Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Winnica ZUT-u w Ostoi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Winnica ZUT-u w Ostoi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Do niedawna określenie „polskie wino” kojarzyło się głównie z siarkowym jabolem z dodatkiem spirytusu. Tymczasem od dekady winnice wyrastają w Polsce jedna po drugiej i produkują coraz lepsze trunki – tak jak we Francji, w Austrii czy w Niemczech. Polskie wina są nie tylko dobre, ale też stają się modne.

Mamy już kilkadziesiąt dużych winnic i kilkaset mniejszych, które produkują wina białe, czerwone a nawet różowe. Polska, wbrew obiegowej opinii, ma wielowiekowe tradycje winiarskie. Pierwsze zapisane wzmianki pochodzą z XII wieku i dotyczą regionu Płocka i Włocławka. Najbardziej znane winnice były przez wieki w okolicach Zielonej Góry – teraz ekspansja winnych latorośli trwa przede wszystkim na wschodzie i południu Polski. Kazimierz, Jasło, Podkarpacie, ale też okolice Gorzowa i Wrocławia – to miejsca, gdzie winogrona na dobre zapuściły korzenie. Korzenie też zaczynają zapuszczać winogrona w Zachodniopomorskiem, chociażby w Baniewicach. Teraz uprawę winorośli i winiarstwo będzie można studiować w Szczecinie. Pierwszy taki kierunek inżynierski w Polsce rusza na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Dr hab. Piotr Chełpiński - Katedra Ogrodnictwa Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny;
  • Artur Kojder - współwłaściciel winnicy w okolicach Kołowa;
  • Dr hab. Grzegorz Mikiciuk - Katedra Ogrodnictwa Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
 

Zobacz także

2024-11-21, godz. 13:44 Przed nami Festiwal Czytania Spotkania z autorami i aktorami, czytanie fragmentów książek, wręczenie literackiej nagrody Jantar i wiele innych wydarzeń bez wątpienia zgromadzi tłumy… » więcej 2024-11-21, godz. 13:43 Dyskusja nad obniżeniem składki zdrowotnej Niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej zakładają cztery procedowane w Sejmie projekty dotyczące obniżenia tej daniny. Czy mniejsza składka spowoduje… » więcej 2024-11-21, godz. 13:43 Polityczni nominanci w spółkach Skarbu Państwa Rozłam w koalicji podczas głosowania w podkomisji pracującej ustawa, która ma ograniczyć polityczne nominacje w spółkach Skarbu Państwa. Przepisy zaproponowane… » więcej 2024-11-20, godz. 14:30 Premiera w "Bramie" W Teatrze Brama – premiera. „Wszystko gra” – to interaktywna gra angażująca publiczność. Czy wszystko gra w Goleniowie? » więcej 2024-11-20, godz. 14:29 Jak pomóc Dolnemu Śląskowi? Odwołania pobytów i wycieczek w południowo-zachodniej Polsce – to efekt wrześniowej powodzi. Czy turyści mają po co wrócić na Dolny Śląsk? » więcej 2024-11-20, godz. 14:24 Poszukiwanie skarbów nie takie proste Z ciekawego znaleziska zrobiła się sprawa kryminalna. Odnalezione w Gryfinie zabytki z epoki brązu zostały pozyskane nielegalnie. Kto, gdzie i na jakich zasadach… » więcej 2024-11-20, godz. 14:22 Trudna sytuacja Grupy Azoty Wstrzymania importu nawozów z Rosji i Białorusi domagali się protestujący dziś w Szczecinie pracownicy Grupy Azoty. Czy jest szansa przynajmniej na wprowadzenie… » więcej 2024-11-19, godz. 13:07 20 lat "Iskierki" 20-lecie Szczecińska „Iskierka" czyli Koła Pomocy Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa przy TPD ma 20 lat. Jak zmieniło się nasze postrzeganie… » więcej 2024-11-19, godz. 13:07 Kolejny protest pielęgniarek Kolejny raz w ostatnich miesiącach pielęgniarki i położne przyjechały protestować przed kancelarią premiera do Warszawy. Ogólnopolski Związek Zawodowy… » więcej 2024-11-19, godz. 13:06 1000 dni wojny w Ukrainie Mija tysiąc dni od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 wielu Polaków i ludzi na całym świecie ruszyło z pomocą. Jak dziś pomagamy… » więcej
12345