FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. archiwalna, www.Ilustrowany Tygodnik Polski
fot. archiwalna, www.Ilustrowany Tygodnik Polski
"Ina Benita. Dwa życia" - pierwszy film dokumentalny poświęcony przedwojennej gwieździe filmowej, możemy od kilku dni oglądać na platformie vod.
Benita, to gwiazda międzywojennego kina, która na ponad 70 lat zniknęła z przestrzeni publicznej. Jej wielbiciele i przyjaciele byli przekonani, że zginęła w czasie Powstania Warszawskiego. Po latach okazało się, że gwiazda przeżyła i zamieszkała w USA. Jej rodzina nie miała świadomości kim była w Polsce przed wojną. To jedna z największych zagadek polskiej kinematografii. Dleczego Benita postanowiła zniknąć?
Przypomnimy dziś audycję „Benici”. Początek po godzinie 22. Moim gościem będzie Jacek Papis reżyser filmu "Ina Benita. Dwa życia". Zapraszam, Joanna Skonieczna
Ina Benita, okładka magazynu Kino
Ina Benita, okładka magazynu Kino
„Benici” - audycja dokumentalna Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z reżyserem Jackiem Papisem
Według wielu historyków filmu krótka kariera aktorska Iny Benity była jedną z najbardziej fascynujących w dwudziestoleciu międzywojennym. Jednak na wielkim talencie i wyjątkowych kreacjach aktorskich Iny Benity cieniem położyły się niechlubne wydarzenia z okresu okupacji.
Przed wojną błyszczała na ekranie obok Eugeniusza Bodo, Mieczysławy Ćwiklińskiej czy Stanisławy Wysockiej. Występowała w kabaretach, teatrach i kinie. Grała w komediach: m.in. "Jaśnie pan szofer", "Ja tu rządzę" czy "Sportowiec mimo woli" oraz dramatach np. w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda "Ludzie Wisły" czy „Serce matki”.
Ina Benita miała reprezentować Polskę na pierwszym festiwalu filmowym w Cannes, który miał się odbyć we wrześniu 1939 r. Miał być tam prezentowany m.in film z jej udziałem "Czarne diamenty". Festiwal odwołano z powodu wybuchu IIWŚ.
 

Zobacz także

2025-07-27, godz. 20:31 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Sydonia von Bork, pomorska szlachcianka żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku, pozostaje jedną z najbardziej zagadkowych postaci w historii Pomorza. Czy była… » więcej 2025-07-24, godz. 10:50 "Sama miłość" - reportaż Agaty Rokickiej Maria Pyż, Polka mieszkająca w Ukrainie, dziennikarka Polskiego Radia Lwów, żona Kostka, mama Sylwii. Drobna sylwetka i burza rudych loków. Ten ogień na… » więcej 2025-07-23, godz. 06:00 „Opiekun zabytków" - reportaż Anny Kolmer Powiat gryfiński, tak jak całe województwo zachodniopomorskie, obfituje w zabytki. Niestety nie wszystkie można uratować przed zniszczeniem. Próbuje dokonać… » więcej 2025-07-22, godz. 05:00 Felicita! - pasjonująca biografia zapomnianej gwiazdy Bohaterka dzisiejszej audycji urodziła się i wychowała w Szczecinie. Anna Maria Stegemann przyszła na świat przy ulicy Rödenberg 249, dziś to ulica Podgórna… » więcej 2025-07-20, godz. 21:13 "Sydonia. Słowo się rzekło" - powieść Elżbiety Cherezińskiej W Marianowie rozpoczyna się proces Sydonii. Po wstępnych przesłuchaniach szlachcianka trafia do Szczecina, do Zamku Odrzańskiego. Co czeka bohaterkę powieści… » więcej 2025-07-17, godz. 06:00 "Silna kobieta siedzi przed Tobą" - reportaż Karoliny Stefaniak Piękna, delikatna i twórcza. Kobieta mody i kobieta biznesu - Sylwia Majdan - projektantka mody. Szczecinianka z krwi i kości. Jednak sądzi, że drzemie… » więcej 2025-07-16, godz. 06:00 "Po prostu być" – reportaż Agaty Rokickiej Zaczęła się odchudzać, gdy miała 12 lat. Chciała być taka, jak dziewczyny z okładek kolorowych pism lub gwiazdy filmowe. A możne chodziło o coś innego?… » więcej 2025-07-15, godz. 06:00 "Hrabiny przodem" w Książce na lato. Spotkanie z Anną Ołów-Wachowicz i Olgą Adamską Kim są hrabiny? Nami, kobietami. Codziennie i po troszkę. Czasem jesteśmy pełną buzią hrabinami, a czasem wcale - bo tak i nie ma co wnikać w temat, zupełnie… » więcej 2025-07-13, godz. 17:36 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Dlaczego doszło do procesu Sydonii von Bork? Czy procesy o czary były często wytaczane w Księstwie Pomorskim? O tym wszystkim w poniedziałkowej Fonosferze… » więcej 2025-07-10, godz. 07:00 „Gryficki Harvard” reportaż Anny Kolmer Przyłączenie Ziem Zachodnich i Północnych do Polski w 1945 roku spowodował konieczność szybkiego ich zagospodarowania. Tereny te znajdowały się w stanie… » więcej
12345