FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Templariusz w kaplicy w Rurce
Templariusz w kaplicy w Rurce
Kaplica templariuszy w Rurce
Kaplica templariuszy w Rurce
Templariusze - rekonstruktorzy
Templariusze - rekonstruktorzy
Wnętrze kaplicy w Rurce
Wnętrze kaplicy w Rurce
Jadąc od strony Chojny – na północ od głównej drogi powiatowej, w miejscu, gdzie przepływa niewielka rzeczka o równie intrygującej nazwie Rurzyca – można dostrzec tajemniczy budynek. To pozostałość po siedzibie zakonu rycerskiego, którego dzieje budzą emocje; chodzi o Templariuszy. Skąd Templariusze głównie kojarzeni z Ziemią Świętą i Francją, w miejscu zagubionym wśród pól i lasów? Jakie jest pochodzenie obiektu? Kto go tu wzniósł i po co? To pytania na które odpowiedź znają nieliczni: przede wszystkim specjaliści i miłośnicy historii.
Panie z KGW w Rurce postanowiły zorganizować spotkania z mieszkańcami okolicznych wsi pod hasłem „Templariusze w Rurce”. Jak same mówią … chcą przybliżyć historię tych terenów jej mieszkańcom i wykorzystać ją do celów marketingowych. Czy im się uda? Problem tkwi w tym, że tajemnicza budowla będąca kaplicą Templariuszy z XIII w., dziś jest własnością prywatną. Warto dodać, że kaplica Templariuszy w Rurce, zaraz po Katedrze w Kamieniu Pomorskim i Kościele Cystersów w Kołbaczu, zaliczana jest do najstarszych budowli romańskich na Pomorzu Zachodnim.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Rurka i Templariusze" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Premiera dzisiaj po 22-ej.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Rozmowa z burmistrz Chojny Barbarą Rawecką
Rozmowa z ks. dr Krzysztofem Łuszczkiem rektorem Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie
O kaplicy templariuszy w Rurce tzw. komandorii i pomyśle na nią rozmawiam z panią burmistrz Chojny Barbarą Rawecką i ks. dr Krzysztofem Łuszczkiem rektorem Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-11-28, godz. 01:00 "Król uzdrowiska" - audiobook na podstawie powieści Marka Stelara Misiek i Szwagier potrafią bawić jak nikt inny. Kolejny raz, tuż przed Bożym Narodzeniem, Marek Stelar funduje im wspólny wyjazd. To ostatni już tom perypetii… » więcej 2024-11-27, godz. 07:15 "Czy się kiedyś bałaś" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny. Najgorsze są noce, gdy czyjś krzyk lub płacz rozrywa ciszę i nie pozwala zasnąć do świtu"… » więcej 2024-11-26, godz. 06:33 "Zespół Krąg w nowej odsłonie" – reportaż Małgorzaty Furgi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” liczy sobie 55 lat. Niedawno świętował swój jubileusz. Przez te wszystkie lata popularyzował muzykę… » więcej 2024-11-25, godz. 02:14 "Zapiski z umierania" - rozmowa o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz kolejny odcinek książki do posłuchania Polska Safona, nasza najpopularniejsza poetka wszech czasów - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze… » więcej 2024-11-21, godz. 09:32 „Dbaj o zdrowie, dbaj o Zdroje” - reportaż Małgorzaty Furgi „Jesteśmy grupą licealistów z II LO w Szczecinie. Chcemy zmienić lub chociaż spróbować zmienić to, jak postrzegane są zaburzenia psychiczne" - tak pisali… » więcej 2024-11-20, godz. 08:56 "Kafle kręcą mnie bardziej" - reportaż Małgorzaty Frymus Czy można zakochać się w piecach, zabytkowych kaflach, żeliwnych drzwiczkach? Tak, bo stare rzemiosło potrafi urzekać. Ma w sobie niepowtarzalność i wyjątkowość… » więcej 2024-11-19, godz. 11:04 "O co się kłócimy?" - reportaż Agaty Rokickiej O co się kłócimy? - zadaje sobie pytanie Leon Tychowski, prezes "Zabytku", spoglądając z uśmiechem na sekretarza, Zbigniewa Pakosza. O kolejność działania… » więcej 2024-11-18, godz. 13:23 "Zapiski z umierania" - rozmowa o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz kolejny odcinek książki do posłuchania Nikt inny tak nie pisał o uczuciach. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, "poetka miłości", jak nazywa ją wielu, ale i poetka koloru, pod koniec życia stała się… » więcej 2024-11-14, godz. 03:00 "Pogodny na tropie" - interaktywny audiobook w Radiu Szczecin Sebastiana Pogodnego i Kota Turkucia sprowadził na ziemię Marek Stelar. Kilka tygodni później, dzięki Leszkowi Hermanowi, na świecie pojawiła się Mama… » więcej 2024-11-13, godz. 06:00 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Światowy Dzień Seniora obchodzony jest co roku 14 listopada w celu uhonorowania i docenienia wkładu osób starszych w społeczeństwo. Dlatego postanowiliśmy… » więcej
12345