Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy psychoterapia rzeczywiście pomaga w uporządkowania naszego życia emocjonalnego?
Czy polega na grzebaniu się w przeszłości i obarczaniu winami rodziców? Wokół sesji z psychologiem krąży wiele mitów, które powstrzymują ludzi potrzebujących pomocy przed szukaniem wsparcia u specjalistów. Jest okazja, żeby psychoterapię odczarować i porozmawiać o dostępności psychoterapii. W sobotę w Szczecinie specjaliści oraz wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Konferencji pod hasłem „Psychoterapia miejscem spotkania”. Porozmawiamy o tej formie pomocy psychologicznej. Teraz sprawdźmy, co przechodnie wiedzą na temat psychoterapii?
Z raportu OECD i Komisji Europejskiej wynika, że statystycznie jeden na sześciu mieszkańców Unii Europejskiej cierpi na problemy psychiczne – głównie zaburzenia lękowe, depresję, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków – wskazuje raport. Choroby psychiczne dotykają przede wszystkim Finów, Holendrów i Francuzów (ok. 19 proc. populacji), zaś w najmniejszym stopniu Polaków, Bułgarów i Rumunów (poniżej 15 proc.). Najlepiej w rankingu wypadają kraje biedniejszej Europy Środkowej i Wschodniej, których obywatele – prawdopodobnie – rzadziej korzystają z pomocy psychiatrów i psychoterapeutów, bo ich na nią po prostu nie stać. W Polsce psychologowie masowo odpływają z sektora publicznego do prywatnego. W publicznym, oczekiwanie na wizytę może trwać 6 miesięcy, i dłużej. Wizyta prywatna kosztuje ok. 150 zł.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • dr Ryszard Kamiński - psychoterapeuta i superwizor
  • dr Elżbieta Preis - psychiatra, psychoterapeutka
  • Agnieszka Chybowska-Sandecka - psychoterapeutka
  • Izabela Orzechowska - psycholożka, psychoterapeutka

 

Zobacz także

2026-06-03, godz. 16:17 „Elizabeth von Arnim i Pomorze” „Elizabeth von Arnim i Pomorze” – tak brzmi tytuł międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej wyjątkowej pisarce i kobiecie. Co tak naprawdę wiemy… » więcej 2026-06-03, godz. 16:16 Obowiązkowe kaski Od dziś osoby do 16. roku życia, wsiadając na rower lub hulajnogę, muszą obowiązkowo założyć kask. Dlaczego potrzebne były te zmiany w przepisach? » więcej 2026-06-03, godz. 16:16 Będą kolejne referenda? Już kilkanaście godzin po zamknięciu lokali wyborczych w Krakowie, Przemysław Czarnek. kandydat PiS na premiera ogłosił, że właśnie rozpoczęła się… » więcej 2026-06-02, godz. 21:16 Jubileusz Teatru Tańca EGO VU. To już 35 lat Teatr Tańca EGO VU działa w Gryfinie od 35 lat, to jedna z najważniejszych grup tanecznych w Zachodniopomorskim. Co daje im taniec? » więcej 2026-06-02, godz. 21:15 Kampania społeczna "Możesz wszystko" W Zachodniopomorskiem nie ma rzeczy niemożliwych, a dowodem na to są historie mieszkańców. Czego dowiedzieliśmy się o naszym województwie przez kampanię… » więcej 2026-06-02, godz. 21:13 Zapytaj eksperta. Czerniak szczególnie niebezpieczny dla lubiących się opalać Wakacje tuż tuż, moda na opalone ciało wciąż aktualna. Jednak słońce to nie tylko radość i moda, ale też zagrożenia. Jak rozpoznać czerniaka i inne… » więcej 2026-06-01, godz. 13:18 Pieniądze z KPO w naszym regionie Jak na Pomorzu Zachodnim wydajemy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy? Sprawdzenie wydatkowania to jeden z celów jutrzejszej wizyty w naszym regionie Ministry… » więcej 2026-06-01, godz. 13:17 Kolejny gatunek dzikich zwierząt w mieście Po dzikach, lisach i jeleniach na teren Cmentarza Centralnego weszły łosie. Co oznacza obecność tych zwierząt w Szczecinie i w okolicy? » więcej 2026-06-01, godz. 13:16 Relacje polsko - ukraińskie Odebrać Order Orła Białego prezydentowi Ukrainy zamierza prezydent Karol Nawrocki. To reakcja na nadanie ukraińskiej jednostce wojskowej imienia „Bohaterów… » więcej 2026-05-28, godz. 22:15 Kolejna wielka akcja dla dzieci, chorych na DMD Kolejny charytatywny streaming na rzecz dzieci chorujących na DMD. Tym razem z Kołobrzegu. W niedzielę brakującą kwotę dla Adasia Orlika uzbierał streamer… » więcej
12345