Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Pytania dotyczą między innymi zmiany konstytucji, modelu sprawowania władzy, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie będzie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji, proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W minioną środę Senat odrzucił wniosek prezydenta.
Planowane przez Andrzeja Dudę głosowanie miało się odbyć 10 i 11 listopada. Data nie była przypadkowa; to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale – według części krytyków – niezbyt szczęśliwie wybrana. Podczas ubiegłorocznych obchodów święta 3 Maja prezydent powiedział, że - w jego przekonaniu - obywatele maja się prawo wypowiedzieć czy obowiązująca od 20 lat ustawa zasadnicza funkcjonuje dobrze, czy też należałoby ją zmienić. Jak dodał, Polacy zasługują na nową konstytucję. Prezydent przyznał też wtedy, że pomysłu nie konsultował ze swoim środowiskiem politycznym.

W ciągu roku, który minął od upublicznienia propozycji Andrzeja Dudy, we wszystkich miastach wojewódzkich odbyły się spotkania ze środowiskami politycznymi, wspierającymi obecną koalicję rządzącą. Prezydent przedstawił też pakiet 15 pytań, które w założeniu miały być tematami do dyskusji i kierunkiem zmian w ustawie zasadniczej.

Ostatecznie we wniosku do Senatu znalazło się ich 10, także te najbardziej krytykowane przez prawników, czyli dotyczące 500 +, wieku emerytalnego lub ochrony polskiego rolnictwa. Na nie właśnie odpowiedzieć mieliby obywatele. Senat jednak wniosku prezydenta nie poparł. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali natomiast zgodnie, że to nie koniec dyskusji na ewentualną nową konstytucją.

W Polsce referendum, czyli instrument demokracji bezpośredniej, jest wykorzystywany stosunkowo rzadko. Przez 1989 rokiem tylko dwa razy: w 1946 i 1987. Po zmianie ustroju w referendach Polacy decydowali o najważniejszych decyzjach, dotyczących polityki krajowej i międzynarodowej, między innymi o przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:
  • dr Piotr Chrobak - politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
  • prof. Tomasz Grodzki - senator Platformy Obywatelskiej
  • Michał Jach - poseł Prawa i Sprawiedliwości
 

Zobacz także

2021-03-04, godz. 21:29 Oko Tygrysa - wygrana walka ze spółką FoodCare 10 lat sądowych batalii i wart wielkie pieniądze rynek napojów energetycznych. Co o wartości wizerunku sławnego sportowca mówi nam przypadek Dariusza „Tigera”… » więcej 2021-03-03, godz. 19:40 Rok szczecińskich inwestycji To rekordowy rok pod względem liczby realizacji inwestycji w Szczecinie, w jednym czasie, a miasto zapowiada kolejne. Niektórzy się cieszą, inni mówią o… » więcej 2021-03-03, godz. 19:24 Tunel pod Świną coraz bliżej Najbliższy piątek zapisze się wielkimi zgłoskami na kartach historii Świnoujścia. Maszyna, która wydrąży tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oficjalnie… » więcej 2021-03-03, godz. 19:20 W pandemii Polacy spożywają więcej alkoholu Nuda, izolacja stres. W dobie pandemii koronawirusa Polacy coraz częściej zaglądają do kieliszka. W 2020 roku wydaliśmy na alkohol prawie 40 miliardów złotych… » więcej 2021-03-02, godz. 23:18 Upadek Stoczni Szczecińskiej Stocznia Szczecińska Porta Holding była gigantem na miarę ponadeuropejską. Stocznia Szczecińska Nowa była nadzieją na podtrzymanie kluczowej branży. Co… » więcej 2021-03-02, godz. 23:08 Finał procesu Sarkozyego Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji z wyrokiem trzech lat więzienia za korupcję i nadużycia. To drugi – po Sylvio Berlusconim, byłym premierze Włoch… » więcej 2021-03-02, godz. 23:03 Polityczne zaangażowanie celebrytów Artyści i celebryci prześcigają się w podkreślaniu swoich politycznych niechęci, choć nie taka jest ich główna rola. Skąd się bierze ten stadny pęd… » więcej 2021-03-02, godz. 10:32 Odbudowa polskiej gospodarki Znamy założenia Krajowego Planu Odbudowy. Do 2026 roku Polska otrzyma ponad 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek. Środki będą przeznaczone na… » więcej 2021-03-02, godz. 10:31 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Mija dekada od ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak przywracana jest pamięć o tych, którzy po wojnie nie zaprzestali walki o wolną Polskę?… » więcej 2021-03-02, godz. 10:30 Akcja w Rymaniu. Jak działały służby? To była trudna i szeroko komentowana interwencja policjantów. W sobotę wieczorem w Rymaniu kobieta wjechała samochodem w budynek stacji paliw. Funkcjonariusze… » więcej
162163164165166