FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Dorota Maria Hańczyk – ikonopisarka. Fot. Julia Marconi
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikona autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Ikony autorstwa Doroty Marii Hańczyk. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Kadr z warsztatów ikonopisania. Fot. Paweł Szewłoga
Geneza ikony wywodzi się z późnoantycznego malarstwa portretowego. Najstarsze, które przetrwały do czasów dzisiejszych pochodzą z VI wieku. Dużą ich część podziwiać możemy w klasztorze św. Katarzyny na Synaju, między innymi wizerunek Chrystusa Pantokratora.

Dorotę Marię Hańczyk ikony pochłonęły niemal całkowicie, stając się nieodłączną częścią jej życia. Tworzy je z potrzeby serca oraz chęci przekazywania dobra. Jak mówi, każda z prac posiada nie tylko wymiar artystyczny i wizualny, ale przede wszystkim duchowy. Od kilku lat malarka dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami ze wszystkimi, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Warsztaty z ikonopisania prowadzi w salce szczecińskiej parafii pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Pawła Szewłogi "Ikona. Moje powołanie" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.
Posluchaj reportażu Pawła Szewłogi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dr Barbarą Patlewicz, politolożką i wschodoznawczynią z Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2023-02-07, godz. 05:15 "Sąsiedzi Szewacha Weissa" - reportaż Agaty Rokickiej Sąsiedzi. Można od nich pożyczyć sól albo cukier. Można się z nimi pokłócić o zbyt głośno słuchaną muzykę. Zwyczajne, ludzkie sytuacje. Słowa nabierają… » więcej 2023-02-06, godz. 08:22 "Żona nazisty" - nowa powieść Sylwii Trojanowskiej Jest koniec 1939 roku. Mieszkańcy niemieckiego Szczecina żyją spokojnie i całkiem zwyczajnie. Codzienność Niemców prawie się nie zmieniła. W zupełnie… » więcej 2023-02-02, godz. 06:00 "Podejmij wyzwanie razem z nami" - reportaż Małgorzaty Furgi Od kliku lat w ramach Olimpiady Społecznej "Zwolnieni z Teorii" uczniowie polskich szkół realizują różne projekty. "Projekt 30" o którym opowiada reportaż… » więcej 2023-02-01, godz. 05:30 "Lubię sportową rywalizację" -reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterka reportażu Katarzyna Bonifrowska niedawno obroniła pracę dyplomową i obecnie jest już absolwentką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego… » więcej 2023-01-30, godz. 23:38 "Nie wyleczę się tylko z optymizmu" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Żeglarz, wykładowca akademicki, pasjonat historii, miłośnik sztuki. Ma nawet całkiem sporą galerię obrazów z morzem w tle. Przeżył wiele sztormów, nie… » więcej 2023-01-30, godz. 14:00 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-01-26, godz. 15:50 Szczeciński Szlak Widokowy [ROZMOWA] O tym co warto zobaczyć w północnych dzielnicach Szczecina rozmawialiśmy w ostatniej Fonosferze. Gościem audycji był Artur Krzyżański twórca Szczecińskiego… » więcej 2023-01-27, godz. 09:26 "Zakręceni bardziej niż paprykarz" - reportaż Małgorzaty Furgi Polinę i Pawła Wierzchowców kojarzymy najczęściej ze zbiorami pocztówek, które są wyeksponowane w Muzeum - Galerii Pocztówek i Fotografii mieszczącej… » więcej 2023-01-25, godz. 06:00 "Dom dorosłych dzieci" - reportaż Alicji Pietruczuk Budowy mieszkań wspomaganych podejmują się organizacje pozarządowe, ale cały czas takich miejsc jest za mało. W supraskiej "Arce" koło Białegostoku dom… » więcej 2023-01-24, godz. 01:37 "To jest składnik mojego życia" - reportaż Anny Kolmer "Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy - nie tylko. by pomóc ci spokojnie… » więcej
12345