Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Nie tylko Wielka Brytania żyje brexitem. Planowane, ale wciąż niezrealizowane wyjście tego kraju z Unii Europejskiej, miało swój wpływ na ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego. W przypadku Polski do obsadzenia mieliśmy w nich 52 mandaty. Jedna z wybranych osób na razie swojego jednak nie obejmie. Po podliczeniu głosów padło na Dominika Tarczyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym jest on - można powiedzieć - europosłem "czekającym" na swoją kolej. Uzupełni skład dopiero, gdy brexit stanie się faktem. To wtedy wolne miejsca zostaną rozdysponowane pomiędzy inne kraje członkowskie. Zgodnie z obecnymi ustaleniami Wielka Brytania ma czas na wyjście ze Wspólnoty do 31 października. Miało to stać się wcześniej, ale ze względu na brak wypracowanych zasad co do opuszczenia Unii i widmo tzw. "twardego brexitu" termin został odroczony. Czy obecny okaże się tym ostatecznym? Oby, chociaż nie można tego stwierdzić ze 100 proc. dozą pewności. Na razie pozostaje czekać na rozwój wypadków.

Brexit zbiera też żniwo na samych Wyspach. Do dymisji podała się premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Jak zapowiedziała 7 czerwca zrezygnuje z kierowania Partią Konserwatywną, a po wyborze następcy przestanie także pełnić rolę szefowej rządu. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że brytyjskie wybory w do Parlamentu Europejskiego wygrała eurosceptyczna partia Brexit Party Nigela Farage'a.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. prof. US Marek Żurek - politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
  • prof. Robert Grzeszczak - Katedra Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego
  • Katarzyna Sobiepanek - założycielka portalu UK Politics po polsku
 

Zobacz także

2020-07-09, godz. 20:22 Kampania wyborcza 43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego – takie były oficjalne wyniki po pierwszej turze wyborów. W najbliższą niedzielę druga… » więcej 2020-07-08, godz. 21:05 Segregacja śmieci po nowemu Nie wszystkie plastiki do żółtego pojemnika, a odpady zielone już nie do ekoportu. Czy zmienione przez władze Szczecina zasady segregacji śmieci pozwolą… » więcej 2020-07-08, godz. 21:04 II tura wyborów prezydenckich W niedzielę druga tura wyborów prezydenckich. Nasi eksperci wyjaśnią, jak w sposób prawidłowy i bezpieczny sposób oddać swój głos. Czy idziecie na w… » więcej 2020-07-07, godz. 21:24 75 lat polskiego Szczecina 75 lat temu polska administracja przejęła Szczecin. Zanim to nastąpiło, o przynależność miasta toczyła się polityczna walka. Krokiem milowym, w warunkach… » więcej 2020-07-06, godz. 19:12 Efekty zdalnego nauczania Zdalne nauczanie w czasie pandemii zdało egzamin – tak wynika z badań przeprowadzonych wśród dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Mimo braków sprzętowych… » więcej 2020-07-02, godz. 20:03 Wakacje i pandemia Rozpoczęły się wakacje. Czy nadmorskie gminy, pensjonaty i hotele są oblężone? W jakim stopniu prezydencki projekt bonu turystycznego pozwoli polskim rodzinom… » więcej 2020-07-02, godz. 20:02 Gazprom zwrócił polskiej spółce prawie 6 mld złotych Prawie 6 mld złotych nadpłaty za dostarczony gaz zwrócił Polsce rosyjski Gazprom. Od początku lipca cena dla odbiorców spadła o 10 procent. Czy nasze bezpieczeństwo… » więcej 2020-07-01, godz. 21:15 Letnie kolonie w czasie pandemii Tylko 240 tysięcy dzieci skorzysta w tym roku ze zorganizowanego wypoczynku, czyli ponad milion mniej niż w 2019 roku. Obawa przed koronawirusem i kłopoty finansowe… » więcej 2020-06-30, godz. 19:21 Przed II turą wyborów prezydenckich... 43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020, które podała Państwowa Komisja Wyborcza… » więcej 2020-06-25, godz. 19:22 Wybory prezydenckie. Ostatnia prosta... Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, by zawalczyć o głosy Polaków. Jak rywalizację Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni… » więcej
12345