FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Uroczystości w Kosciele Świętej Trójcy. fot. Małgorzata Frymus
Uroczystości w Kosciele Świętej Trójcy. fot. Małgorzata Frymus
"Dawniej u Gertrudy" - reportaż Małgorzaty Frymus
Chociaż dzisiejszy ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wcześniej p.w. św. Gertrudy, służy wiernym dopiero 120 lat, to parafia, która obecnie mieści się przy ul. Energetyków 8, ma długą historię, sięgającą czasów średniowiecza.

Według starych pomorskich kronik, budowę kościoła św. Gertrudy rozpoczęto w 1308 roku. Miał on służyć kupcom i rzemieślnikom mieszkającym w dzielnicy Szczecina zwanej Łasztownią (Lastadie). Przy wybudowanym na planie prostokąta kościele w latach 40. XV wieku powstał szpital braci zakonu karmelitów, przeznaczony dla cudzoziemców. Za terenem szpitala znajdował się także cmentarz, przeznaczony na miejsce pochówku tych, których nie wolno było grzebać na cmentarzach miejskich.

Podczas okupacji napoleońskiej (1806 - 1813) kościół św. Gertrudy zamieniono na pomieszczenia dla bydła. Jego stan techniczny był coraz gorszy z powodu braku remontów. W połowie XIX wieku do parafii należało 9000 wiernych, ale ze względu na ich status majątkowy - głównie najubożsi mieszkańcy Łasztowni - remonty w parafialnym kościele nie były możliwe. W 1887 budynek był tak zaniedbany, że w związku z grożącym mu zawaleniem, podjęto decyzję o jego zamknięciu i rozebraniu. Nabożeństwa dla parafii św. Gertudy przeniesione zostały do czasu wzniesienia nowego budynku do kościoła św. Jana, znajdującego się po drugiej stronie rzeki Odry. Podjęto jednak wysiłek budowy nowego kościoła, która ruszyła w 1895 roku.

Po wojnie to tu zbierali się niemieccy ewangelicy, ale to już historia zapisana w reportażu.
Po Kościele Ewangelicko-Augusburgskim w Szczecinie oprowadzali Małgorzatę Frymus proboszcz parafii Sławomir Sikora i Piotr Kubski parafianin. O tym niezwykłym miejscu opowiadają też też oranistka Agnieszka Roguska oraz diakonka i nauczycielka religii Izabela Sikora
 

Zobacz także

2024-12-18, godz. 16:42 "Król uzdrowiska" - komedia Marka Stelara Czy Misiek i Szwagier odnajdą, porwaną dla okupu, Grażynę? Audiobook na podstawie komedii kryminalnej Marka Stelara "Król uzdrowiska" cały czas w Radiu Szczecin… » więcej 2024-12-17, godz. 06:00 „Rodzina z Feniksa" - reportaż Anny Kolmer Zjawisko bezdomności w Polsce ma charakter stały. Statystyki pokazują, że około 30 tys. osób żyje w naszym kraju bez dachu nad głową. Problem zaostrza… » więcej 2024-12-16, godz. 11:47 "Życie w Dolinie Odry" - reportaż Anny Kolmer Piotr Rosiński i Piotr Piznal to autorzy albumu "Życie w Dolinie Odry", w którym obrazem i dźwiękiem pokazują piękno dzikiej przyrody. Ich celem jest także… » więcej 2024-12-12, godz. 10:46 13 grudnia - Dzień Księgarza, "Król uzdrowiska" - komedia kryminalna Marka Stelara Doradzają co przeczytać, mają czas na rozmowę i dyskusję o książkach, pomagają też wybierać najlepsze świąteczne prezenty - księgarki i księgarze… » więcej 2024-12-11, godz. 06:00 „Epi - akcja - eksperci przez doświadczenie” - reportaż Małgorzaty Furgi Ma na imię Natalia, ma 26 lat i mieszka w małym mieście w województwie zachodniopomorskim. Ma epilepsję lekooporną, czyli taki rodzaj trudny do leczenia… » więcej 2024-12-10, godz. 12:17 "Dom pełen zapachów" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Prawdziwe święta w Polsce kojarzą się z zapachami: ciast i mięs pieczonych w domu, wypastowanych podłóg, choinki prosto z lasu i płonących świec. Do… » więcej 2024-12-09, godz. 06:00 "Walka o życie" – reportaż Agaty Rokickiej Już pond 1000 dni minęło od pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. To – jak się wydaje - na tyle długo, by zamarło życie. "W czasie wojny… » więcej 2024-12-05, godz. 08:29 "Król uzdrowiska" - audiobook w Radiu Szczecin Czy Misiek i Szwagier odnajdą się w sanatoryjnych warunkach? Co wydarzy się w Kamieniu Pomorskim? O tym wszystkim w komedii kryminalnej Marka Stelara "Król… » więcej 2024-12-04, godz. 12:21 "Bajkowy świat pani Aleksandry" - reportaż Anny Kolmer Baśnie i bajki - to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą rzeczywistość zrozumiałą dla małego… » więcej 2024-12-03, godz. 05:40 "Potomkowie świętych" - reportaż Anny Kolmer Latem 1945 roku dotarł do Góralic transport osób przesiedlonych zza wschodniej granicy, ze wsi Święty Stanisław i Święty Józef. Dzisiaj niewiele osób… » więcej
12345