Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska jeszcze na 500 m przed metą prowadziły, ale finisz należał do Niemek i Holenderek.
Na finiszu Polkom brakowało już sił, ale wyprzedziły je tylko Niemki (złoto) i Holenderki (srebro). Do Holenderek naszym wioślarkom zabrakło pół sekundy.
Inaczej układała się rywalizacja w czwórkach podwójnych mężczyzn. Polskę reprezentowali Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski. Zaraz po rozpoczęciu finału na pierwsze miejsce wysunęła się osada Niemiec. Z kilkumetrową stratą pozostałe reprezentacje, choć Polacy zajmowali po 500 m ostatnie miejsce.
Na półmetku - nadal Niemcy, przed Australią, Estonią. Polacy wyprzedzili Ukraińców, ale do trzeciej lokaty tracili już blisko sekundę. Wtedy jednak nasi reprezentanci zaczęli przyspieszać. Na 1500. metrze Polacy byli na 4. pozycji i ścigali Estończyków. Na mecie Niemcy niezagrożeni wygrali, druga Australia, a na trzecim miejscu Estończycy, którzy nie dali się naszym wyprzedzić. Polska skończyła na 4. pozycji.
Przypomnijmy, że w latach 2005-2009 Polacy zdominowali tę konkurencję wygrywając złoto na igrzyskach w Pekinie i będąc czterokrotnymi mistrzami świata. W osadzie pływali wtedy Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski (obaj reprezentowali AZS Szczecin), Michał Jeliński (AZS Gorzów) i Adam Korol (AZS Gdańsk). Wielcy mistrzowie pokończyli już kariery sportowe.
Przed nami jeszcze jedna medalowa szansa w czwartek. O 16.04 finał dwójek podwójnych z udziałem Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj.
W czwartek startowały też inne polskie osady (wszystkie wyścigi w wioślarstwie są na dystansie 2000 m):
- dwójka bez sterniczki kobiet, czyli siostry Anna i Maria Wierzbowskie zajęły 5. miejsce w półfinale i będą płynąć w finale B o miejsca 7-12
- dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet, czyli Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak także zajęła 5. miejsce w półfinale i też popłynie w finale B
- dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn, czyli Miłosz Jankowski i Artur Mikołajczewski zajęli 3. miejsce w półfinale i wywalczyli miejsce w piątkowym finale A (o miejsca 1-6) o godz. 15.44
- ósemka mężczyzn w składzie: Zbigniew Schodowski, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Marcin Brzeziński, Piotr Juszczak i Daniel Trojanowski (sternik) - zajęła 4. miejsce w repasażach, ostatnie, które gwarantowało udział w sobotnim finale A o godz. 16.24
Brąz kobiecej czwórki jest drugim medalem Polaków w IO w Rio. Pierwszego dnia brąz w kolarskim wyścigu zdobył Rafał Majka.
x-news
Więcej o startach Polaków w IO w Rio de Janeiro - www.radioszczecin.pl/rio
Zobacz także
2016-08-09, godz. 06:20
Dopingowe zamieszanie w Rio. Polski sztangista usunięty z reprezentacji [WIDEO]
Polski sztangista wydalony z wioski olimpijskiej w Brazylii. Tomasz Zieliński zapowiada, że będzie odwoływał się do sądu w sprawie pobranej w Rio próbki, w której lekarze znaleźli nandrolon, czyli zakazaną substancję uznaną za…
» więcej
2016-08-08, godz. 23:09
Marcin Matkowski zakończył olimpijski turniej
Szczecińsko-wrocławski debel Marcin Matkowski - Łukasz Kubot przegrał walkę o ćwierćfinał turnieju deblowego z Hiszpanami - Davidem Ferrerem i Roberto Bautistą Agutem 3:6 i 6:7 (5).
» więcej
2016-08-08, godz. 22:17
Pierwsze złoto gospodarzy igrzysk
Dżudoczka Rafaela Silva zdobyła złoty medal w kategorii do 57 kg. To pierwsze złoto Brazylii w IO w Rio de Janeiro.
» więcej
2016-08-08, godz. 21:11
Rio: falstart szczecińskiego żeglarza
Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) zajmuje dopiero 33. miejsce po dwóch wyścigach klasy Laser na olimpijskim akwenie.
» więcej
2016-08-08, godz. 19:40
Polski zawodnik złapany na dopingu
Sztangista Tomasz Zieliński został przyłapany na korzystaniu z nielegalnych wspomagaczy. W Rio de Janeiro wykryto u niego podwyższony poziom substancji zakazanej - nandrolonu.
» więcej