Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
30 lat – takiego czasu potrzeba, aby przywrócić dawny blask paryskiej katedrze Notre-Dame. Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem, strawił znaczną część paryskiej świątyni. Zdołano uratować fasadę i główne wieże. Ogień prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo - poinformowała francuska prokuratura. Według ekspertów jest za wcześnie by określić koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie on miliardy euro.

„Udało się uniknąć najgorszego – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, który nazwał katedrę „epicentrum życia” Francuzów”. Z pożaru udało się wynieść najcenniejsze dzieła sztuki i relikwie.

Z całego świata do Paryża napływają wyrazy współczucia i deklaracje wsparcia. Papież Franciszek na Twitterze napisał: „Dzisiaj jednoczymy się w modlitwie z narodem francuskim oraz oczekujemy, że ból z powodu poważnego zniszczenia przemieni się w nadzieję poprzez odbudowę”.

Francuska fundacja dziedzictwa kulturowego (Fondation du Patrimoine) rozpoczęła już zbieranie datków na odbudowę zabytkowej katedry.

Katedra Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków Francji i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny obiekt sakralny na świecie. Rocznie odwiedzało ją około 12 milionów turystów.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Raymond Andre Le Roch – Francuz mieszkający w Szczecinie
  • Michał Dębowski - Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, historyk sztuki
  • ksiądz dr Mariusz Cywka – diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych
  • Stanisław Ruksza - dyrektor Trafostacji Sztuki, historyk sztuki
  • Łukasz Adamski - krytyk filmowy i publicysta. Współpracownik wPolityce.pl, TVP Kultura i Polskiego Radia

Zobacz także

2019-12-09, godz. 21:42 Charytatywne paczki wędrują do potrzebujących Świeczniki adwentowe w oknach, choinki i dekoracje na ulicach miast i miasteczek, ruch w sklepach, świąteczne piosenki w radiu – wszystko przypomina o nadchodzących… » więcej 2019-12-09, godz. 21:39 Fiskus kontra przedsiębiorcy Konstytucja Biznesu, która sukcesywnie wchodziła w życie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy – miała poprawić stosunki między przedsiębiorcami… » więcej 2019-12-09, godz. 21:36 Po wizycie Angeli Merkel w Auschwitz Podkreślenie odpowiedzialności Niemców za budowę w okupowanej Polsce obozów śmierci i konieczność walki z odradzającym się w Niemczech antysemityzmem… » więcej 2019-12-05, godz. 19:43 PISA 2018 – polscy uczniowie coraz wyżej Polscy 15-latkowie znaleźli się w pierwszej trójce w Europie i pierwszej dziesiątce na świecie w międzynarodowym badaniu PISA 2018. W tym największym edukacyjnym… » więcej 2019-12-05, godz. 19:46 Kolorowe jarmarki bożonarodzeniowe Św. Mikołaj, karuzela wenecka, grzane wino, pokazy filmów, przysmaki i pamiątki oraz warsztaty a także koncerty. To nie wszystkie atrakcje rozpoczynającego… » więcej 2019-12-05, godz. 19:40 NIK – sprawa Banasia, sprawa Kwiatkowskiego Marian Banaś, wybrany przez Prawo i Sprawiedliwość prezes Najwyższej Izby Kontroli, nie zamierza ustąpić ze stanowiska. Śledztwo w sprawie oświadczeń… » więcej 2019-12-04, godz. 19:55 Scena dla kobiet, czyli powstanie wyjątkowa płyta 30 wokalistek i instrumentalistek chce w styczniu wejść do studia i nagrać profesjonalną płytę. Znajdą się na niej jazzowe, bluesowe oraz rockowe standardy… » więcej 2019-12-04, godz. 19:53 Opłaty uzdrowiskowe Na rządowej propozycji nasz region może stracić kilkadziesiąt milionów złotych - alarmują przedstawiciele zachodniopomorskich, nadmorskich samorządów… » więcej 2019-12-04, godz. 19:51 Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami! "Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami!” - to hasło demonstracji jakie w niedzielę zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Iustitia… » więcej 2019-12-03, godz. 20:45 Szczyt NATO w cieniu sporów i krytyki "Jeśli nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, odpowie cały Sojusz" – tak mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg… » więcej
12345