Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Po raz pierwszy w Polsce o FAS zaczęli mówić rodzice zastępczy i adopcyjni, zgłaszając specjalistom, że oddane pod ich opiekę dzieci przejawiają określone problemy. Choć wielu ludzi dobrze rozumie, czym jest uszkodzenie mózgu, które następuje po urodzeniu dziecka, to dzieci mające prenatalne uszkodzenia są zagadką. Nie wszyscy wiedzą, że część tych uszkodzeń spowodowanych jest piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży. O syndromie FAS i innych zaburzeniach u potomstwa matek spożywających alkohol w okresie ciąży wiadomo na świecie od dawna. FAS został opisany w USA przez Jonesa i Smitha w 1973 roku.
Dzieci z FAS (Fetal Alcohol Syndrome po polsku Płodowy Zespół Alkoholowy) mają problemy z funkcjonowaniem psychicznym i zachowaniem z powodu uszkodzenia mózgu. Często mają problemy z prowadzeniem samodzielnego i odpowiedzialnego życia i nawet w okresie dorastania potrzebują pomocy jak małe dzieci.
Dzieci z FAS nie są w stanie zrozumieć subtelnych znaków dawanych przez otoczenie w odpowiedzi na ich zachowanie. Nie rozumieją gestów i wyrazu twarzy, co utrudnia relacje, łatwo ulegają wpływom, podporządkowują się innym i chcą ich zadowolić, łatwo wchodzą w rolę ofiary. Z tego powodu potrzebny jest im ciągły nadzór ze strony dorosłych. W swoich publikacjach i wykładach Małgorzata Klecka pionierka tej tematyki w Polsce mówi i pisze, że diagnostyka syndromu FAS dopiero rozwija się w Polsce. Wiedza na temat uszkodzeń mózgu wywołanych alkoholem jest niewystarczająca i zbyt słabo upowszechniana w środowisku medycznym. Również psycholodzy i pedagodzy nie dysponują narzędziami diagnostycznymi umożliwiającymi rozpoznanie FAS. Omawiana problematyka powinna być także przybliżona terapeutom, gdyż to właśnie do nich zwracają się po pomoc rodzice i opiekunowie dzieci z alkoholowym zespołem płodowym. Rodzice są zaniepokojeni "niewyuczalnością" dziecka i brakiem efektów rozwojowych. Określają je jako niewspółmierne do ogromnego wysiłku i pomocy udzielanej dziecku. A efekty są znikome, ponieważ dzieci z syndromem FAS nie przyswajają wiedzy przekazywanej w tradycyjny sposób, ich mózg pracuje w innym trybie. Potrzebuje on ukierunkowanej stymulacji, żeby poprawnie gromadzić informacje z otaczającego świata i właściwie wykorzystywać je w życiu. Przez specjalistów dzieci te określane są mianem "wiecznych dzieci", stąd tytuł reportażu Małgorzaty Furgi "Ballada o wiecznych dzieciach" opowiadającego o FAS. Posłuchaj tej opowieści.
Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie Tęcza Serc od wielu lat organizuje konkurs pt. "Ważne 9 miesięcy bez alkoholu" w którym biorą udział młodzi mieszkańcy regionu. Oto relacja z zakończenia tegorocznej edycji konkursu.
O Fas mówią Monika Guzicka sekretarz Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie Tęcza Serc oraz dr Bogusław Brzuchalski specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży.
 

Zobacz także

2024-06-13, godz. 15:30 [13.06.2024] Szczecińska Współdzielnia Pozarządowa: Ekonomia współdzielenia i wsparcie dla lokalnych NGO Szczecin zyskał nowe miejsce na mapie w świecie organizacji pozarządowych. Szczecińska Współdzielnia Pozarządowa, działająca w ramach Centrum Wspierania… » więcej 2024-06-13, godz. 15:22 [13.06.2024] III miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Lublinie W miniony weekend w Lublinie odbyły się XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Nasze województwo reprezentowała drużyna ratownicza z Katolickiego… » więcej 2024-06-06, godz. 10:18 [6.06.2024] Stowarzyszenie Oswajanie Miasta zaprasza na Przegląd Kina Klimatycznego Filmowy poemat o śmieciach, rozważania na temat możliwości wskrzeszania mamuta i opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie w poszukiwaniu ucieczki… » więcej 2024-06-06, godz. 10:10 [6.06.2024] Stowarzyszenie A To My zaprasza do udziału w projekcie Stowarzyszenie A To My zaprasza do udziału w drugiej edycji projektu "Samodzielne Atomy"! Jeśli jesteś zainteresowany/a udziałem w tym projekcie organizacja… » więcej 2024-05-18, godz. 08:14 [18.05.2024] Dzień Rodzin - program Pajacyk PAH Jak podają statystyki, co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji, a niemal co piąty planował popełnić samobójstwo. W obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniu… » więcej 2024-05-08, godz. 16:57 [8.05.2024] Fundacja Kamienica 1 zaprasza Fundacja Kamienica1 zaprasza na pierwszą loterię fantową Fundacji Kamienica1 podczas “Pikniku nad Odrą”! Zaprasza do skorzystania z trzech różnych atrakcji… » więcej 2024-04-05, godz. 11:02 [5.04.2024] Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie zaprasza na wystawę Kwiecień to miesiąc autyzmu- czas, aby zwiększyć świadomość i zrozumienie osób ze spektrum autyzmu. Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Szczecinie zaprasza… » więcej 2024-04-05, godz. 10:34 [5.04.2024] Stowarzyszenie A TO MY zaprasza Stowarzyszenie “A TO MY” to organizacja z sercem, założona w kwietniu 2013 roku z inicjatywy profesjonalistów, nauczycieli, pedagogów specjalnych, terapeutów… » więcej 2024-03-21, godz. 08:00 [21.03.2024] Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" świętuje Światowy Dnia Osób z… 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Schorzenie to charakteryzuje się potrójnym zestawem chromosomów… » więcej 2024-03-20, godz. 11:30 [20.03.2024] Motanki i origami: warsztaty z cyklu “Jak dobrze mieć sąsiada” w ŚRODKU -Stowarzyszenie „Oswajanie… „Jak dobrze mieć sąsiada! On wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada” - śpiewały Alibabki. Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” udowadnia, że nie… » więcej
12345