Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
źródło: http://czytajpl.pl/
źródło: http://czytajpl.pl/
Czytelnictwo w Polsce spada – alarmują bibliotekarze, księgarze i naukowcy. W części polskich domów nie ma ani jednej książki, ponad połowa Polaków w ogóle nie sięga po słowo drukowane. Wielu wini nowoczesne technologie: komputery i smartfony. Dzieci siedzące na przerwach w szkole z nosami w telefonach, dorośli serfujący po internecie to obrazki, które można zobaczyć na każdym kroku. Znacznie rzadziej kogoś z książką lub czasopismem.

Ale właśnie technologię do propagowania czytelnictwa postanowili zaprząc organizatorzy akcji „Czytaj.pl”. Przecież obcować z literaturą można także dzięki e-bookom czy audiobookom. Są dostępne biblioteki, z których można korzystać za darmo. Akcja „Czytaj.pl” to bezpłatna wypożyczalnia bestsellerowych wydawnictw w formie audio i e-booków. Wystarczy pobrać aplikację, zeskanować kod QR z któregoś z licznych żółtych plakatów i przez najbliższy miesiąc czytać i słuchać, ile się da. Ale ponieważ, jak wiadomo, czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał – w środę na kiermaszu w szkołach salezjańskich w Szczecinie książki kupowały dzieci i ich rodzice.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:
  • Krzysztof Lichtblau – krytyk literacki, znawca komiksów, Dział Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
  • Anna Rutkowska - Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
  • Łukasz Jarocki, Instytut Książki w Warszawie
 

Zobacz także

2022-01-20, godz. 22:17 Suplementy diety poza kontrolą Pandemia koronawirusa przysporzyła producentom suplementów diety wielu nowych klientów. Rynek rośnie jak na drożdzach, jednak kontrole wskazują, że część… » więcej 2022-01-20, godz. 22:14 Małe piekarnie zagrożone upadłością Pieczywo jest coraz droższe, a piekarze mówią, że utrzymanie opłacalności wymaga podniesienia ceny kilograma chleba do 12 zł. Rządowa tarcza antyinflacyjna… » więcej 2022-01-20, godz. 22:04 Rosja gotowa uderzyć na Ukrainę Rosyjskiego ataku na Ukrainę można się spodziewać w każdej chwili – twierdzą służby wywiadowcze wielu krajów. Dlaczego prezydent Władimir Putin zmierza… » więcej 2022-01-19, godz. 18:11 Gangsterzy w filmach W polskim kinie wysyp filmów o rodzimych gangsterach, w których są jakoś są jacyś tacy ładniejsi, lepsi, milsi i bardziej ludzcy niż byli naprawdę. D… » więcej 2022-01-19, godz. 18:09 Ustawa o pisowni nielitewskich nazwisk Litewski parlament przyjął ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. To dobra wiadomość dla żyjących tam Polaków, którzy domagali się tego od dziesiątków… » więcej 2022-01-19, godz. 18:05 "Afera policka" Dziesiątki milionów dolarów utopione w kopalni w Afryce, klub go-go opłacany służbowymi kartami, finansowanie kampanii wyborczej i drogie prezenty, a w tle… » więcej 2022-01-18, godz. 17:51 Piąta fala pandemii. Czy wprowadzić obowiązek szczepień? Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do naszych drzwi puka V fala pandemii, mamy 20 tysięcy dziennych zarażeń koronawirusem i lawinowy, bo ponad 70 procentowy… » więcej 2022-01-18, godz. 17:49 Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma powodzenie Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynęło już 360 tys. wniosków o świadczenia z rodzinnego kapitału opiekuńczego – to ponad połowa oczekiwanych… » więcej 2022-01-18, godz. 17:44 Najbogatsi Polacy mają 60% polskiego majątku 10 proc. najbogatszych Polaków posiada 60 proc. polskiego majątku. To dobrze, czy źle? I co z tego wynika dla społeczeństwa i gospodarki? » więcej 2022-01-18, godz. 00:26 Niepokojący trend "Ciałopozytywności" Otyłość - coraz poważniejszy problem cywilizacyjny. Czy jego rozwiązaniu służy promocja tzw. ciałopozytywności? » więcej
12345