Translagator
Radio SzczecinRadio Szczecin » Translagator

Felietony

Translagator: Peter Schilling - Terra Titanic
NDW, czyli Neue Deutsche Welle (Nowa Niemiecka Fala) to termin wymyślony przez holenderskiego radiowca. Jakoś trzeba było opisać to co zaczęło się dziać w niemieckiej muzyce pod koniec lat 70. Na początku wiele było tam punkowego podziemia ale w latach 80 NDW zaczęło przechodzić do mainstreamu i zmieniać brzmienie. Trochę kanciaste, trochę surrealistyczne - artyści tacy jak Nena, Trio, Falco reprezentowali może różne gatunki ale łączyła ich bezkompromisowość. W tej grupie znalazł się romantyk czerpiący z science-fiction - Peter Schilling. I jego piosenka o "ziemskim Titanicu".
Translagator: Skunk Anansie - Hedonism (Just Because You Feel Good)
Brytyjska grupa Skunk Anansie w latach 90. podbijała serca fanów głównie za sprawą niezwykle charyzmatycznej wokalistki. Kojarzona głównie z gitarowymi, energetycznymi utworami w trzecim singlu z drugiego albumu pokazała swoje delikatne oblicze. Pełne emocji i nieskomplikowane. Do tej pory jest to jeden z ulubionych tekstów Skin, która bardzo często sięga po niego również podczas solowych koncertów.
Translagator: The Police - Every Breath You Take
Jeden z największych hitów pierwszej połowy lat 80. to jednocześnie jedna z najczęściej mylnie odbieranych piosenek w historii. Brzmi jak piosenka o miłości, nic w niej podejrzanego niby nie występuje. A jednak - Sting do tej pory uśmiecha się szyderczo gdy zakochane pary wykorzystują ją do wyrażania miłości.
Translagator: Alanis Morissette - Ironic
Dla Alanis Nadine Morissette przeprowadzka z Kanady do Los Angeles oznaczała nie tylko zmianę miejsca zamieszkania ale i zmianę stylistyki obranej ścieżki kariery. Mimo umiarkowanego sukcesu swoich tanecznych popowych piosenek, Alanis zdecydowała się na zejście w bardziej gitarowe brzmienia i dzięki temu otrzymaliśmy jeden z najważniejszych albumów lat 90. "Jagged Little Pill". Pośród wielu hitów na nim zawartych znajduje się ten, który miał być ironiczny...
Translagator: Bobby McFerrin - Don't Worry Be Happy
Być może najbardziej pozytywna piosenka świata zawierająca też jeden z najsłynniejszych gwizdów. Nagrana przez McFerrina bez użycia żadnych instrumentów - tylko za pomocą własnego głosu. Utwory a capella rzadko stają się hitami ale ten w 1988 zrzucił ze szczytu listy przebojów Billboard nawet Guns 'n Roses i przy pomocy wesołego wideoklipu z m.in. Robinem Williamsem w jednej z głównych ról, podbił serca odbiorców na świecie. O czym dokładnie śpiewa Bobby McFerrin w swoim największym hicie?
Translagator: The Clash - London Calling
Gdy w serialu lub filmie pojawia się nawiązanie do Londynu wymagające energicznej piosenki w tle, natychmiast słychać charakterystyczny gitarowy riff i głos Joe Strummera. Jednak "London Calling" to nie zawołanie stolicy Wielkiej Brytanii w kierunku potencjalnych turystów. Wręcz przeciwnie - ta piosenka swoim tekstem powinna przybyszów co najmniej zaniepokoić.
Translagator: Simply Red - Fairground
Grupa Simply Red to przede wszystkim jej frontman - Mick Hucknall. Postać równie podziwiana co kontrowersyjna. Przede wszystkim jednak utalentowany wokalista i autor wielu przebojów swojego zespołu. Pierwszym, który zdobył szczyt listy przebojów w rodzimej Wielkiej Brytanii była piosenka o wesołym miasteczku.
Translagator: Lenny Kravitz - Are You Gonna Go My Way
Leonard Albert Kravitz, jeszcze zanim ściął długie dready i zaczął przygodę z programowaniem i elektroniką, podążał śladami Jimi'ego Hendrixa. Miał już na koncie wielki przebój - balladę "It Ain't Over 'till It's Over", ale promocję trzeciego studyjnego albumu rozpoczął od utworu klasycznie, opartego na jednym gitarowym riffie i niezbyt skromnym tekście.
TRANSLAGATOR Gloria Gaynor - I Will Survive
Wśród piosenek ponadczasowych "I Will Survive" zajmuje szczególne miejsce. Wielki przebój Glorii Gaynor stał się hymnem wielu środowisk i mniejszości oraz hymnem złotej ery disco. Albowiem w tym przypadku doskonałość muzyczna idzie w parze z nieprzepraszającym i bezkompromisowym tekstem.
Translagator: Blondie - Heart Of Glass
Ponad 40 lat temu grupa Blondie opublikowała piosenkę, która byłą jedną z pierwszych przez nich napisanych ale od początku sprawiała dużo problemów. Miała być disco, popem albo balladą, ciągnęła się jak kamień u nogi przez lata. Dopóki nie zabrał się za nią Mike Chapman, który udowodnił, że był to po prostu nieoszlifowany diament. Co prawda kontrowersyjny i początkowo niezbyt ciepło przyjęty przez fanów, z biegiem lat okazał się być ponadczasowym przebojem. Tylko o co chodzi z tym "sercem ze szkła"?
1234567