Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
"Yellow boxy" mają pomóc w udrożnieniu ruchu na skrzyżowaniach. Fot. www.facebook.com/PrezydentSzczecina/
"Yellow boxy" mają pomóc w udrożnieniu ruchu na skrzyżowaniach. Fot. www.facebook.com/PrezydentSzczecina/
W piątek szczecińscy kierowcy obudzą się w nowej rzeczywistości. Dziś w nocy na czterech skrzyżowaniach w mieście wymalowane zostaną nowe oznakowania, tzw. „yellow boxy”, czyli żółte kratki. W Szczecinie Ministerstwo Infrastruktury chce przetestować nowy sposób na zdyscyplinowanie niesfornych kierowców, którzy lekceważą przepis mówiący, że nie można wjechać na skrzyżowanie, jeśli się nie da z niego zjechać.

Wszyscy znamy spryciarzy, którzy usiłują na pomarańczowym świetle przeskoczyć skrzyżowanie, a potem na nim utykają- i blokują przejazd tym, którzy mają już zielone. Robi się zator, ludziom puszczają nerwy. Nowe rozwiązanie ma temu zapobiec.

Prekursorem już ponad 50 lat temu zrobiono w Londynie, gdzie po raz pierwszy na skrzyżowaniach wymalowano żółtą kratkę. Dziś yellow boxy są w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Holandii i wielu innych krajach. Czy sprawdzą się w Polsce? Przekonamy się w Szczecinie już w piątek.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Marcin Charęza - kierownik Referatu ds. Organizacji Ruchu Urzędu Miasta w Szczecinie
  • Filip Grega - socjolog ruchu drogowego, Akademia Bezpiecznej Nauki i Techniki Jazdy
  • Arkadiusz Kuzio - Akademia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie
 

Zobacz także

2020-05-28, godz. 21:51 Naukowcy a pandemia Naukowcy ścigają się z czasem przed spodziewaną jesienią drugą falą epidemii koronawirusa. Szczepionka prawdopodobnie nie będzie jeszcze wtedy gotowa… » więcej 2020-05-28, godz. 21:49 Tarcza 4.0 Nad kolejną nowelizacją rządowej specustawy tzw. tarczą antykryzysową 4.0 od środy debatują posłowie. Nowa tarcza to aż 10 obszarów zmian. W sumie nowości… » więcej 2020-05-27, godz. 21:00 Kolejny etap luzowania obostrzeń Na to czekało wielu kinomanów, melomanów, przyszłych małżonków czy miłośników aktywnego wypoczynku. W przyszłym tygodniu otwarte zostaną m.in. kina… » więcej 2020-05-27, godz. 21:05 Przedawnienie komunistycznych zbrodni 1 sierpnia, na mocy obecnie obowiązującej ustawy o IPN, ulegną przedawnieniu zbrodnie komunistyczne - za wyjątkiem zabójstw i zbrodni przeciwko pokojowi lub… » więcej 2020-05-26, godz. 22:12 Czym dziś jest rodzicielstwo? "Wychowała jak umiała. A gdy wyjrzał już człek na świat, wziął swój los w ręce dwie. I nie w głowie mu było, że... Nie ma jak u mamy. Cichy kąt… » więcej 2020-05-26, godz. 22:00 Komisję ds. zwalczania pedofilii czeka trudna walka Najnowsze filmy o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez celebrytów i osoby duchowne na nowo wywołały dyskusję o tym bulwersującym zjawisku. Nie brakuje… » więcej 2020-05-21, godz. 21:04 Powrót studentów na uczelnie. Jak będzie wyglądał? Od najbliższego poniedziałku studenci mają wrócić do zajęć off line, czyli zasiąść w akademickich ławach. Tymczasem dopiero w piątek mają być znane… » więcej 2020-05-21, godz. 21:02 Dlaczego Pomnik Piłsudskiego nie powstanie w Szczecinie? Budowa pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie na razie zakończyła się fiaskiem. Pytany o przyczynę magistrat wskazuje Radę Miasta. Tymczasem… » więcej 2020-05-20, godz. 19:06 Światowy Dzień Pszczół 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W Polsce występuje ich aż 470 gatunków. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Ekolodzy… » więcej 2020-05-20, godz. 19:04 Bezrobocie, a koronawirus Pandemia koronawirusa odbija się na kondycji polskiej gospodarki. Według szacunków rządu, do końca roku liczba bezrobotnych może wzrosnąć o prawie 1,5… » więcej
12345