Odróżnijmy biznes stoczniowy od działań propagandowych - tak senator Tomasz Grodzki z PO ocenia działania rządu PiS w sprawie rewitalizacji tego przemysłu w Szczecinie. Polityk w Rozmowie pod krawatem sceptycznie oceniał rządowe plany budowy promów pasażerskich.
- Widzę różnicę, bo chcę rozmawiać o faktach. Została podpisana umowa na budowę pierwszego z dwóch promów. Są to fakty czy pobożne życzenia? - odparł red. Przemysław Szymańczyk.
- To, czy wykonamy te promy po kosztach, poniżej kosztów czy z zyskiem dla Stoczni Szczecińskiej, to dopiero się okaże...
- Panie profesorze, jaka była największa jednostka oddana w Szczecinie w ciągu ostatnich ośmiu lat?
- To jest dla mnie niezwykle bolesne, bo stocznie w obszarze Morza Bałtyckiego praktycznie zaniknęły... - mówił prof. Grodzki.
- Poza niemieckimi, tak się złożyło, że dziwnym trafem stocznie w Niemczech się utrzymały... - przypomniał red. Szymańczyk.
Na terenach stoczniowych działa spółka Szczeciński Park Przemysłowy. Według PO - firma ma się coraz gorzej, bo pracuje tam 1600 osób, gdy za poprzedniego rządu zatrudnionych było ok. 2 tysięcy.
PiS w odpowiedzi zwraca uwagę, że wprowadził system zliczania pracowników, czego wcześniej nie było. Ten system obnaża słowa PO, bo pracowników było 900 i właśnie teraz zatrudnienie zdecydowanie wzrosło.
Dodaj komentarz 9 komentarzy
Cóż to za niedorzeczny pomysł, aby rozmawiać o sprawach stoczniowych z chirurgiem albo z kimś, kto nim był przed wejściem do świata polityki?
Owszem, stocznie należy natychmiast reanimować, ale nie w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Pan doktor-a może pytanie o dług w szpitalu w Zdunowie?Czy to też propaganda?Nie rozumiem rozumowania ludzi z PO i za PO.Lepiej jak było czy lepiej jak jest?Kogo bolą zmiany?
Teren po stoczniowy należy w jak najszerszym zakresie udostępniń szczecińskim firmom i przedsiębiorcom... tylko oni są w stanie coś dobrego z tego zrobić.... politycy doprowadza tylko do kolejnego dramatu na tym terenie... bo w końcu będą musieli dokładać do tego pieniądze a to nie jest już takie proste!
Zarabiać w Polsce może tylko stocznia specjalistyczna. W ostatnich latach działalności Stoczni Szczecińskiej budowała ona głównie małe i średnie kontenerowce (zdaje się, że także masowce). Takie, które Chińczycy i Koreańczycy budują taniej i szybciej. Nie wiem jakby się to miało utrzymać, skoro konkurencja jest tańsza? Dokładać jak do górnictwa? Po co?
Chcecie porządnej stoczni to poszukajcie kogoś w Polsce z pieniędzmi i kogoś np z Norwegii z know-how, kto będzie chciał budować specjalistyczne jednostki z polskimi i ukraińskimi spawaczami, inżynierami, projektantami, z osprzętem i elektroniką z polskich firm, z silnikami Cegielskiego. Specjalistyczne: holowniki, promy, kablowce, rurowce, dźwigowe, do obsługi farm wiatrowych, chemikaliowce, gazowce itd.
Stawianie na masówkę podobną jak budowana w Chinach jest bez sensu. Lepiej robić mniej a za pieniądze, które pozwolą na rozwój i inwestycje.
przeczytałem ten tekst i nie wiem kto był gościem kogo i czyje tu poglądy prezentowano...
wyszło mi na to, że więcej i głośniej powiedział Szymańczyk niż Grodzki...
ehhh... stara zasada komunistycznej propagandy: zaprosić gościa, by swoją obecnością potwierdził wiarygodność wypowiedzi redkacji
i jeszcze jedno: ja z kumplami podpisałem umowę o budowie promu kosmicznego.
Są to fakty, czy pobożne życzenia?
PiSowska propaganda to również powrót do żeglugi na Odrze - jak w epoce PRL. Ha,ha,ha...Głupi ludek to kupi. To jest czcza propaganda przedwyborcza która odbędzie sie w regionie za rok!
PO to nic nie budować tylko zamykać i dzielić się kasą ,
w Warszawie jest 500 radnych co czwarty jest milionerem !!! tak pracuje PO.
Propaganda to była za PO, i nic więcej. Jak np. w przypadku inwestora z Kataru dla Stoczni Szczecińskiej. Ile się PO z Tuskiem na czele bajek wtedy naopowiadali. I co z tego wynikło? Oczywiście nic. Wtedy kiedy PO bez próby realnej pomocy zamykało u nas stocznie, w Niemczech państwo wspierało skutecznie swój przemysł okrętowy. Dopiero teraz PiS wziął się naprawdę do roboty.
Zobacz także
2016-10-06, godz. 09:03
Lech Wałęsa zerwał "Rozmowy pod krawatem" [WIDEO]
Były przywódca Solidarności i Prezydent RP tak zdenerwował się pytaniami o historyków badających wątki jego współpracy z SB w czasach PRL, że przed czasem zakończył udział w programie Radia Szczecin.
» więcej
2016-10-05, godz. 09:10
Leszek Dobrzyński: Usiłowano nam "przyszyć" projekt zaostrzenia aborcji
- To inicjatywa obywatelska - podkreślał w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2016-10-04, godz. 13:33
Gawłowski o słowach Niesiołowskiego: "To jest kłamstwo"
Stefan Niesiołowski "brzydko się starzeje" - uważa sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski. W tej sposób odpowiedział w "Rozmowie pod krawatem" na krytykę ze strony Niesiołowskiego.
» więcej
2016-10-04, godz. 10:48
Polityk PO: IPN i CBA do likwidacji
Instytut Pamięci Narodowej i Centralne Biuro Antykorupcyjne są wykorzystywane do walki politycznej i dlatego powinny być zlikwidowane - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Stanisław Gawłowski.
» więcej
2016-10-04, godz. 09:09
Stanisław Gawłowski o PiS: Kręcą w sprawie aborcji
Hipokryci, ich słowa nic nie znaczą - tak postawę PiS w sprawie planów zmian w prawie aborcyjnym ocenił sekretarz generalny PO i szef partii w Zachodniopomorskiem.
» więcej
2016-10-03, godz. 14:17
Żmurkiewicz nie wyklucza startu w wyborach na prezydenta Świnoujścia
Sprawujący władze od 14 lat Janusz Żmurkiewicz, nie wyklucza startu w kolejnych wyborach na prezydenta Świnoujścia. Wcześniej deklarował, że to jego ostatnia kadencja.
» więcej
2016-10-03, godz. 09:07
Janusz Żmurkiewicz o podatku z LNG: Gminie należy się to, co wynika z przepisów prawa [WIDEO]
Jeżeli szukają oszczędności - niech zaczną od siebie, a apanaże mają "zupełnie przyzwoite" - tak prezydent Świnoujścia skomentował starania spółki Polskie LNG o obniżenie wielomilionowego podatku od nieruchomości płaconego…
» więcej
2016-09-30, godz. 10:45
Balazs: Refleksja dzisiejszej władzy następuje bardzo szybko [WIDEO]
Nie można stawiać znaku równości pomiędzy zawłaszczaniem państwa za rządów PO-PSL a tym, co dzieje się teraz - mówił w "Rozmowach pod krawatem" były minister rolnictwa Artur Balazs. Zwracał uwagę, że po sygnałach o nieprawidłowościach…
» więcej
2016-09-30, godz. 09:10
Sprawa generała MO umorzona. Były opozycjonista komentuje [WIDEO]
Nie można przejść obojętnie wobec zbrodni komunistycznego reżimu czasów PRL-u - mówił w "Rozmowach pod krawatem" były działacz opozycji Artur Balazs.
» więcej
2016-09-29, godz. 11:21
Doradca Andrzeja Dudy: Inicjatywy społeczne były niepotrzebne
Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, jest za utrzymaniem obowiązującego kompromisu aborcyjnego.
» więcej
2016-09-29, godz. 10:01
Paweł Mucha o przyszłości szpitala w Zdunowie: To, co się dzieje w tej sprawie, to absurd [WIDEO]
Społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy i radny PiS w sejmiku w "Rozmowach pod krawatem" ocenił plany połączenia szpitali w Zdunowie i na Arkońskiej.
» więcej
2016-09-28, godz. 10:17
Olgierd Geblewicz: Połączenie szpitali to korzyść dla pracowników [WIDEO]
Związki zawodowe rozumieją powody, ale prowadzą polityczną grę wokół sprawy połączenia szpitali w Zdunowie i na Arkońskiej - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
» więcej
2016-09-27, godz. 12:39
"Solidarność nie wyszła na ulice, bo trwa dialog z rządem"
Mieczysław Jurek w "Rozmowach pod krawatem" tłumaczył, dlaczego pielęgniarki, ratownicy czy fizjoterapeuci zrzeszeni w związku nie przyłączyli się do sobotniego protestu środowisk medycznych w Warszawie.
» więcej
2016-09-27, godz. 09:15
Mieczysław Jurek o fuzji szpitali: Połączenie biedy z większą biedą [WIDEO]
Solidarność czeka na odpowiedzi na podstawowe pytania w sprawie połączenia szpitali w Zdunowie i na Arkońskiej - mówił w "Rozmowach pod krawatem" szef związku w regionie.
» więcej
2016-09-26, godz. 12:10
Polityk PO: Może powstać "rząd w rządzie"
Po zapowiadanej rekonstrukcji rządu prawdopodobnie większą władzę dostanie minister rozwoju Mateusz Morawiecki - prognozował w "Rozmowach pod krawatem" Sławomir Nitras.
» więcej