W krajach demokratycznych funkcjonuje głosowanie korespondencyjne
- mówił w "Rozmowach pod krawatem" szczeciński prawnik Bartłomiej Sochański.
- mówił w "Rozmowach pod krawatem" szczeciński prawnik Bartłomiej Sochański.
- Mogę powiedzieć to, co wszyscy wiedzą, albo piszą media i czego można dowiedzieć się z internetu, że wybory korespondencyjne są stosowane w innych krajach, uważanych za ukształtowane demokracje. Więcej nie powiem, bo może to być przedmiotem orzekania również mojej skromnej osoby jako sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a nie chciałbym się wypowiadać publicznie w radiu na temat tego, jak będę orzekał - powiedział Sochański.
Jednym z podawanych przykładów sukcesu głosowania korespondencyjnego jest elekcja burmistrza Monachium. W czasie epidemii koronawirusa w ten sposób w niemieckim mieście zagłosowała ponad połowa uprawnionych.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
a CO Sochański by odpowiedział na zarzut łamania TAJNOŚCI głosowania?
Dlaczego WŁADZA MA UZYSKAĆ INFORMACJĘ O TYM, NA KOGO ODDAŁEM GŁOS???
Wedle planów PiS wraz z wypełnioną kartą wyborczą odsyłać mamy IMIENNIE PODPISANE OŚWIADCZENIE, że TO JA ZAGŁOSOWAŁEM NA TEGO KONKRETNEGO KANDYDATA.
Jak to ma się do tajności?
Przecież dzięki temu PiS będzie mógł dokonać segregacji Polaków na tych prawdziwych i antypisowskich
Czy elekcja burmistrza Monachium odbywa się również za granicą? Jak mają zagłosować ludzie w Londynie albo Nowym Jorku?
Nie chce wypowiadać się publicznie jak będzie orzekał, bo czeka na instrukcje od zwykłego posła.
@ Jan Nowak ... Nie pisz bzdur , zapoznaj się z zasadami głosowania korespondencyjnego bo ja już fanom TVN nie mam siły tłumaczyć i pisać skoro sami nie potrafią czytać , poszukać w projektach itp. ; ale ponieważ uważam cię za sympatycznego i aktywnego komentatora życia codziennego to wyjaśniam w skrócie - dostaniesz w zestawie m.in. dwie koperty ; jedna (1*) -z kartą do głosowania - i oddany głos wrzucasz do skrzynki zwrotnej którą teraz można nazwać urną wyborczą , druga koperta (2*) z osobistym oświadczeniem oddania głosu do skrzynki nadawczej popularnie zwanej pocztową. Bardziej prosto tłumacząc na tradycyjną Komisję Wyborczą - podpisujesz listę ze uczestniczysz (2*) i wrzucasz otrzymaną kartę do głosowania (1*) do stojącej tam tradycyjnej urny wyborczej. Proste jak budowa cepa !
Wiem że już są podejrzenia że PIS będzie na milionach kart i oświadczeń porównywał odciski palców ;)
Zdrówka :)
@Nomis - pozostaje pytanie: jeśli w urnie z głosami będzie więcej kart do głosowania niż w skrzynce z potwierdzeniem uczestnictwa w głosowaniu, to które głosy zostaną unieważnione?
POLACY damy rade !!!
nie takie głosowania podziemne odbywaliśmy !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz także
2017-05-04, godz. 09:23
Oryginał Konstytucji 3 Maja w Szczecinie efektem wspólnego zaangażowania [WIDEO]
To było niezwykłe wydarzenie w historii Pomorza Zachodniego - tak o trwającej kilkanaście dni wystawie, podczas której w Urzędzie Wojewódzkim prezentowano oryginał Konstytucji 3 Maja mówił Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodni…
» więcej
2017-04-28, godz. 09:12
Niemcy doceniają Polaków, przełamane stereotypy
Stereotypy o Polakach i Polsce zostały już w Niemczech dawno przełamane - mówiła wiceprezes Związku Polaków w Niemczech, Anna Wawrzyszko. Jak tłumaczyła w Rozmowie pod krawatem obraz Polaka, który zajmuje się kradzieżą samochodów…
» więcej
2017-04-27, godz. 10:25
Dr Ossowski w odpowiedzi na krytykę zw. z identyfikacją ofiar totalitaryzmów
- Za wolno i za drogo? - to nieprawdziwe zarzuty: tak mówił w Radiu Szczecin szef Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie, Andrzej Ossowski. Komentował w ten sposób pytanie o konflikt z wiceprezesem IPN, Krzysztofem…
» więcej
2017-04-27, godz. 09:18
Polityka historyczna Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
W województwie zachodniopomorskim jest jeszcze wiele do odkrycia, wiele ofiar II wojny światowej i czasów tuż po wojnie wymaga upamiętnienia - mówił w Rozmowie pod krawatem dr Andrzej Ossowski mianowany przewodniczącym Komitetu Ochrony…
» więcej
2017-04-26, godz. 10:18
Zbiór zastrzeżony IPN coraz mniej atrakcyjny
Z tej chmury spadnie prędzej mały deszczyk niż ulewa - prof. Antoni Dudek tak opisywał efekt, jaki - jego zdaniem - wywoła odtajnienie wszystkich akt tzw. zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej.
» więcej
2017-04-26, godz. 09:29
Prof. Dudek o 72. rocznicy zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną
Do tej daty trzeba podchodzić racjonalnie, jako do wydarzenia, które miało swoje dobre i złe strony - mówił historyk, prof. Antoni Dudek w 72. rocznicę zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną w 1945 roku.
» więcej
2017-04-25, godz. 10:07
Miejska spec-spółka pomysłem prezydenta na realizacje inwestycji
Intencje są dobre, ale będziemy dopytywać o szczegóły i to zadecyduje o wyniku głosowania - mówiła we wtorek Urszula Pańka pytana o poparcie jej klubu (PO) dla pomysłu prezydenta Szczecina. Zaproponował on powołanie specjalnej…
» więcej
2017-04-25, godz. 09:34
Urszula Pańka: - Część rad osiedli beneficjentami polityki prezydenta Krzystka
Prezydent Piotr Krzystek wciągnął rady osiedla w polityczną walkę - oceniła we wtorek, w Rozmowie pod krawatem Urszula Pańka, radna miejska z PO. Jako przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, która nadzoruje wybory do tych samorządów…
» więcej
2017-04-24, godz. 09:16
Tunel Szczecin-Świnoujście lapsusem językowym
Sekretarz szczecińskiej .Nowoczesnej tłumaczy partyjną koleżankę, która mówiła o budowie tunelu "ze Szczecina do Świnoujścia": - Zwykłe przejęzyczenie, lapsus językowy - tłumaczył w Rozmowie pod krawatem Przemysław Słowik.
» więcej
2017-04-20, godz. 10:19
Przebudowa al. Wojska Polskiego: potrzebna koncepcja ogólna
Przebudowa al. Wojska Polskiego w Szczecinie jest nieprzemyślana - mówił w Rozmowie Pod Krawatem Marek Duklanowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2017-04-20, godz. 09:41
Duklanowski o prezydenturze: chcę, ale nie muszę
Jestem zaangażowany w życie miasta, start w wyborach prezydenckich rozważam, owszem, ale nie za wszelką cenę - mówił w Rozmowie pod krawatem szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości. Marek Duklanowski przyznał, że chciałby być…
» więcej
2017-04-19, godz. 09:43
Pomnik w Stargardzie latem do rozbiórki
Demontaż stojącego w centrum Stargardu sowieckiego pomnika zakończy się podczas wakacji - zapowiedział prezydent miasta, Rafał Zając. W Rozmowie pod krawatem przypomniał, że w listopadzie z Kolumny Zwycięstwa odcięta została głowica…
» więcej
2017-04-18, godz. 12:03
Piotr Kęsik: gwoździem do trumny SLD było wystawienie Magdaleny Ogórek
Szanse na odrodzenie są nikłe - tak o Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi były członek tej partii, Piotr Kęsik. W jego opinii w ugrupowaniu nie ma liderów, co pokazały wybory uzupełniające w Stargardzie. Z kandydowania na urząd prezydenta…
» więcej
2017-04-18, godz. 09:12
W samorządach przewietrzenie potrzebne, władza demoralizuje
Idea dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest dobra, ale to ograniczenie nie powinno być prawem działającym wstecz - mówi przewodniczący Polskiego Forum Samorządowego. Piotr Kęsik w Rozmowie pod krawatem skomentował…
» więcej
2017-04-14, godz. 10:31
Ks. Zyga: konflikty rodzą się z braku wzajemnego szacunku
Brakuje nam szacunku do siebie, do innych ludzi, na tym polega problem naszych czasów - mówił w piątek w Rozmowie pod krawatem ksiądz Sławomir Zyga.
» więcej