Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy psychoterapia rzeczywiście pomaga w uporządkowania naszego życia emocjonalnego?
Czy polega na grzebaniu się w przeszłości i obarczaniu winami rodziców? Wokół sesji z psychologiem krąży wiele mitów, które powstrzymują ludzi potrzebujących pomocy przed szukaniem wsparcia u specjalistów. Jest okazja, żeby psychoterapię odczarować i porozmawiać o dostępności psychoterapii. W sobotę w Szczecinie specjaliści oraz wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Konferencji pod hasłem „Psychoterapia miejscem spotkania”. Porozmawiamy o tej formie pomocy psychologicznej. Teraz sprawdźmy, co przechodnie wiedzą na temat psychoterapii?
Z raportu OECD i Komisji Europejskiej wynika, że statystycznie jeden na sześciu mieszkańców Unii Europejskiej cierpi na problemy psychiczne – głównie zaburzenia lękowe, depresję, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków – wskazuje raport. Choroby psychiczne dotykają przede wszystkim Finów, Holendrów i Francuzów (ok. 19 proc. populacji), zaś w najmniejszym stopniu Polaków, Bułgarów i Rumunów (poniżej 15 proc.). Najlepiej w rankingu wypadają kraje biedniejszej Europy Środkowej i Wschodniej, których obywatele – prawdopodobnie – rzadziej korzystają z pomocy psychiatrów i psychoterapeutów, bo ich na nią po prostu nie stać. W Polsce psychologowie masowo odpływają z sektora publicznego do prywatnego. W publicznym, oczekiwanie na wizytę może trwać 6 miesięcy, i dłużej. Wizyta prywatna kosztuje ok. 150 zł.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • dr Ryszard Kamiński - psychoterapeuta i superwizor
  • dr Elżbieta Preis - psychiatra, psychoterapeutka
  • Agnieszka Chybowska-Sandecka - psychoterapeutka
  • Izabela Orzechowska - psycholożka, psychoterapeutka

Zobacz także

2019-12-05, godz. 19:43 PISA 2018 – polscy uczniowie coraz wyżej Polscy 15-latkowie znaleźli się w pierwszej trójce w Europie i pierwszej dziesiątce na świecie w międzynarodowym badaniu PISA 2018. W tym największym edukacyjnym… » więcej 2019-12-05, godz. 19:46 Kolorowe jarmarki bożonarodzeniowe Św. Mikołaj, karuzela wenecka, grzane wino, pokazy filmów, przysmaki i pamiątki oraz warsztaty a także koncerty. To nie wszystkie atrakcje rozpoczynającego… » więcej 2019-12-05, godz. 19:40 NIK – sprawa Banasia, sprawa Kwiatkowskiego Marian Banaś, wybrany przez Prawo i Sprawiedliwość prezes Najwyższej Izby Kontroli, nie zamierza ustąpić ze stanowiska. Śledztwo w sprawie oświadczeń… » więcej 2019-12-04, godz. 19:55 Scena dla kobiet, czyli powstanie wyjątkowa płyta 30 wokalistek i instrumentalistek chce w styczniu wejść do studia i nagrać profesjonalną płytę. Znajdą się na niej jazzowe, bluesowe oraz rockowe standardy… » więcej 2019-12-04, godz. 19:53 Opłaty uzdrowiskowe Na rządowej propozycji nasz region może stracić kilkadziesiąt milionów złotych - alarmują przedstawiciele zachodniopomorskich, nadmorskich samorządów… » więcej 2019-12-04, godz. 19:51 Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami! "Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami!” - to hasło demonstracji jakie w niedzielę zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich. Iustitia… » więcej 2019-12-03, godz. 20:45 Szczyt NATO w cieniu sporów i krytyki "Jeśli nastąpi atak na Polskę czy kraje bałtyckie, odpowie cały Sojusz" – tak mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg… » więcej 2019-12-03, godz. 20:50 Zagrożenie terrorystyczne przed świętami? Od zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie w grudniu 2016 roku, służby bezpieczeństwa na terenie całych Niemiec udaremniły siedem zamachów - informuje… » więcej 2019-12-03, godz. 20:57 Dopłaty do zakupu aut elektrycznych Są przepisy, czekamy na efekty. Co prawda rozporządzenie o dopłatach do samochodów elektrycznych już obowiązuje, ale czekamy na ogłoszenie naboru wniosków… » więcej 2019-12-02, godz. 20:29 Znowu rośnie liczba zakażeń HIV 24 tysiące osób zarażonych wirusem HIV żyje obecnie w Polsce. Od stwierdzenia pierwszego przypadku – w 1985 roku – zmarło prawie półtora tysiąca. Wirus… » więcej
12345