez to działanie promowane będą treści projektu, a więc w jaki sposób korzystać z pomocy policji i w jakich sytuacjach. Tytuł konkursu plastycznego dla najmłodszych: „ Policjant moim przyjacielem”. Konkurs fotograficzny dla młodzieży i dorosłych będzie zatytułowany: „Kiedy potrzebujesz pomocy policji”.
Pomysłodawcy projektu chcą dotrzeć z ważnymi informacjami na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone przestępstwem do niesłyszących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, członków ich rodzin, pracowników – tłumaczy j. migowego oraz wolontariuszy pracujących na rzecz środowiska niesłyszących
Ważne jest zbudowanie poczucia zaufania i sprawiedliwości, a także tego, że Głusi są pełnoprawnymi obywatelami, na problemy których reszta społeczeństwa nie pozostaje obojętna. Przedsięwzięcie to będzie miało na celu budowanie zaufania środowiska Głuchych do służb policyjnych, rozwijanie wzajemnych, pozytywnych relacji i integrację.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
 

Zobacz także

2021-06-19, godz. 07:10 [19.06.2021] Małgorzata Jakuszewska i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie przyjechali… 17 czerwca 2021r. w ścisłym reżimie sanitarnym odbył się wyjazd uczniów i absolwentów oraz 2 nauczycieli, Zespołu Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego… » więcej 2021-06-12, godz. 08:57 [12.06.2021] Akcja od podwórka do Bałtyku - zielona akcja - International Kayak Eco Patrol niedziela 13 czerwca 13 czerwca w godz. 10.00 -13.00 odbędzie się International Kayak Eco Patrol. Start z ul. Grobla, sprzątamy Wyspę Radolin, obok Dębiny. Miejsce startu:… » więcej 2021-06-12, godz. 07:11 [12.06.2021] Fundacja Kamienica 1 zaprasza do gry w Roundnet Zagraj w roundnet! - wystartowały zapisy do turnieju o charakterze rekreacyjnym. Turniej odbędzie się w ostatnią niedzielę czerwca tak, aby możliwie jak… » więcej 2021-05-24, godz. 07:13 [24.05.2021] Powołano nowego Rzecznika Praw Dziecka działającego w ramach Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół… Z początkiem maja Magdalena Wilk została powołana na funkcje społecznego Rzecznika Praw Dziecka Zachodniopomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci… » więcej 2021-03-29, godz. 10:24 [29.03.2021] Diagnoza "guz mózgu" zrujnowała nasz świat. Walczymy o życie Aurelii! z Fundacją Siepomaga Życie runęło nam w jednej chwili! Naszą córeczkę po prostu zabolała głowa, byliśmy pewni, że jest to skutek zmiany okularów. „Pewnie musi się przyzwyczaić… » więcej 2021-03-08, godz. 06:14 [8.03.2021] Anatol prosi o życie! - Apel Fundacji CENTAURUS Osiołek Anatol całe życie służył człowiekowi. Latami pracował na swoich właścicieli i robił wszystko to, co tylko mały osiołek robić może. W sezonie… » więcej 2021-03-08, godz. 06:11 [8.03.2021] 13-stka lekkoatletów KORONA Szczecin przywiozła aż 16 medali Szczęśliwa 13-stka lekkoatletów KORONA Szczecin przywiozła aż 16 medali z Centralnego Ośrodka Olimpijskiego w Spale, gdzie w dniu 6 marca 2021 roku rozegrały… » więcej 2021-02-15, godz. 08:16 [15.02.2021] Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK w Szczecinie -Jacek Schmidt Honorowy Dawca Krwi oddał ponad 200… St. chor. sztab. Jacek Schmidt jest jednym z nielicznych krwiodawców w Polsce, który oddał ponad 200 litrów krwi i jej składników. Magiczną granicę 200… » więcej 2021-01-25, godz. 16:48 [25.01.2021] Fundacja Siepomaga - trwa zbiórka funduszy na rehabilitację Kasi Maziarz ze Szczecina Miała być rośliną, nie chodzić, nie mówić. Jedyna taka w Polsce jedna z 6 dzieci na świecie ? https://www.siepomaga.pl/kasia-maziarz Mutacja w genie… » więcej 2020-12-28, godz. 21:05 [28.12.2020] Pracownie filmowe: Scenariusz na Życie - projekt Stowarzyszenia OFFicyna Pracownie filmowe: Scenariusz na Życie to projekt Stowarzyszenia OFFicyna – organizacji pożytku publicznego, która w Szczecinie działa od ponad 20 lat. To… » więcej
12345