FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Geneza ikony wywodzi się z późnoantycznego malarstwa portretowego. Najstarsze, które przetrwały do czasów dzisiejszych pochodzą z VI wieku. Dużą ich część podziwiać możemy w klasztorze św. Katarzyny na Synaju, między innymi wizerunek Chrystusa Pantokratora.

Dorotę Marię Hańczyk ikony pochłonęły niemal całkowicie, stając się nieodłączną częścią jej życia. Tworzy je z potrzeby serca oraz chęci przekazywania dobra. Jak mówi, każda z prac posiada nie tylko wymiar artystyczny i wizualny, ale przede wszystkim duchowy. Od kilku lat malarka dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami ze wszystkimi, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Warsztaty z ikonopisania prowadzi w salce szczecińskiej parafii pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Pawła Szewłogi "Ikona. Moje powołanie" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.
Posluchaj reportażu Pawła Szewłogi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dr Barbarą Patlewicz, politolożką i wschodoznawczynią z Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2025-03-20, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 6. "List do przyszłości" Dzieci z Pahiatua oprócz własnych domów zakładają jeden wspólny — Dom Polski przy Kenwyn Terrace 25 w Wellingtonie. To tutaj w 1953 roku rozpoczęła działalność… » więcej 2025-03-19, godz. 07:41 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej 2025-03-18, godz. 12:38 "Fanaberie Pani Laury" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Ponoć każde marzenie jest nam dane wraz z siłą potrzebną do jego spełnienia. Coś w tym jest, kiedy patrzy się na Laurę Hołowacz, dzięki której niemal… » więcej 2025-03-16, godz. 19:46 "Beksa" - audiobook i słuchowisko W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać od poniedziałku do… » więcej 2025-03-13, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha" Po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów Martyna Wojtkowska zapisuje w notesie z podróży: "W tych rozmowach jest tyle śmierci, że przestaje mnie ona wzruszać"… » więcej 2025-03-12, godz. 05:32 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta, co wie, czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak… » więcej 2025-03-11, godz. 10:59 "Prostą drogą do sztuki" - reportaż Małgorzaty Frymus Najbardziej ze wszystkiego lubi malować. Godziny spędzone w pracowni przed sztalugą to setki obrazów i tysiące szkiców. Każdy obraz to nowa przygoda, zatrzymane… » więcej 2025-03-09, godz. 17:36 "Beksa" - premiera słuchowiska Magdaleny Wleklik Po 19 zapraszamy na premierę słuchowiska "Beksa". To historia, którą na podstawie powieści Marcina Grzelaka stworzyła Magdalena Wleklik. Słuchowisko usłyszycie… » więcej 2025-03-05, godz. 06:00 "GRAFA – pierwsza firma pani Kasi" – reportaż Małgorzaty Furgi Kilka lat temu Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość wraz z kilkoma partnerami zrealizowało projekt zatytułowany „Włączanie wyłączonych”, który… » więcej 2025-03-04, godz. 00:23 "Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Stanisław Kasznica był ostatnim Komendantem Głównym Narodowych Sił Zbrojnych. W sierpniu 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, był w stolicy na Ochocie… » więcej
12345