Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
"Yellow boxy" mają pomóc w udrożnieniu ruchu na skrzyżowaniach. Fot. www.facebook.com/PrezydentSzczecina/
"Yellow boxy" mają pomóc w udrożnieniu ruchu na skrzyżowaniach. Fot. www.facebook.com/PrezydentSzczecina/
W piątek szczecińscy kierowcy obudzą się w nowej rzeczywistości. Dziś w nocy na czterech skrzyżowaniach w mieście wymalowane zostaną nowe oznakowania, tzw. „yellow boxy”, czyli żółte kratki. W Szczecinie Ministerstwo Infrastruktury chce przetestować nowy sposób na zdyscyplinowanie niesfornych kierowców, którzy lekceważą przepis mówiący, że nie można wjechać na skrzyżowanie, jeśli się nie da z niego zjechać.

Wszyscy znamy spryciarzy, którzy usiłują na pomarańczowym świetle przeskoczyć skrzyżowanie, a potem na nim utykają- i blokują przejazd tym, którzy mają już zielone. Robi się zator, ludziom puszczają nerwy. Nowe rozwiązanie ma temu zapobiec.

Prekursorem już ponad 50 lat temu zrobiono w Londynie, gdzie po raz pierwszy na skrzyżowaniach wymalowano żółtą kratkę. Dziś yellow boxy są w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Holandii i wielu innych krajach. Czy sprawdzą się w Polsce? Przekonamy się w Szczecinie już w piątek.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Marcin Charęza - kierownik Referatu ds. Organizacji Ruchu Urzędu Miasta w Szczecinie
  • Filip Grega - socjolog ruchu drogowego, Akademia Bezpiecznej Nauki i Techniki Jazdy
  • Arkadiusz Kuzio - Akademia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie
 

Zobacz także

2020-06-04, godz. 19:15 Branża turystyczna w czasie kryzysu Będą letnie obozy i kolonie dla dzieci, swoje podwoje otwierają dla kuracjuszy sanatoria, a nadmorskie gminy starają się na wszelkie sposoby przyciągnąć… » więcej 2020-06-04, godz. 19:19 70-lecie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Zespół portów Szczecin i Świnoujście obchodzi w tym roku 70-lecie polskiego zarządu. Jaka jest historia i znaczenie terenów portowych dla Szczecina i Pomorza… » więcej 2020-06-03, godz. 21:41 Odmrażanie sportu Z powodu pandemii koronawirusa nie oglądaliśmy żadnych wydarzeń sportowych. Po złagodzeniu obostrzeń do gry powróciła polska ekstraklasa i niemiecka Bundesliga… » więcej 2020-06-03, godz. 21:39 Wybory Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca – poinformowała dziś marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Kalendarz wyborczy zaopiniowała pozytywnie Państwowa… » więcej 2020-06-02, godz. 18:47 Zamieszki w USA Zabójstwo czarnoskórego George Floyda przez białego policjanta na ulicy w Minneapolis doprowadziło do gwałtownych zamieszek w wielu miastach USA. Są zabici… » więcej 2020-06-02, godz. 18:46 Jakie będzie zakończenie roku szkolnego? Przed wakacjami uczniowie nie wrócą do szkół. Jakie będzie zakończenie roku szkolnego? Czy egzamin ósmoklasisty i matury przebiegną bez problemów? Co… » więcej 2020-06-01, godz. 19:15 Wieczne dzieci i "gniazdownicy" 43 proc. młodych Polaków w wieku 25-34 lat wciąż mieszka ze swoimi rodzicami. Coraz później decydujemy się na małżeństwo i dzieci. Na przeszkodzie stoją… » więcej 2020-06-01, godz. 19:11 Zielone światło dla polickich Polimerów "Polimery Police" - strategiczna dla polskiej gospodarki inwestycja w branży chemicznej weszła właśnie w kolejną fazę realizacji. W Policach, które w poniedziałek… » więcej 2020-05-28, godz. 21:51 Naukowcy a pandemia Naukowcy ścigają się z czasem przed spodziewaną jesienią drugą falą epidemii koronawirusa. Szczepionka prawdopodobnie nie będzie jeszcze wtedy gotowa… » więcej 2020-05-28, godz. 21:49 Tarcza 4.0 Nad kolejną nowelizacją rządowej specustawy tzw. tarczą antykryzysową 4.0 od środy debatują posłowie. Nowa tarcza to aż 10 obszarów zmian. W sumie nowości… » więcej
12345