Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Zbyt wiele nieuzasadnionych kontroli, wymagania dotyczące dodatkowych dokumentów i certyfikatów, utrudniony dostęp do informacji – na takie utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej skarżą się polscy przedsiębiorcy.

Ministerstwo Rozwoju opublikowało właśnie „Czarną księgę barier, na które polskie firmy natykają się w krajach Unii Europejskiej”. Na podane adresy mejlowe przedsiębiorcy mogą tez przesyłać swoje uwagi lub opisy sytuacji, które im się przydarzyły. Ogłaszając "Czarną księgę" resort rozwoju rozpoczyna konsultacje, których konkluzje zostaną przekazane unijnemu komisarzowi ds. rynku wewnętrznemu – Thierry Bretonowi.

Polskie firmy w niektórych branżach wyrosły na poważną konkurencję dla przedsiębiorstw w państwach Wspólnoty. Dobrym przykładem są tu polscy przewoźnicy, którzy zdominowali w Europie przewozy towarów. Od kilku lat toczą się więc spory między Polską a innymi krajami np. w sprawie wynagrodzeń dla pracowników delegowanych. Bo takimi właśnie są polscy kierowcy.

W ostatnich dniach natomiast z Francji dochodzą informacje o zmasowanych kontrolach w polskich firmach. Przedsiębiorcy skarżą się, że są namawiani by przenosić działalność do tego kraju.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Łukasz Żak - prawnik specjalizujący się w zagadnieniach transgranicznego świadczenia usług i delegowania pracowników. Właściciel Kancelarii Żak Legal Support Office, współpracownik Kancelarii Jakubowski-Niecko kancelaria radcy prawnego i adwokata, Workers Mobility Legal and tax Advisir w Kongsberg Maritime Poland
  • Aleksander Milewski - firma Norsped, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych
  • Romuald Szmyt - prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych
  • mecenas Hanna Stypułkowska-Goutierre - prezes założyciel PolChambers, obecnie prezes honorowy (PolChambers jest niezależnym stowarzyszeniem koordynującym ogólnoświatową sieć polskich izb handlowych i organizacji biznesowych)
  • dr nauk prawnych Marcin Kiełbasa - ekspert Inicjatywy Mobilności Pracy i komentator zagadnień związanych z delegowaniem pracowników
 

Zobacz także

2020-09-24, godz. 20:23 Rośnie popularność reportaży literackich Reportaże literackie cieszą się od kilku lat coraz większą popularnością. Sięgają po nie chętnie zarówno czytelnicy w Polsce, jak i w Europie i Stanach… » więcej 2020-09-24, godz. 20:20 Edukacja domowa coraz popularniejsza Rodzice sami zabrali się za naukę dzieci. Rośnie liczba wniosków o edukację domową. W naszym województwie jest ich o 10% więcej niż rok temu. Dlaczego… » więcej 2020-09-24, godz. 20:17 Kryzys w Zjednoczonej Prawicy został zażegnany? Trwają rozmowy dotyczące kształtu nowego rządu. Marszałek Ryszard Terlecki potwierdził w czwartek rano, że do nowego gabinetu dołączy prezes PiS Jarosław… » więcej 2020-09-23, godz. 21:58 Energia z wodoru ma przyszłość Stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, jest głównym celem projektu, realizowanym przez konsorcjum, które zrzesza 17… » więcej 2020-09-23, godz. 21:52 Czy ustawa dezubekizacyjna jest sprawiedliwa? Opozycjoniści nazywają ją skandalem, byli pracownicy SB i UB mówią o sprawiedliwości. Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące tzw. ustawy dezubekizacyjnej… » więcej 2020-09-22, godz. 19:45 Emerytury dla "mundurowych" psów i koni? Służby mundurowe chcą zagwarantować czworonożnym funkcjonariuszom państwowe emerytury. Zwierzęciu, które kończy służbę, przysługuje posłanie, smycz… » więcej 2020-09-22, godz. 19:43 Pionier zawiesza działalność Najstarsze działające nieprzerwanie w tym samym miejscu kino na świecie, czyli szczeciński Pionier, zawiesza działalność. Zamknięcie sal kinowych to efekt… » więcej 2020-09-22, godz. 19:39 Strefa Płatnego Parkowania - droższa i większa Dla jednych wojna wypowiedziana kierowcom i ukryty podatek, dla innych mniej aut w mieście, większy komfort i bezpieczeństwo. Powiększenie Strefy Płatnego… » więcej 2020-09-21, godz. 19:36 Drzewa na zamkowej skarpie powinny zostać? Wycinać czy nie wycinać? Urząd Marszałkowski zamierza usunąć niemal wszystkie drzewa rosnące na skarpie Zamku Książąt Pomorskich. Obrońcy przyrody mówią… » więcej 2020-09-21, godz. 19:30 Rekonstrukcja rządu a kryzys w Zjednoczonej Prawicy W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny… » więcej
12345