Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku do Ochotniczych Straży Pożarnych popłynie dodatkowy strumień budżetowych pieniędzy. Będzie to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, której projekt przyjęła Rada Ministrów. Do tej pory przepisy pozwalały na finansowanie z budżetu państwa zakupu sprzętu lub np. budowę remizy. Teraz jednostki OSP będą mogły ubiegać się o środki także na działalność społeczną, kulturalno-oświatową oraz sportową w ramach prewencji i ochrony przeciwpożarowej.

W kraju mamy 16,5 tysiąca jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w których zrzeszonych jest ok 700 tysięcy druhów. Ale – według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, tylko 30 procent z nich jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych i gaśniczych: mają stosowne wyposażenie i przeszkolenie, przeszli badania lekarskie i są ubezpieczeni. I to oni właśnie działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jak informuje NIK – reszta działa poza systemem, zdarza się bowiem, że druhowie nie spełniają wymaganych kryteriów. Bywają i takie jednostki OSP, które ograniczają się jedynie do organizacji imprez i zawodów sportowych. Ale i one spełniają ważną rolę społeczną, integrując lokalne społeczności, mając jednocześnie największe problemy ze zdobyciem środków na swoją działalność. Teraz powinno im być trochę łatwiej.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Leszek Chwat - rzecznik prasowy szczecińskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, były strażak-ochotnik
  • Marek Niewolin - prezes OSP Szczecin
  • Jarosław Rzepa - wicemarszałek województwa, szef zachodniopomorskiego PSL-u, strażak-ochotnik
  • młodszy kapitan dr Tomasz Kubiak - rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie
 

Zobacz także

2024-04-23, godz. 20:13 Turniej polskich tańców ludowych w Szczecinie Czy polka, kujawiak, mazur czy krakowiak to tańce, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi? Już wkrótce w Szczecinie odbędzie się III Ogólnopolski… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół i tego konsekwencje Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej
12345