W krajach demokratycznych funkcjonuje głosowanie korespondencyjne
- mówił w "Rozmowach pod krawatem" szczeciński prawnik Bartłomiej Sochański.
- mówił w "Rozmowach pod krawatem" szczeciński prawnik Bartłomiej Sochański.
- Mogę powiedzieć to, co wszyscy wiedzą, albo piszą media i czego można dowiedzieć się z internetu, że wybory korespondencyjne są stosowane w innych krajach, uważanych za ukształtowane demokracje. Więcej nie powiem, bo może to być przedmiotem orzekania również mojej skromnej osoby jako sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a nie chciałbym się wypowiadać publicznie w radiu na temat tego, jak będę orzekał - powiedział Sochański.
Jednym z podawanych przykładów sukcesu głosowania korespondencyjnego jest elekcja burmistrza Monachium. W czasie epidemii koronawirusa w ten sposób w niemieckim mieście zagłosowała ponad połowa uprawnionych.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
a CO Sochański by odpowiedział na zarzut łamania TAJNOŚCI głosowania?
Dlaczego WŁADZA MA UZYSKAĆ INFORMACJĘ O TYM, NA KOGO ODDAŁEM GŁOS???
Wedle planów PiS wraz z wypełnioną kartą wyborczą odsyłać mamy IMIENNIE PODPISANE OŚWIADCZENIE, że TO JA ZAGŁOSOWAŁEM NA TEGO KONKRETNEGO KANDYDATA.
Jak to ma się do tajności?
Przecież dzięki temu PiS będzie mógł dokonać segregacji Polaków na tych prawdziwych i antypisowskich
Czy elekcja burmistrza Monachium odbywa się również za granicą? Jak mają zagłosować ludzie w Londynie albo Nowym Jorku?
Nie chce wypowiadać się publicznie jak będzie orzekał, bo czeka na instrukcje od zwykłego posła.
@ Jan Nowak ... Nie pisz bzdur , zapoznaj się z zasadami głosowania korespondencyjnego bo ja już fanom TVN nie mam siły tłumaczyć i pisać skoro sami nie potrafią czytać , poszukać w projektach itp. ; ale ponieważ uważam cię za sympatycznego i aktywnego komentatora życia codziennego to wyjaśniam w skrócie - dostaniesz w zestawie m.in. dwie koperty ; jedna (1*) -z kartą do głosowania - i oddany głos wrzucasz do skrzynki zwrotnej którą teraz można nazwać urną wyborczą , druga koperta (2*) z osobistym oświadczeniem oddania głosu do skrzynki nadawczej popularnie zwanej pocztową. Bardziej prosto tłumacząc na tradycyjną Komisję Wyborczą - podpisujesz listę ze uczestniczysz (2*) i wrzucasz otrzymaną kartę do głosowania (1*) do stojącej tam tradycyjnej urny wyborczej. Proste jak budowa cepa !
Wiem że już są podejrzenia że PIS będzie na milionach kart i oświadczeń porównywał odciski palców ;)
Zdrówka :)
@Nomis - pozostaje pytanie: jeśli w urnie z głosami będzie więcej kart do głosowania niż w skrzynce z potwierdzeniem uczestnictwa w głosowaniu, to które głosy zostaną unieważnione?
POLACY damy rade !!!
nie takie głosowania podziemne odbywaliśmy !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz także
2020-04-07, godz. 09:13
Lubczyk z PSL: wybory będą bezpiecznie, gdy sytuacja będzie ustabilizowana
Liczy na stan klęski żywiołowej, żeby "firmy mogły się odbudować" - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł PSL Radosław Lubczyk.
» więcej
2020-04-02, godz. 08:59
Posłanka Lewicy: To nie czas na polityczne wojny
Nie możemy dopuścić, żeby Sejm nie pracował. Gdyby do tego doszło, posłowie nie mieliby kontroli nad rządem - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.
» więcej
2020-03-30, godz. 13:51
"Przy fake newsach powinna być zdecydowana reakcja organów państwa"
Niegodziwe i skandaliczne wprowadzanie w błąd opinii publicznej - tak zachowanie szczecińskiego samorządowca nazywa minister w kancelarii prezydenta Paweł Mucha.
» więcej
2020-03-30, godz. 10:10
"Nie chciałbym żeby tarcza antykryzysowa była tematem politycznym"
Senat zaczyna prace nad tarczą antykryzysową, a prezydencki minister ma nadzieję, że nie staną się forum politycznej, przedwyborczej gry - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Paweł Mucha.
» więcej
2020-03-30, godz. 09:18
Mucha: najważniejsze są kwestie związane ze zdrowiem publicznym i gospodarką
Prezydent Andrzej Duda skupia się na zdrowiu publicznym i kondycji polskiej gospodarki - tak minister w kancelarii prezydenta Paweł Mucha odpowiadał na pytanie o rezygnację Kidawy-Błońskiej z prowadzenia kampanii wyborczej.
» więcej
2020-03-26, godz. 09:22
Borys (KO) o ryzykownym posiedzeniu Sejmu: Poseł został wybrany, żeby sprawować mandat
Skoro pracują lekarze i pielęgniarki czy pracownicy sklepów to mogą też pracować posłowie - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys.
» więcej
2020-03-25, godz. 09:17
Dobrzyński: Opozycja liczy na kryzys, który zaszkodzi prezydentowi
Opozycja liczy na kryzys, który zaszkodzi prezydentowi Andrzejowi Dudzie, stąd żądania przełożenia daty wyborów - mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
» więcej
2020-03-24, godz. 11:02
Dlaczego opozycja chce przełożyć wybory? Ocena europosła PiS-u
Presja na przełożenie wyborów wynika z nieprzygotowania opozycji i jest próbą grania na czas - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski.
» więcej
2020-03-24, godz. 09:18
Waszczykowski: Unia Europejska jest sparaliżowana i nie wyciągnęła wniosków
Unia Europejska jest sparaliżowana, nie wyciągnęła wniosków z wcześniejszych epidemii - mówił w "Rozmowach pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości krytycznie oceniając działania organizacji w obliczu Covid-19.
» więcej
2020-03-23, godz. 10:29
"Nie można zostawić bez opieki innych pacjentów", czyli przygotowanie do szczytu epidemii
Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o sytuacji systemu zdrowotnego w Polsce w kontekście koronawirusa: profesor Bogusław Machaliński zwracał uwagę, że tak jak trzeba przewidywać możliwy rozwój pandemii w kraju, tak…
» więcej
2020-03-19, godz. 09:19
"Jesteśmy na początku całego kryzysu"
Chwalił rozwiązanie rządu Mateusza Morawieckiego. Gościem "Rozmowy pod Krawatem" był europoseł z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej - profesor Bogusław Liberadzki.
» więcej
2020-03-18, godz. 12:10
Wybory na rektora. "PUM świetnie wywiązał się z organizacji"
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie świetnie wywiązał się z organizacji wyborów rektora - komentował profesor Maciej Drzonek. Odbyły się one we wtorek.
» więcej
2020-03-18, godz. 10:18
"Żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy"
Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy - uważa politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej
2020-03-18, godz. 09:12
Politolog: To, co robi prezydent, jest naturalne i związane z wykonywaniem jego funkcji
Kampania wyborcza musi się dostosować do tej wyjątkowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Maciej Drzonek.
» więcej
2020-03-17, godz. 09:10
"Nie ma co liczyć na solidarność w krajach UE, w których panuje pandemia"
Unia Europejska niewiele ma do zrobienia w obecnej sytuacji, bo nawet traktaty jej nie przewidują - mówi eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.
» więcej