FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Romana Wilkowska
Romana Wilkowska
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Historii można uczyć się na wiele sposobów. Nauczyciele i uczniowe ze szkół I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczecinie i Gymnasium Carolinum w Neustrelitz postanowili dotrzeć do świadków historii. W ramach projektu „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość", opracowali losy ludzi represjonowanych przez Niemcy hitlerowskie w obu krajach.
Polscy uczniowie wybrali małżeństwo Romany i Krzysztofa Wilkowskich z Wolina. Romana była więźniem obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Bendorf, jej mąż więźniem obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Stutthof. Młodzi uczestnicy projektu przy wsparciu nauczycieli przygotowali poświęconą małżeństwu Wilkowskich wystawę, film oraz zebrali materiał na książkę. Reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość" opowiada o tym całym przedsięwzięciu. Premiera dzisiaj po 22-ej.

W reportażu wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu przygotowanego w ramach wspomnianego projektu przez Krzysztofa Warpachowicza.

Dodajmy, że koordynatorkami projektu były nauczycielki języka niemieckiego Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, a merytorycznie wspierali je nauczyciele historii – Grzegorz Czapski i Dariusz Szerszeń, zaś autorką publikacji książkowej „Ocalić od zapomnienia” jest nauczycielka języka polskiego – Mirosława Piaskowska-Majzel, wszyscy z I LO w Szczecinie.
„Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”- reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Jolantą Leśnik i Grzegorzem Czapskim
 

Zobacz także

2024-07-25, godz. 06:00 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej Znikają pozostałości po pierwszej fabryce szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa. Chodzi o działającą w Lubinie firmę w której produkowano… » więcej 2024-07-24, godz. 11:45 "Niech pieśni niosą fale" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Gdy świat cały jest moim mieszkaniem, kurs niepewny którym płynąć dziś muszę, wskaż mi drogę o dobra gwiazdo, wprost do domu zaprowadź mą duszę. Niech… » więcej 2024-07-23, godz. 00:38 "Pomaganie robi różnicę" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater dzisiejszej opowieści, Jakub Belina – Brzozowski urodził się i wychował w Szczecinie. Planował karierę naukową, ale los zdecydował inaczej. W… » więcej 2024-07-20, godz. 22:11 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Szczecin Łękno, Głębokie i Osowo - to tam w ostatnich odcinkach toczyła się akcja "Szóstki". Audiobook na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego… » więcej 2024-07-18, godz. 09:47 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" - reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2024-07-17, godz. 09:57 "Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej W Fonosferze będzie dziś tanecznie. Zaczniemy od tańca irlandzkiego. Tańca, który przybył na Zieloną Wyspę wraz z Celtami. Skoczny, rytmiczny i energiczny… » więcej 2024-07-16, godz. 06:00 „18-tka Szczecinian” – reportaż Małgorzaty Frymus Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 24 lat angażując w artystyczne przedsięwzięcia i młodych i starszych. Często występują… » więcej 2024-07-14, godz. 16:36 "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy" W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego. 7 grudnia 1967 roku wykoleił… » więcej 2024-07-11, godz. 06:15 "Izba pamięci" - reportaż Anny Kolmer Dzieje ziem Pomorza Zachodniego cechuje zmieniająca się historia panujących, różnorodność wyznaniowa, etnologiczna, kulturalna i społeczna. Szczególnie… » więcej 2024-07-10, godz. 06:00 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej
12345