FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Archiwum Państwowe w Szczecinie
Archiwum Państwowe w Szczecinie
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: Weronika Fibich i Natalia Szostak, artystki, autorki projektu "Wprawka".
W tym roku minęła 80. rocznica dokonanej przez Niemców deportacji Żydów ze "Stettina" do Generalnej Guberni. Była to pierwsza w Niemczech deportacja Żydów - obywateli Rzeszy. Stanowiła preludium do tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Zanim do niej doszło, od 1933 r. po objęciu przez Adolfa Hitlera władzy, sytuacja Żydów uległa w Niemczech znacznemu pogorszeniu. Po fali prześladowań, Żydom - obywatelom niemieckim wydano specjalne dowody tożsamości (kenkarty) z wbitą literą J (Jude). Fala antysemickich represji wzmogła się po 9 listopada 1938 roku, kiedy nastąpiły wydarzenia zwane „kryształową nocą". Podpalono synagogę szczecińską i dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim, zdemolowano liczne sklepy i warsztaty.
Z 12 na 13 lutego 1940 roku do mieszkań Żydów ze Szczecina wtargnęli kierowani przez Gestapo członkowie SS, SA i NSDAP, wręczając domownikom policyjne zarządzenie dotyczące wyjazdu. Deportowanym dano kilka godzin na spakowanie jednej walizki i nakazano opuścić domy. W pierwszej deportacji wywieziono ponad 1100 osób, holokaust przeżyło zaledwie 19-cie.
Kim byli szczecińscy Żydzi, co o nich możemy powiedzieć dzisiaj w 80 lat po ich deportacji? Czy zachowane w Archiwum Państwowym kenkarty i karty identyfikacyjne pokazują choć skrawek ich życia? Małgorzata Frymus opowiada o szczecińskich rodzinach żydowskich w swoim reportażu zatytułowanym "Zachowani w kenkartach" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur -Woronieckiej.

"Własnoręcznie przepisujemy treść listów już raz napisanych. Na ulicach Niebuszewa, pod odzyskanymi adresami szczecińskich Żydów, markujemy miejsca policzalnych nieobecności. "Sarah" i "Israel" posiadali imiona własne, swoje domy i jeden los". Tak o akcji "Wprawka" opowiadają autorki - Weronika Fibich i Natalia Szostak. Artystki opowiedzą o tej akcji po reportażu.
 

Zobacz także

2025-03-27, godz. 09:59 "Przygoda życia" - reportaż Anny Kolmer Parafie prawosławne w naszym województwie należą do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego diecezji wrocławsko-szczecińskiej z siedzibą we… » więcej 2025-03-26, godz. 06:00 "Kto pociąga sznureczkami" - reportaż Anny Dudzińskiej W kilka chwil tracą oszczędności całego życia. Odzywa się telefon, podnoszą słuchawkę, a tam aksamitny głos alarmuje o wypadku, któremu uległ ktoś… » więcej 2025-03-25, godz. 10:47 "Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mówią: "nie szata zdobi człowieka" Ale jest też powiedzenie:" jak cię widzą, tak cię piszą" Brak wiary w siebie , pęd życia , troski dnia codziennego… » więcej 2025-03-24, godz. 11:13 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać jeszcze do końca tego… » więcej 2025-03-20, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 6. "List do przyszłości" Dzieci z Pahiatua oprócz własnych domów zakładają jeden wspólny — Dom Polski przy Kenwyn Terrace 25 w Wellingtonie. To tutaj w 1953 roku rozpoczęła działalność… » więcej 2025-03-19, godz. 07:41 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej 2025-03-18, godz. 12:38 "Fanaberie Pani Laury" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Ponoć każde marzenie jest nam dane wraz z siłą potrzebną do jego spełnienia. Coś w tym jest, kiedy patrzy się na Laurę Hołowacz, dzięki której niemal… » więcej 2025-03-16, godz. 19:46 "Beksa" - audiobook i słuchowisko W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać od poniedziałku do… » więcej 2025-03-13, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha" Po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów Martyna Wojtkowska zapisuje w notesie z podróży: "W tych rozmowach jest tyle śmierci, że przestaje mnie ona wzruszać"… » więcej 2025-03-12, godz. 05:32 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta, co wie, czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak… » więcej
12345