Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
12 potraw, które powinny się znaleźć na wigilijnym stole to – wydawać by się mogło – niewielkie pole do popisu dla kulinarnej inwencji. Ale, jak się okazuje – to co w jednym domu jest obowiązkowe – w innym wcale być nie musi.
Śledzie w wielu odsłonach. Barszczyk albo zupa grzybowa. Do barszczyku uszka: gotowane albo smażone, albo krokiety, albo paszteciki. Potem ryba, i to wcale nie musi być karp, bo w naszej wigilijnej tradycji jest i szczupak, i sandacz, i sum. A potem kapusta, z grzybami albo z grochem. No i słodkie: łamańce z makiem, makiełki, kutia, makowiec i sernik. I kompot z owocowego suszu.
W różnych regionach Polski różne są konfiguracje „obowiązkowych” tradycyjnych zestawów wigilijnych. A do tego dochodzą jeszcze nowinki ze świata, które adaptujemy – lepiej lub gorzej – do naszego świątecznego menu.
Do modyfikacji tradycyjnej świątecznej kuchni skłania nas też często fakt, że do stołu zasiada znacznie mniej osób niż kiedyś, bo i rodziny są mniej liczne. Ograniczamy ilość potraw, bo 12 to jednak dość sporo, i już po rybie dziękujemy za resztę, choć każdej należałoby spróbować.
Do tego dochodzą alergicy, osoby na dietach, odchudzający się i dzieci, które nie tkną: śledzi, karpia, warzyw, maku. I od razu najchętniej zjadłyby sernik.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Iwona Niemczewska - szefowa kuchni i właścicielka restauracji „Z Drugiej Strony Lustra”, Osobowość Kulinarna Roku 2019 przewodnika „Poland 100 Best Restaurants”
  • prof. Jarosław Dumanowski - historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, pionier polskiej gastronomii historycznej
 

Zobacz także

2024-08-14, godz. 16:16 Jaka jest siła Wojska Polskiego? Jutro, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Nasza armia liczy blisko 200 tys. żołnierzy, z czego 140… » więcej 2024-08-13, godz. 20:34 "Ustawa Kamilka". Co zmieni w ochronie dzieci przed przemocą? W ciągu 6 miesięcy z rąk dorosłych zginęło 17 dzieci. Tak zwana „ustawa kamilkowa” zmienia sposób myślenia o przeciwdziałaniu przemocy wobec najmłodszych… » więcej 2024-08-12, godz. 16:03 4. Markowy Festiwal za nami Wczoraj w Świnoujściu zakończył się 4. Markowy Festiwal. Czy dał markę młodym, utalentowanym artystom? I czy sam stanowi jedną z marek Świnoujścia? » więcej 2024-08-12, godz. 16:03 Coraz więcej upadłości konsumenckich W pierwszym półroczu tego roku upadłość ogłosiło ponad 10 tys. konsumentów. Dwukrotnie liczba ogłoszeń otarła się o historyczne rekordy. Wierzyciele… » więcej 2024-08-08, godz. 20:23 Młodzież ucieka w narkotyki. Jak jej pomóc? Kiedy nastolatek nie radzi sobie z rzeczywistością próbuje znaleźć ulgę za pomocą środków psychoaktywnych. Jak wesprzeć młodzież w trudnym wychodzeniu… » więcej 2024-08-08, godz. 20:23 Szybka pomoc psychologiczna już wkrótce Codzienność przynosi wiele trudnych spraw do rozwiązania. Z wieloma radzimy sobie lepiej lub gorzej, ale kiedy czara niepowodzeń przelewa się, popadamy w… » więcej 2024-08-07, godz. 13:36 Lato na Alei Wojska Polskiego W piątkowe popołudnie, przy ścianie płaczu wyruszymy w artystyczną podróż do wspaniałych lat dwudziestych. To kolejna odsłona cyklu Lato na Alei. Czy… » więcej 2024-08-07, godz. 13:36 Jak teraz pomagamy Ukrainie? O wojnie w Ukrainie mówi i myśli się coraz mniej. Jednak są tacy w Polsce, którym wojna spędza sen z oczu. Między innymi mieszkają w Stargardzie i składają… » więcej 2024-08-06, godz. 21:10 Cenne znaleziska archeologiczne w Pyrzycach Pogańska hala wiecowa z XI wieku w Pyrzycach pokazała swój obrys. Archeolodzy znaleźli także krzyż sprzed kilku wieków. Jak wiele historii jest ukrytych… » więcej 2024-08-06, godz. 21:03 Zielona partyzantka w Parku Kasprowicza Dziś po południu chętni - miłośnicy przyrody spotkali się na Jasnych Błoniach, aby wspólnie oznaczyć specjalnymi etykietami egzotyczne drzewa i krzewy… » więcej
12345