Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Czy Sąd Najwyższy miał prawo zwrócić się z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego swoich członków i jakie skutki będzie miała odpowiedź Trybunału – od dwóch tygodni dyskutują środowiska prawnicze w całej Polsce.

Przypomnijmy, Sąd Najwyższy przesłał do trybunału w Luksemburgu pięć pytań, tzw. prejudycjalnych, dotyczących zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy zawiesił również stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku tych sędziów Sądu najwyższego, którzy ukończyli 65-ty rok życia.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Część prawników i polityków uważa, że Sąd Najwyższy miał takie prawo, bo jest elementem unijnego systemu prawnego. Inni podkreślają, że swoje wątpliwości Sąd Najwyższy powinien skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy prawnicy zaś mówią otwarcie, że to krok po prostu niebezpieczny, bo co będzie, gdy jakiś inny sędzia zakwestionuje i zawiesi jakikolwiek inny przepis?
Posłuchaj dyskusji w Radio Szczecin na Wieczór
Goście:

Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.

Sędzia Maciej Mitera - rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa

Bartłomiej Starosta - sędzia Sądy Rejonowego w Sulęcinie, przewodniczący prezydium Forum Współpracy Sędziów

Patryk Wachowiec - analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju
 

Zobacz także

2024-10-28, godz. 18:12 Najlepsze wydarzenia muzealne ub. roku Dziś odbyła się gala finałowa konkursu „Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku". Czy potrafimy docenić niezwykłość artefaktów z przeszłości? » więcej 2024-10-28, godz. 18:12 Co dalej z pomnikiem przy areszcie śledczym? Nie będzie instalacji upamiętniającej ofiary reżimu przy areszcie śledczym w Szczecinie. Inicjatorzy odrzucają jej formę. Kto powinien decydować co stawiamy… » więcej 2024-10-28, godz. 18:12 Protesty przeciwko zwolnieniom Pod Urzędem Wojewódzkim protestowali dziś związkowcy z PKP Cargo, Azotów Police i Dolnej Odry. Dlaczego wzrasta niezadowolenie społeczne? » więcej 2024-10-24, godz. 11:19 Skala ubóstwa w Polsce Wysoka inflacja pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości spowodowała, że w ubiegłym roku do 2,5 miliona wzrosła w Polsce liczba osób żyjących w skrajnym… » więcej 2024-10-23, godz. 15:13 Renesans kół gospodyń Koła gospodyń wiejskich dziś przechodzą renesans. Dlaczego wiejskie kobiety mówią z dumą europejki? » więcej 2024-10-23, godz. 15:12 Rocznica śmierci ks. Jerzy Popiełuszki 40 lat temu został zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko. Ówczesna władza przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu rozegrała proces morderców. Jak po 4 dekadach patrzymy… » więcej 2024-10-23, godz. 15:12 Będą podwyżki w Szczecinie Szczecinian czekają podwyżki: więcej zapłacimy za bilety komunikacji miejskiej, za parkowanie i wywóz śmieci. Czy za tydzień radni poprą zamiary włodarzy… » więcej 2024-10-23, godz. 15:11 Szczepimy się na covid-19 Od poniedziałku możemy bezpłatnie zaszczepić się na Covid 19. Czy chętnie z tego skorzystamy? » więcej 2024-10-22, godz. 13:57 Rybacka historia Pomorza w Niechorzu W Niechorzu został otwarty Park Etnograficzny pokazujący rybacką historię Pomorza. Czy jesteśmy gotowi na wędrówkę ścieżkami edukacyjnymi "Ryby i Chleba"… » więcej 2024-10-22, godz. 13:54 Sytuacja chorych na epilepsję na ryku pracy Na padaczkę choruje na świecie ponad 50 mln osób - w Polsce ok. 400 tys. Czy chętnie zatrudniamy osoby chore na epilepsję? » więcej
12345