FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Z kwiatami - Pola Lech, bohaterka reportażu "Trudna droga do Polski". Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Z kwiatami - Pola Lech, bohaterka reportażu "Trudna droga do Polski". Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Furga [Radio Szczecin]
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy po reportażu. Gościem jest Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, animator kultury, poeta i eseista, redaktor, wykładowca, współtwórca i dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z Sejn.
Pani Pola Lech przyjechała do Polski z Krukowszczyzny, małej wioski niedaleko Brasławia, leżącej dzisiaj w granicach Białorusi. Jak wielokrotnie powtarza miała szczęście, bo dzieciństwo przeżyła w wolnej Polsce. Niestety II wojna światowa i następujące po sobie kolejne okupacje, przerwały jej marzenia o dalszej edukacji i normalnym życiu. Ponad 10 lat walczyła wraz z rodzicami o przetrwanie. Niewłaściwe pochodzenie społeczne, uznanie ojca za kułaka i konieczność przystąpienia do kołchozu, przesądziły o podjęciu decyzji opuszczenia nieprzyjaznych stron. Na szczęście w Polsce mieszkał już starszy brat, który przez kilka lat zabiegał o ściągnięcie rodziny z Białorusi. Jak wyglądało życie na dalekich kresach II Rzeczypospolitej? "Trudna droga do Polski" - to tytuł reportażu Małgorzaty Furgi.
 

Zobacz także

2024-08-14, godz. 09:12 "Nie cierpię schematów" - reportaż Anny Kolmer Złośliwi powiadają, że zawód artysty to 50 proc. pracy, 20 proc. talentu i 30 proc. szczęścia. Jest w tym sporo prawdy, bo na sukces trzeba ciężko pracować… » więcej 2024-08-13, godz. 10:15 „Na Folwarku Etno - Jurandowo” - reportaż Małgorzaty Furgi Tabor to nazwa zaczerpnięta z języka węgierskiego, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone… » więcej 2024-08-12, godz. 19:05 "Dziewice do boju!" - audiobook z finałem The Tall Ships Races w tle [ROZMOWA Z JERZYM RADUCHĄ] "Dziewice do boju!" Moniki Szwai - to nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin. Możecie to robić od poniedziałku do piątku po 11 lub - jeśli ktoś… » więcej 2024-08-08, godz. 10:38 „Spacer po cmentarzu” - reportaż Małgorzaty Furgi Dziś w miejscu, któremu oddał serce, spoczął Maciej Słomiński - historyk sztuki, twórca monografii „Cmentarz Centralny w Szczecinie. Wielki park pochował… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Po naukę do Polic - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2024-08-06, godz. 06:00 Podróż w czasie" - reportaż Anny Kolmer Formalnie działają od ponad trzech lat, nieformalnie - zdecydowanie dłużej. Mowa o Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej METRUM czyli: muzyka, edukacja… » więcej 2024-08-06, godz. 22:56 "Ludzie o duszach retro" [Rozmowa] 6 manekinów w strojach historycznych, fotografie nawiązujące do czasów: wiktoriańskich, edwardiańskich, lat 20., lat 30. oraz lat 40. ubiegłego wieku oraz… » więcej 2024-08-03, godz. 12:44 "Szóstka" - ostatni odcinek radiowej powieści W poniedziałek po 21 w Fonosferze ostatni odcinek audiobooka na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego. "Szóstki" można było słuchać w Radiu Szczecin… » więcej 2024-07-31, godz. 09:49 "Lalka też człowiek" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Całe życie z lalką, czy to poważne zajęcie?" - z uśmiechem zadaje pytanie bohater reportażu. "Może i niepoważne, ale to jest moje miejsce" - odpowiada… » więcej 2024-07-30, godz. 15:02 "Czas na szkle zapisany" reportaż Anny Kolmer Wszystko zaczęło się w dniu, w którym na strychu dawnego goleniowskiego atelier fotograficznego znalezione zostały kartony pełne szklanych płytek. Okazało… » więcej
12345