Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd zapewnia, że nowe prawo przyspieszy rozwiązanie problemu mieszkaniowego Polaków i tzw. rozlewanie się miast. Opozycja zarzuca rządowi, że tylko powiększy chaos urbanistyczny i pozwoli deweloperom na "wolną amerykankę". W Polsce brakuje prawie miliona mieszkań, a sposobem na wypełnienie tej luki mają być mieszkania budowane przez deweloperów. W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, przez media już nazwaną "lex deweloper". Nowe prawo ma wesprzeć program "Mieszkanie+". I choć nikt nie kwestionuje konieczności budowy dostępnych mieszkań, to sposób rozwiązania tego problemu budzi sprzeciw samorządowców, urbanistów i aktywistów miejskich. Chociaż ustawa mówi o wykorzystaniu terenów powojskowych, poprzemysłowych i pokolejowych, to obawiają się oni, że na pierwszy ogień pójdą grunty przeznaczone na sport, rekreację i wypoczynek, będą też zabudowywane wolne tereny na już istniejących osiedlach. Bo uchwalone prawo jest specustawą, która pozwoli omijać już istniejące plany zagospodarowania przestrzennego.
Do posłuchania audycji zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Dominika Jackowski - architekt, Rada Osiedla Gumieńce, Stowarzyszenie "Lepszy Szczecin" (jako ruch miejski opiniowała projekt ustawy)
  • Marek Duklanowski - radny PiS, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska w szczecińskiej radzie miasta
  • Przemysław Wojnarowski - Instytut Studiów Regionalnych w Szczecinie, specjalista w zakresie problemów mieszkalnictwa
  • Konrad Płochocki - dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Do udziału w rozmowie zapraszaliśmy także przedstawiciela Urzędu Miasta w Szczecinie oraz klubu radnych PO. Nie skorzystali z zaproszenia. Biuro prasowe magistratu przesłało nam następująca informację: "W związku z tym, że uchwalone przepisy różnią się od wcześniejszej wersji ustawy, konieczny jest czas aby się z nimi na nowo zapoznać. Przedstawiciel Urzędu Miasta chętnie weźmie udział w audycji w tym temacie, ale w innym, późniejszym terminie. Dziękujemy za zaproszenie ale udział w dzisiejszej audycji nie jest możliwy" .
 

Zobacz także

2026-06-11, godz. 21:10 Barokowo-Rokokowy Piknik na Różance Piknik na Różance w XVIII wiecznym stylu. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej METRUM zaprasza do wspólnej zabawy. Czy to dobry sposób na poznawanie … » więcej 2026-06-11, godz. 21:10 Dzierganie znowu modne: jest przyjemne i pożyteczne Przed nami Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych. Czy zajęcia manualne przeżywają swój renesans? Czy mogą być dla nas dobrą terapią i odskocznią od… » więcej 2026-06-11, godz. 21:09 Technika i zawodówki wracają do łask Kominiarze, hydraulicy, mechanicy, instalatorzy i pielęgniarki – tych pracowników brakuje w Szczecinie. Czy szkoły kształcą poszukiwanych fachowców? » więcej 2026-06-10, godz. 20:07 Regionalne Centrum Komunikacji w Szczecinie oficjalnie otwarte Osoby z niepełnosprawnościami mogą już korzystać z nowego miejsca wsparcia w Szczecinie. Na jaką pomoc mogą liczyć w otwartym właśnie Regionalnym Centrum… » więcej 2026-06-10, godz. 20:07 Międzynarodowe Dni Hanzy w Stargardzie Jutro Stargard otworzy swoje bramy, goszcząc 46. Międzynarodowe Dni Hanzy. Jakie nowe możliwości otwierają się przed Stargardem i Pomorzem Zachodnim? » więcej 2026-06-10, godz. 20:07 Program "Społecznik" wspiera lokalne inicjatywy Program Społecznik od 9 lat wspiera działania oddolne mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Czy rzeczywiście pobudza aktywność społeczną? » więcej 2026-06-09, godz. 20:57 Industrialny Szczecin tematem przewodnim Tygodnia Archiwów w Szczecinie Architektura przemysłowa Szczecina w XIX i początkach XX wieku to jeden z tematów konferencji w ramach trwającego Międzynarodowego Tygodnia Archiwów. Czy… » więcej 2026-06-09, godz. 20:57 Kampania "Drugie życie" Rozwój transplantologii zależy nie tylko od medycyny, ale również od społecznej akceptacji. Czy jesteśmy gotowi na heroiczny gest w obliczu tragedii? » więcej 2026-06-09, godz. 20:53 Zapytaj eksperta. Ryzykowne zachowania podczas wakacji Wakacje to czas wzrostu zachowań ryzykownych. Dlaczego to również czas wakacji od myślenia? » więcej 2026-06-08, godz. 14:12 Czy świadectwa z "czerwonym paskiem" mają sens? Zarzut Rzeczniczki Praw Dziecka, że lodziarnia, która nagradza darmowymi lodami uczniów za świadectwo z biało-czerwonym paskiem dyskryminuje pozostałe dzieci… » więcej
12345