Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Cmentarz Centralny w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Cmentarz Centralny w Szczecinie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jedni ratują przedmioty codziennego użytku z PRL-u, inni porządkują cmentarze, jeszcze inni zbierają pamiątki wojenne. Coraz więcej osób - miłośników historii - angażuje się w działania, które przywracają pamięć ludzi i miejsc.

We wtorek - według zapowiedzi założycieli – zarejestrowane zostanie Stowarzyszenie Denkmal Pomorze. Poznali się podczas porządkowania cmentarza w Sławocieszu, ponownie zniszczonego przez wandali. Po raz kolejny spotkali się na dawnym cmentarzu, w poniedziałek w parku przy ul. Chopina, poszukując płyt nagrobnych. Wtedy pojawił się pomysł powołania stowarzyszenia.

Zanim jednak się oficjalnie ukonstytuowali – tuż przed wigilią przyszło im ratować 150-letni magiel, wyprodukowany w Szczecinie. Urządzenie znaleziono w kamienicy przeznaczonej do rozbiórki. Udało się je zdemontować i zabezpieczyć. Już wiadomo, gdzie znajdzie nowe miejsce.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wiktor Możdżer - prezes Stowarzyszenia Denkmal Pomorze
  • Łukasz Jaszczyk - wiceprezes Stowarzyszenia Denkmal Pomorze
  • Michał Rembas - dziennikarz, podróżnik i historyk
 

Zobacz także

2020-09-24, godz. 20:23 Rośnie popularność reportaży literackich Reportaże literackie cieszą się od kilku lat coraz większą popularnością. Sięgają po nie chętnie zarówno czytelnicy w Polsce, jak i w Europie i Stanach… » więcej 2020-09-24, godz. 20:20 Edukacja domowa coraz popularniejsza Rodzice sami zabrali się za naukę dzieci. Rośnie liczba wniosków o edukację domową. W naszym województwie jest ich o 10% więcej niż rok temu. Dlaczego… » więcej 2020-09-24, godz. 20:17 Kryzys w Zjednoczonej Prawicy został zażegnany? Trwają rozmowy dotyczące kształtu nowego rządu. Marszałek Ryszard Terlecki potwierdził w czwartek rano, że do nowego gabinetu dołączy prezes PiS Jarosław… » więcej 2020-09-23, godz. 21:58 Energia z wodoru ma przyszłość Stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, jest głównym celem projektu, realizowanym przez konsorcjum, które zrzesza 17… » więcej 2020-09-23, godz. 21:52 Czy ustawa dezubekizacyjna jest sprawiedliwa? Opozycjoniści nazywają ją skandalem, byli pracownicy SB i UB mówią o sprawiedliwości. Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące tzw. ustawy dezubekizacyjnej… » więcej 2020-09-22, godz. 19:45 Emerytury dla "mundurowych" psów i koni? Służby mundurowe chcą zagwarantować czworonożnym funkcjonariuszom państwowe emerytury. Zwierzęciu, które kończy służbę, przysługuje posłanie, smycz… » więcej 2020-09-22, godz. 19:43 Pionier zawiesza działalność Najstarsze działające nieprzerwanie w tym samym miejscu kino na świecie, czyli szczeciński Pionier, zawiesza działalność. Zamknięcie sal kinowych to efekt… » więcej 2020-09-22, godz. 19:39 Strefa Płatnego Parkowania - droższa i większa Dla jednych wojna wypowiedziana kierowcom i ukryty podatek, dla innych mniej aut w mieście, większy komfort i bezpieczeństwo. Powiększenie Strefy Płatnego… » więcej 2020-09-21, godz. 19:36 Drzewa na zamkowej skarpie powinny zostać? Wycinać czy nie wycinać? Urząd Marszałkowski zamierza usunąć niemal wszystkie drzewa rosnące na skarpie Zamku Książąt Pomorskich. Obrońcy przyrody mówią… » więcej 2020-09-21, godz. 19:30 Rekonstrukcja rządu a kryzys w Zjednoczonej Prawicy W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny… » więcej
12345