FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Kościół Świętej Trójcy przy ulicy Energetyków 8 w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kościół Świętej Trójcy przy ulicy Energetyków 8 w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej. Goście: ksiądz Sławomir Sikora, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie oraz diakon Izabela Sikora.
Chociaż dzisiejszy ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wcześniej p.w. św. Gertrudy, służy wiernym dopiero 120 lat, to parafia, która obecnie mieści się przy ul. Energetyków 8, ma długą historię, sięgającą czasów średniowiecza.
Według starych pomorskich kronik, budowę kościoła św. Gertrudy rozpoczęto w 1308 roku. Miał on służyć kupcom i rzemieślnikom mieszkającym w dzielnicy Szczecina zwanej Łasztownią (Lastadie). Przy wybudowanym na planie prostokąta kościele w latach 40. XV wieku powstał szpital braci zakonu karmelitów, przeznaczony dla cudzoziemców. Za terenem szpitala znajdował się także cmentarz, przeznaczony na miejsce pochówku tych, których nie wolno było grzebać na cmentarzach miejskich.
Podczas okupacji napoleońskiej (1806 - 1813) kościół św. Gertrudy zamieniono na pomieszczenia dla bydła. Jego stan techniczny był coraz gorszy z powodu braku remontów. W połowie XIX wieku do parafii należało 9000 wiernych, ale ze względu na ich status majątkowy - głównie najubożsi mieszkańcy Łasztowni - remonty w parafialnym kościele nie były możliwe. W 1887 budynek był tak zaniedbany, że w związku z grożącym mu zawaleniem, podjęto decyzję o jego zamknięciu i rozebraniu. Nabożeństwa dla parafii św. Gertudy przeniesione zostały do czasu wzniesienia nowego budynku do kościoła św. Jana, znajdującego się po drugiej stronie rzeki Odry. Podjęto jednak wysiłek budowy nowego kościoła, która ruszyła w 1895 roku.
Po wojnie to tu zbierali się niemieccy ewangelicy, ale to już historia zapisana w reportażu.
Po Kościele Ewangelicko-Augusburgskim w Szczecinie oprowadzali Małgorzatę Frymus proboszcz parafii, Sławomir Sikora i Piotr Kubski, parafianin. O tym niezwykłym miejscu opowiadają też organistka, Agnieszka Roguska oraz diakonka i nauczycielka religii, Izabela Sikora.
"Dawniej u Gertrudy" - to tytuł reportażu Małgorzaty Frymus. Obecnie w świątyni trwają wielkie prace remontowe. O tym, jak spełniają się marzenia opowiedzą goście "Fonosfery" - gospodarze tego miejsca: Izabela Sikora oraz ks. Sławomir Sikora.
 

Zobacz także

2025-03-27, godz. 09:59 "Przygoda życia" - reportaż Anny Kolmer Parafie prawosławne w naszym województwie należą do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego diecezji wrocławsko-szczecińskiej z siedzibą we… » więcej 2025-03-26, godz. 06:00 "Kto pociąga sznureczkami" - reportaż Anny Dudzińskiej W kilka chwil tracą oszczędności całego życia. Odzywa się telefon, podnoszą słuchawkę, a tam aksamitny głos alarmuje o wypadku, któremu uległ ktoś… » więcej 2025-03-25, godz. 10:47 "Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mówią: "nie szata zdobi człowieka" Ale jest też powiedzenie:" jak cię widzą, tak cię piszą" Brak wiary w siebie , pęd życia , troski dnia codziennego… » więcej 2025-03-24, godz. 11:13 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać jeszcze do końca tego… » więcej 2025-03-20, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 6. "List do przyszłości" Dzieci z Pahiatua oprócz własnych domów zakładają jeden wspólny — Dom Polski przy Kenwyn Terrace 25 w Wellingtonie. To tutaj w 1953 roku rozpoczęła działalność… » więcej 2025-03-19, godz. 07:41 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej 2025-03-18, godz. 12:38 "Fanaberie Pani Laury" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Ponoć każde marzenie jest nam dane wraz z siłą potrzebną do jego spełnienia. Coś w tym jest, kiedy patrzy się na Laurę Hołowacz, dzięki której niemal… » więcej 2025-03-16, godz. 19:46 "Beksa" - audiobook i słuchowisko W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać od poniedziałku do… » więcej 2025-03-13, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha" Po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów Martyna Wojtkowska zapisuje w notesie z podróży: "W tych rozmowach jest tyle śmierci, że przestaje mnie ona wzruszać"… » więcej 2025-03-12, godz. 05:32 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta, co wie, czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak… » więcej
12345