Zachodniopomorscy rolnicy, którzy domagają się zmiany zasad sprzedaży państwowej ziemi, są rozczarowani wizytą wicepremiera w Szczecinie.
Rolnicy nadal zamierzają blokować traktorami ulice Szczecina i regionu, choć Robert Tarnowski deklaruje, że nie chodzi o utrudnianie życia kierowcom. Jak jednak tłumaczy, nie ma innego wyjścia.
Związkowcy wiązali bowiem duże nadzieje z przyjazdem Piechocińskiego, ale negocjacje nie doszły do skutku. - Pan premier stwierdził, że na salonach warto bywać, a do rolników nie warto wyjść. Myślę, że zachował się niestosownie. Nie słyszałem też, żeby minister pomógł rolnikom, odkąd został wicepremierem - powiedział Tarnowski.
Janusz Piechociński spotkał się w niedzielę tylko z przedstawicielami protestujących i nie wyszedł do rolników, którzy od miesiąca koczują przed siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnych. - Ministerstwo rolnictwa dąży do kompromisu, a rolnicy swoim protestem sprzyjają opozycji, która na wiosnę chce złożyć wniosek o wotum nieufności dla premiera - mówił na konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki.
Janusz Piechociński dodał, że ministerstwo przygotowuje "odpowiednie rozwiązanie legislacyjne", które ma rozwiązać problem sprzedaży państwowej ziemi.
Tarnowski przyznał, że pewien kompromis udało się wypracować, ale podczas poprzednich rozmów ze specjalistami resortu rolnictwa i Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy mogliby m.in. blokować przetargi na sprzedaż ziemi, gdyby uznali, że mogą startować w nich podstawione osoby, dysponujące zagranicznym kapitałem.
To jednak związkowcom nie wystarcza - chcą odwołania dyrektora szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych.
Tarnowski pytany o to, czy rolnicy nie poszli o krok za daleko odpowiedział, że nie. Jak mówił, wcześniej wielokrotnie próbowali pokojowo załatwić problem. Rozmowy z ministrem rolnictwa i posłami nic nie jednak nie dały.
Posłuchaj i zobacz "Rozmowy pod krawatem".
Zobacz także
2013-03-04, godz. 10:02
Palikot o stoczni: To już nie wróci [WIDEO]
Janusz Palikot nie wierzy w reaktywację Stoczni Szczecińskiej. Hasła o jej odbudowie to populistyczne slogany - ocenił polityk w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2013-03-04, godz. 08:57
Janusz Palikot ocenia posła swojej formacji [WIDEO]
Andrzej Piątak "utalentowany organizacyjnie, ale nieutalentowany medialnie" - tak o pośle Ruchu Palikota ze Szczecina mówi szef formacji - Janusz Palikot. W "Rozmowach pod krawatem" polityk pochwalił parlamentarzystę za tworzenie struktur…
» więcej
2013-03-01, godz. 10:00
Radny SLD: Wyklętym należy się szacunek
Mamy trudną historię, a nasza wspólna przeszłość nadal wzbudza emocje. Tak też jest z żołnierzami wyklętymi - przyznał w "Rozmowach pod krawatem" Piotr Kęsik z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
» więcej
2013-03-01, godz. 09:08
SLD wie skąd wziąć pieniądze na in vitro
200 tysięcy złotych na dofinansowanie zabiegów in vitro w Szczecinie można zabrać z programu, który nie będzie realizowany przez miasto - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Piotr Kęsik.
» więcej
2013-02-28, godz. 09:57
Europoseł: Wykorzystują stocznię do rozgrywek
Upadła Stocznia Szczecińska stała się narzędziem walki politycznej w Platformie Obywatelskiej - uważa Marek Gróbarczyk. Europoseł PiS skomentował w "Rozmowach pod krawatem" różnicę zdań w PO w sprawie komunalizacji terenów po…
» więcej
2013-02-28, godz. 08:58
Gróbarczyk komentuje zapowiadane eurofundusze
Zapowiedzi o wysokości dopłat unijnych dla Zachodniopomorskiego trzeba traktować z przymrużeniem oka - uważa europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W ten sposób Marek Gróbarczyk skomentował w "Rozmowach pod krawatem" informacje "Gazety…
» więcej
2013-02-27, godz. 10:12
Litwiński: Szczecin zasługuje na wsparcie
Ponad 1,2 mld euro otrzyma województwo zachodniopomorskie z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020. Arkadiusz Litwiński, poseł Platformy Obywatelskiej zna sposoby na pozyskanie kolejnych milionów.
» więcej
2013-02-27, godz. 09:18
Litwiński ma pretensje do radnego PO
Arkadiusz Litwiński jest zadowolony z przyjęcia uchwały o dofinansowaniu zabiegów in vitro z kasy Szczecina.
» więcej
2013-02-26, godz. 09:07
Poseł mówi, dlaczego nie słyszeliśmy go pół roku
Poseł Ruchu Palikota nie przyjmował zaproszeń do naszych audycji, bo chciał dać możliwość wystąpienia innym politykom. Tak Andrzej Piątak, jedyny parlamentarzysta tej partii w okręgu szczecińskim, tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem"…
» więcej
2013-02-25, godz. 09:18
"Protest rolników był słuszny" [WIDEO]
Pełniący obowiązki dyrektora szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych Jacek Malicki potwierdził w "Rozmowach pod krawatem", że skala wykupywania ziemi przez zagranicznych inwestorów była w Zachodniopomorskiem większa niż w pozostałych…
» więcej
2013-02-22, godz. 14:06
Prezydent krytykuje decyzję sądu
Sąd poszedł po linii najmniejszego oporu wydając decyzję w sprawie Gimnazjum nr 3 - tak uważa prawnik i prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
» więcej
2013-02-22, godz. 10:04
"Komisja nie wyjaśnia sprawy, tylko robi szum" [WIDEO]
Działanie "pod publiczkę" i na użytek mediów - tak prezydent Piotr Krzystek ocenia pracę komisji rewizyjnej. Radni badają sprawę sprzedaży kamienicy w alei Niepodległości w Szczecinie.
» więcej
2013-02-22, godz. 08:55
Prezydent wyjaśnia, gdzie zastępca popełnił błąd [WIDEO]
Limit błędów się wyczerpał - tak Piotr Krzystek tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem" powody odwołania swojego zastępcy Dariusza Wąsa. Wiadomo, że wiceprezydent ds. gospodarczych nie dopilnował budowy szczecińskiego aquaparku…
» więcej
2013-02-21, godz. 11:16
Piechocie nie po drodze z kolegami z SLD
Jacek Piechota, były poseł SLD - choć wciąż członek partii, krytykuje swoich kolegów z Sojuszu. Ma wątpliwości, co do komunalizacji stoczni.
» więcej
2013-02-21, godz. 10:07
Piechota krytykuje Krzystka
Od kwoty ważniejsze jest to, na co władze województwa ją przeznaczą. Tak były minister gospodarki Jacek Piechota w "Rozmowach pod krawatem" skomentował wysokość unijnych dotacji dla województwa zachodniopomorskiego.
» więcej