Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych pierwszych, spośród których większość to budynki mieszkalne pozostające we władaniu wspólnot mieszkaniowych, osób prywatnych, rzadziej spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji i spółek.

Od kilku lat – na równych zasadach np. z kościołami i związkami wyznaniowymi – mają prawo ubiegania się o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dla ratowania zabytkowej substancji oraz poprawy standardu życia w wiekowych nieruchomościach.

Gminy również zostały zobowiązane do wspierania finansowego w ratowaniu wszystkich wiekowych domów i kamienic, a zatem ujętych także w gminnej ewidencji zabytków. O dotacje na ten cel mogą się ubiegać ci wszyscy, którzy dysponują tytułem prawnym do tychże budynków.
Na równych prawach: osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niezależne od sektora finansów publicznych, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe i kościoły.

Czy Szczecin dba o zabytki? Czy zachowujemy dorobek poprzednich mieszkańców?

W rozmowie wzięli udział:
Ewa Stanecka – prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów
Zabytków
Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków w Szczecinie
Wojciech Kokowski - architekt, opiekun remontu kościoła Baptystów w Szczecinie, podinspektor miejskiego konserwatora zabytków w Szczecinie

Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast?
 

Zobacz także

2024-07-24, godz. 20:40 Kobiety znów protestują pod Sejmem "Dość czekania. Czas wywiązać się z obietnic" – to jedno z haseł wczorajszego protestu kobiet. To reakcja na odrzucenie przez Sejm nowelizacji dotyczącej… » więcej 2024-07-24, godz. 20:39 Runął kolejny relikt sowieckiego zniewolenia Pierwsze pomniki ku czci Armii Czerwonej stawiano w 1945 r. jeszcze przed zakończeniem działań wojennych. I mimo że od upadku komunizmu minęło 35 lat, cześć… » więcej 2024-07-23, godz. 20:19 Wspomnienie o Andrzeju Milczanowskim Nie żyje Andrzej Milczanowski - polski prawnik, polityk, minister spraw wewnętrznych w latach 1992 - 1995. Działacz opozycji demokratycznej w PRL. "Państwowiec… » więcej 2024-07-22, godz. 17:27 Globalna awaria Piątkowa globalna awaria systemów Microsoft doprowadziła do unieruchomienia ponad 8,5 mln urządzeń pracujących w systemie Windows. Problemy miały nie tylko… » więcej 2024-07-22, godz. 17:27 Zwrot w kampanii wyborczej w USA Po tym, gdy Joe Biden ogłosił rezygnację i poparł Kamalę Harris w staraniach o nominację demokratów na kandydata w wyborach prezydenckich w USA, darowizny… » więcej 2024-07-18, godz. 23:17 Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 już w przyszły piątek Już tylko 8 dni dzieli nas od rozpoczęcia XXXIII Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Jakie będą te igrzyska? Jakie szanse ma nasza reprezentacja? » więcej 2024-07-18, godz. 23:16 Areszt tymczasowy, zwany wydobywczym - nadużywany w Polsce W ostatnich latach areszt tymczasowy stosowany jest dwukrotnie częściej niż wcześniej – wynika z raportu Court Watch Polska. Pytanie o stosowanie tego środka… » więcej 2024-07-17, godz. 19:44 Węgry wprowadzają ubezpieczenie OC dla użytkowników e-hulajnóg. A my? Wczoraj Węgry wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenie OC na elektryczne hulajnogi. Podobnie jest w innych europejskich krajach. Czy w Polsce powinno obowiązywać… » więcej 2024-07-17, godz. 19:43 Leśnicy kontra ekolodzy. Kością niezgody gospodarka leśna Brak zgody na niszczenie polskich leśników! – mówią leśnicy. Brak zgody na niszczenie polskich lasów! – mówią ekolodzy. W tym roku Dzień Leśnika… » więcej 2024-07-16, godz. 20:06 Turyści ruszają na północ Europy. Winne upały na południu Już nie upał, lazurowe morze i drink z palemką. Czas na coolcation. To gra słów, gdzie „cool" znaczy „chłodny" lub „fajny", a "vacation" - wiadomo… » więcej
12345