Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Stępka pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej została położona w piątek na pochylni Wulkan na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Stępka pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej została położona w piątek na pochylni Wulkan na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Niemal dokładnie 8 lat po tym, jak z pochylni Stoczni Szczecińskiej spłynął na wodę ostatni wybudowany w niej statek – w piątek położono stępkę pod pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Prom wybuduje Morska Stocznia remontowa Gryfia na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego „Stocznia Szczecińska”. Proces produkcyjny potrwa trzy lata.
Dla kołobrzeskiej spółki w Szczecinie zostaną wybudowane dwie jednostki typu ro-pax, napędzane paliwem LNG, będą więc ekologiczne i ekonomiczne. Zamówienie w Szczecinie nowych promów rozważa też Polska Żegluga Morska.
Obecnie Polska Żegluga Bałtycka dysponuje czterema promami, z których najstarszy: Wawel, ma już 37 lat, Baltivia jest niewiele młodsza, Mazovia ma 21 lat. Niedawno spółka odkupiła od bułgarskiego armatora czwarty prom, wybudowany w 2002 roku, który będzie pływał pod nazwą Cracovia na trasie Świnoujście – Ystad. Felieton przygotował Sławomir Orlik. W materiale wykorzystane zostały fragmenty "Kawiarenki politycznej".
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Marek Bączkowski - wiceprezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego Stocznia Szczecińska
  • prof. Dariusz Zarzecki - ekonomista, Uniwersytet Szczeciński
  • Jan Mordasiewicz - wieloletni pracownik Stoczni Szczecińskiej, członek NSZZ "Solidarność"
  • Piotr Redmerski - prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu
  • Bartłomiej Sawicki - portal BiznesAlert.pl, Instytut Jagielloński
 

Zobacz także

2026-05-28, godz. 22:15 Kolejna wielka akcja dla dzieci, chorych na DMD Kolejny charytatywny streaming na rzecz dzieci chorujących na DMD. Tym razem z Kołobrzegu. W niedzielę brakującą kwotę dla Adasia Orlika uzbierał streamer… » więcej 2026-05-28, godz. 22:15 Dzień Dziecka z "Basią" w DK Słowianin Zapowiada się niezwykle interesująca i intensywna niedziela dla dzieci i rodziców ze Szczecina i okolic - fanów serii książek o Basi. To będzie Dzień Dziecka… » więcej 2026-05-28, godz. 22:14 Walka o indeksy w cieniu protestów świata akademickiego Jutro koniec matur. Zaczynają się nabory na wyższe uczelnie. Co i dlaczego warto studiować w Szczecinie? Czym kierować się przy wyborze? Czy studia mają… » więcej 2026-05-27, godz. 21:13 Zespół "Szczecinianie" z międzynarodowymi sukcesami "Szczecinianie" reprezentowali Polskę na międzynarodowym festiwalu zespołów ludowych w Meksyku. Z czym wrócił nasz Zespół Pieśni i Tańca? » więcej 2026-05-27, godz. 21:12 Muzyka ludowa coraz mniej popularna. Jak to zmienić? Jutro w Mielnie odbędzie się konferencja pod hasłem: „Folk kiedyś rządził. Co poszło nie tak?” Dobre pytanie! » więcej 2026-05-27, godz. 21:12 Niezwykły mural na zwykłym podwórku Szczecińskie podwórka, czyli jak narodził się Bolesław Nieśmiały przy Bolesława Śmiałego? » więcej 2026-05-27, godz. 21:11 Dzień Diagnosty Laboratoryjnego Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. W jaki sposób diagności ratują życie? » więcej 2026-05-27, godz. 00:37 Kurs Relacja Dziś dzień Matki. Czy wspieramy rodziców i pozwalamy dzieciom być dziećmi? » więcej 2026-05-27, godz. 00:34 Sieć współpracy Programy wspierające, integracja, likwidacja barier czyli kompleksowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami. W jaki sposób wydatkowane są pieniądze z P… » więcej 2026-05-27, godz. 00:30 Zapytaj eksperta - Liczniki ciepła Liczniki ciepła, wody powinny być wymieniane albo legalizowane co kilka lat. Dlaczego powinniśmy to robić, ile to kosztuje i co się dzieje kiedy tego nie… » więcej
12345