Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Po zbiórce na pompę wody, piórników czy "adopcji na odległość" tym razem potrzebne są okulary. Trafią one do Kenii. "Okulary dla Afryki" to wspólna akcja Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wspierana przez Kuratorium Oświaty i Radio Szczecin. Tzw. "drugie oczy" otrzymają pacjenci kenijskiego szpitala w Wambie. Z inicjatywy szczecińskiego chirurga prof. Jerzego Sieńki od tego roku polscy lekarze-wolontariusze będą pracowali w tej placówce. Obecnie grozi jej zamknięcie, bo przyjmuje tam tylko jeden medyk.

Polscy lekarze byli w szpitalu półtora roku temu i doszli do wniosku, że jednorazowa i incydentalna pomoc nie załatwia problemu. Dlatego powstał projekt w ramach którego do placówki w Wambie będzie przyjeżdżało z Polski czterech lekarzy różnych specjalności. Pierwsza grupa dotrze na miejsce prawdopodobnie we wrześniu. Razem ze sobą zabiorą partię okularów dla potrzebujących. Te - używane ale, w dobrym stanie - można przynosić m.in. do siedziby Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • ks. dr Paweł Płaczek - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej,
  • lek. Robert Stasiuk - chirurg, pracował w ramach wolontariatu w szpitalu w kenijskiej Wambie,
  • Przemysław Landowski - wolontariusz, uczestnik wyprawy do Kipsing w Kenii,
  • Tomasz Duklanowski - dziennikarz Radia Szczecin, który był w Kenii.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej
12345