Fonosfera
Radio SzczecinRadio Szczecin » Fonosfera » Reportaże i słuchowiska
Bartek uczy się brajla
Bartek uczy się brajla
Bartek uczy się brajla z Anną Okupińską
Bartek uczy się brajla z Anną Okupińską
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: Anna Okupińska - tyflopedagog i dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy, Terapii i Rehabilitacji „Koniczynka”, Fundacji Promocja Zdrowia oraz Anna Wróblewska - pedagog z SP nr 14 w Szczecinie.
Bartuś Chmielewski to radosny siedmiolatek, któremu guz mózgu przemeblował cały dotychczasowy świat.
Utrata wzroku, wielohormonalna niedoczynność przysadki mózgowej, moczówka prosta, zastawka komorowo-otrzewna - to część powikłań, z którymi się mierzy od czasu wycięcia guza w marcu. Pomimo takich przeżyć nadal pozostaje radosnym, chętnym do nauki dzieckiem, który niepełnosprawność traktuje nie jak wyrok, a sytuację, z którą trzeba sobie poradzić.
Rodzina i przyjaciele organizują zbiórkę funduszy na portalu zrzutka.pl z przeznaczeniem na konsultacje, lekarstwa, rehabilitację, turnusy rehabilitacyjne, sprzęt brajlowski i na wszystko to, co sprawi, że szanse Bartka zostaną wyrównane.
Bartek jest pod opieką zespołu specjalistów. Jest podopiecznym Poradni Koniczynka, prowadzonej przez Fundację Promocja Zdrowia. Uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 14 w Szczecinie, w której grono pedagogiczne postanowiło przygotować się do kształcenia niepełnosprawnego ucznia.
Jego historię przedstawiamy w reportażu Małgorzaty Furgi. Tytuł reportażu "By świat Bartka nabrał ostrości", dodajmy jest to również hasło akcji zbiórkowej na rzecz niewidomego chłopca.
 

Zobacz także

2020-11-26, godz. 12:42 "Na czubek świata" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Cisza i nieskażona cywilizacją natura. Tym, co przyciąga żeglarzy w te rejony jest oddech oceanu, ale i potęga lodowca, stworzenia ciekawe przybyszy, gra… » więcej 2020-11-25, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Tanowskie Bractwo Śpiewacze powstało dwa lata temu. Do rozpoczęcia śpiewania w męskim gronie zainspirowały panów podobnie działające grupy w wielu europejskich… » więcej 2020-11-24, godz. 12:21 "Feininger Marty i Jarka" - reportaż Małgorzaty Frymus Nieopodal Jasnych Błoni w Szczecinie, na skrzyżowaniu ulic Królowej Korony Polskiej z Monte Casino, na zabytkowym ogrodzeniu-murze powstał mural. Michał Banasik… » więcej 2020-11-23, godz. 16:36 Wiedźmin - audiobook w Radiu Szczecin Dlaczego Wiedźmin stał się ikoną gatunku fantasy i najlepszym polskim towarem eksportowym? O tym porozmawiamy dziś po 22. W Fonosferze kolejne odcinki audiobooka… » więcej 2020-11-19, godz. 11:35 "Zabił mnie covid" - reportaż Alicji Pietruczuk Lęk, izolacja i codzienne statystyki zakażeń prezentowane przez jedyny w domu głos z telewizora - to covidowa codzienność wielu samotnych ludzi. Problemy… » więcej 2020-11-18, godz. 06:00 "Kolczyki dla Mai" - reportaż Małgorzaty Furgi Maja Tucholska urodziła się z zespołem Goldenhara - to zespół wad wrodzonych. Maja nie słyszy, do niedawna miała na policzku małe uszko. Rodzice dziecka… » więcej 2020-11-17, godz. 15:30 "Dawniej u Gertrudy" - reportaż Małgorzaty Frymus Chociaż dzisiejszy ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wcześniej p.w. św. Gertrudy, służy wiernym dopiero 120 lat, to parafia, która obecnie mieści… » więcej 2020-11-16, godz. 16:00 "Wiedźmin. Ostatnie życzenie" - audiobook w Radiu Szczecin Geralt z Rivii ma białe włosy i czasem uśmiecha się paskudnie. Widzi w ciemności, jest nieprawdopodobnie szybki i silny. To mutant, odmieniec wyszkolony w… » więcej 2020-11-12, godz. 10:31 "Właśnie to jest życie szkolne" - reportaż Anny Kolmer Szkoła może być miejscem dobrym, bezpiecznym i przyjaznym, miejscem spotkań. Przestrzenią do tego, aby poznać siebie, dowiedzieć się kim jestem, co lubię… » więcej 2020-11-11, godz. 11:09 "Mozaika" - reportaż Agaty Rokickiej Krzyż ma niezwykły, nieregularny kształt. Utkany jest z czarnych elementów układających się w mozaikę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu - mozaiki… » więcej
12345